GOT Białystok będzie świętował 40. rocznicę porozumień sierpniowych. Planowana jest wystawa oraz konferencja połączona z promocją książki

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz

Wideo

Zobacz galerię (12 zdjęć)
14 sierpnia przed Teatrem Dramatycznym ma być otwarta wystawa IPN "Tu rodziła się Solidarność". Na 29 sierpnia planowana jest zaś konferencja historyczno-naukowa połączona z promocją książki dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku Marka Kietlińskiego "Szkice do dziejów podlaskiej Solidarności". W taki m.in. sposób będziemy w tym roku obchodzić 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Zdaje się, że to było wczoraj, a minęło już 40 lat. Wtedy byłem najmłodszym członkiem zarządu regionu - mówi Józef Mozolewski, przewodniczący zarządu regionu "Solidarności".

W piątek (31 lipca) zapowiadał plan białostockich obchodów 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

- 14 sierpnia przed Teatrem Dramatycznym ma być otwarta wystawa IPN "Tu rodziła się Solidarność". Będziemy mogli oglądać m.in. archiwalne zdjęcia z zakładów pracy. Na 29 sierpnia planowana jest zaś konferencja historyczno-naukowa połączona z promocją książki dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku Marka Kietlińskiego "Szkice do dziejów podlaskiej Solidarności". Na razie nie wiadomo jeszcze gdzie odbędzie się konferencja. Na pewno będzie to jednak centrum miasta - mówił.

Czytaj też: Uchwyty. Jak wyglądał zakład i ludzie? Praca, czyn społeczny, 1 maja, sport, wypoczynek, Solidarność. Lata 1948-1989 (zdjęcia)

Natomiast 30 sierpnia o godz. 13 na budynku "Solidarności" przy ul. Suraskiej nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 40. rocznicę, a o godz. 15 msza w sanktuarium w Świętej Wodzie.

Czytaj też: Podlaski sierpień 1980: O związek Solidarność walczyli robotnicy fabryki Uchwyty

- 28 sierpnia w białostockich Uchwytach wybuchł strajk. To był pierwszy strajk, w którego efekcie władze zakładu spełniły część postulatów załogi. Później strajkowała też huta szkła. Postulaty załogi również zostały spełnione. Gdy w Gdańsku, czyli 31 sierpnia 1980 roku podpisywane były porozumienia sierpniowe w Białymstoku wyczekiwano rozwoju sytuacji. Pierwsze strajki zaczęły się 4 września. Od tego czasu w naszym mieście zaczęła się rodzić "Solidarność". W książce mojego autorstwa będzie można znaleźć sporo materiałów źródłowych, m.in. protokoły z posiedzeń zarządu regionu, składy niektórych komisji zakładowych itd. - mówi Marek Kietliński.

Czytaj też: 36 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe

Józef Mozolewski wspomina ten okres jako czas wielkiej niepewności. - Nasi ojcowie mówili "Nam się nie udało, to i wam się nie uda". Wielu z nas bało się, że zostaniemy wywiezieni na Sybir. Na początku 1981 roku w naszym regionie "Solidarność" miała 120 tys. członków. Teraz mamy 10-11 tys. - mówi.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
31 lipca, 17:44, abadon:

To, co nie udało się żydowskim trockistom w czerwcu 1956r., w marcu 1968r., w grudniu 1970r., w czerwcu 1976r., udało się 13.12.1981r. Od tego momentu, od 13.12.1981r. nastąpiło ugruntowanie żydowskich rządów w Polsce, które przejęły władzę w sierpniu 1980 r. w wyniku wielkiej manipulacji Polakami. Ta żydowska manipulacja nosiła nazwę NSZZ „Solidarność”. Nazwę „Solidarność” nosiła także judeomasońska loża B’nei B’rith powołana w Krakowie w 1892 r. Jednak inicjatywa wymknęła się żydostwu spod kontroli i trzeba było aż zbrodni stanu wojennego, żeby żydobolszewia i jej potomstwo mogło utrzymać władzę nad Polakami. Trzeba tu przypomnieć list z grudnia 1981r. jednego z czołowych doradców „Solidarności”, syjonistycznego Żyda, B.Geremka, do KC PZPR z prośbą o wprowadzenie stanu wojennego i delegalizację „Solidarności”, ponieważ „Solidarność” zagraża istnieniu PRL. Syjonista Geremek już nie dodał, że w „Solidarności” dochodzi do przesilenia i żydostwo traci w niej władzę. Podobnie jak Geremek także i JPII żądał w 1988r. od W.Jaruzelskiego delegalizacji „Solidarności” jako związku zawodowego, co miało być warunkiem normalizacji stosunków Watykan – PRL (Materiały IPN BU 0449/9 t.6, s.1-3)

to dopiero powinno być ścigane z urzędu! Nawoływanie do nienawiści!

Dodaj ogłoszenie