Nasza Loteria

GOT Białystok będzie świętował 40. rocznicę porozumień sierpniowych. Planowana jest wystawa oraz konferencja połączona z promocją książki

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
O planie tegorocznych obchodów dowiedzieliśmy się podczas konferencji w siedzibie Solidarności.
O planie tegorocznych obchodów dowiedzieliśmy się podczas konferencji w siedzibie Solidarności. Wojciech Wojtkielewicz
14 sierpnia przed Teatrem Dramatycznym ma być otwarta wystawa IPN "Tu rodziła się Solidarność". Na 29 sierpnia planowana jest zaś konferencja historyczno-naukowa połączona z promocją książki dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku Marka Kietlińskiego "Szkice do dziejów podlaskiej Solidarności". W taki m.in. sposób będziemy w tym roku obchodzić 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Zdaje się, że to było wczoraj, a minęło już 40 lat. Wtedy byłem najmłodszym członkiem zarządu regionu - mówi Józef Mozolewski, przewodniczący zarządu regionu "Solidarności".

W piątek (31 lipca) zapowiadał plan białostockich obchodów 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

- 14 sierpnia przed Teatrem Dramatycznym ma być otwarta wystawa IPN "Tu rodziła się Solidarność". Będziemy mogli oglądać m.in. archiwalne zdjęcia z zakładów pracy. Na 29 sierpnia planowana jest zaś konferencja historyczno-naukowa połączona z promocją książki dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku Marka Kietlińskiego "Szkice do dziejów podlaskiej Solidarności". Na razie nie wiadomo jeszcze gdzie odbędzie się konferencja. Na pewno będzie to jednak centrum miasta - mówił.

Czytaj też: Uchwyty. Jak wyglądał zakład i ludzie? Praca, czyn społeczny, 1 maja, sport, wypoczynek, Solidarność. Lata 1948-1989 (zdjęcia)

Natomiast 30 sierpnia o godz. 13 na budynku "Solidarności" przy ul. Suraskiej nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 40. rocznicę, a o godz. 15 msza w sanktuarium w Świętej Wodzie.

Czytaj też: Podlaski sierpień 1980: O związek Solidarność walczyli robotnicy fabryki Uchwyty

- 28 sierpnia w białostockich Uchwytach wybuchł strajk. To był pierwszy strajk, w którego efekcie władze zakładu spełniły część postulatów załogi. Później strajkowała też huta szkła. Postulaty załogi również zostały spełnione. Gdy w Gdańsku, czyli 31 sierpnia 1980 roku podpisywane były porozumienia sierpniowe w Białymstoku wyczekiwano rozwoju sytuacji. Pierwsze strajki zaczęły się 4 września. Od tego czasu w naszym mieście zaczęła się rodzić "Solidarność". W książce mojego autorstwa będzie można znaleźć sporo materiałów źródłowych, m.in. protokoły z posiedzeń zarządu regionu, składy niektórych komisji zakładowych itd. - mówi Marek Kietliński.

Czytaj też: 36 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe

Józef Mozolewski wspomina ten okres jako czas wielkiej niepewności. - Nasi ojcowie mówili "Nam się nie udało, to i wam się nie uda". Wielu z nas bało się, że zostaniemy wywiezieni na Sybir. Na początku 1981 roku w naszym regionie "Solidarność" miała 120 tys. członków. Teraz mamy 10-11 tys. - mówi.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
31 lipca, 17:44, abadon:

To, co nie udało się żydowskim trockistom w czerwcu 1956r., w marcu 1968r., w grudniu 1970r., w czerwcu 1976r., udało się 13.12.1981r. Od tego momentu, od 13.12.1981r. nastąpiło ugruntowanie żydowskich rządów w Polsce, które przejęły władzę w sierpniu 1980 r. w wyniku wielkiej manipulacji Polakami. Ta żydowska manipulacja nosiła nazwę NSZZ „Solidarność”. Nazwę „Solidarność” nosiła także judeomasońska loża B’nei B’rith powołana w Krakowie w 1892 r. Jednak inicjatywa wymknęła się żydostwu spod kontroli i trzeba było aż zbrodni stanu wojennego, żeby żydobolszewia i jej potomstwo mogło utrzymać władzę nad Polakami. Trzeba tu przypomnieć list z grudnia 1981r. jednego z czołowych doradców „Solidarności”, syjonistycznego Żyda, B.Geremka, do KC PZPR z prośbą o wprowadzenie stanu wojennego i delegalizację „Solidarności”, ponieważ „Solidarność” zagraża istnieniu PRL. Syjonista Geremek już nie dodał, że w „Solidarności” dochodzi do przesilenia i żydostwo traci w niej władzę. Podobnie jak Geremek także i JPII żądał w 1988r. od W.Jaruzelskiego delegalizacji „Solidarności” jako związku zawodowego, co miało być warunkiem normalizacji stosunków Watykan – PRL (Materiały IPN BU 0449/9 t.6, s.1-3)

to dopiero powinno być ścigane z urzędu! Nawoływanie do nienawiści!

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny