MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Goście z Argentyny w Muzeum Pamięci Sybiru. Warto wziąć udział w otwartym spotkaniu

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Muzeum mieści się w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającym do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego. W latach 1940–1941 oraz w 1944 roku tu właśnie Sowieci ładowali do wagonów mieszkańców Białostocczyzny, aby deportować ich na Sybir. Stąd w 1943 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince Żydów z białostockiego getta. Oryginalny rosyjski wagon towarowy, będący symbolem tamtych dramatycznych chwil, stoi dziś wewnątrz budynku Muzeum na torach ciągnących się wzdłuż starej bocznicy. Pełni rolę bramy, przez którą zwiedzający wchodzą na wystawę.
Muzeum mieści się w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych, bezpośrednio przylegającym do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego. W latach 1940–1941 oraz w 1944 roku tu właśnie Sowieci ładowali do wagonów mieszkańców Białostocczyzny, aby deportować ich na Sybir. Stąd w 1943 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince Żydów z białostockiego getta. Oryginalny rosyjski wagon towarowy, będący symbolem tamtych dramatycznych chwil, stoi dziś wewnątrz budynku Muzeum na torach ciągnących się wzdłuż starej bocznicy. Pełni rolę bramy, przez którą zwiedzający wchodzą na wystawę. Piotr Lozowik
Już w najbliższą środę, 22 listopada, w Muzeum Pamięci Sybiru o godzinie 17 odbędzie się spotkanie pt. "Zbrodnie (nie)rozliczone. Argentyna i Rosja". Do Białegostoku z Argentyny przyjedzie troje członków ruchu społecznego „Historias Desobedientes” („Nieposłuszne historie”).

Wśród zaproszonych gości będzie Analia Kalinec, córka funkcjonariusza wojskowej junty skazanego za udział w torturowaniu i mordowaniu przeciwników dyktatury, która rządziła Argentyną w latach 1976-1983. Twórcy „Nieposłusznych historii” domagają się rozliczenia zbrodni nawet jeśli oznaczałoby to zeznawanie przeciw własnym bliskim. Na spotkaniu w Muzeum Pamięci Sybiru opowiedzą o swoim doświadczeniu.

W ramach spotkania dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. dr hab. Wojciech Śleszyński, wygłosi prelekcję na temat rozliczeń za zbrodnie w dzisiejszej Rosji. Będzie ono okazją do dyskusji na temat tego, jak różne kraje i społeczeństwa radzą sobie z własną, bolesną historią, rozliczeniami i odbudowaniem społecznego zaufania.

Na spotkaniu (od godziny 17) będzie obecna tłumaczka z języka angielskiego i hiszpańskiego.

O Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie.

Misją placówki jest badanie i upamiętnianie historii ludzi rzuconych przez los w olbrzymią otchłań rozciągającą się między górami Ural a Oceanem Spokojnym, w otchłań ludzkiego upadku i nieludzkiej wręcz siły przetrwania: gdzieś między Syberię a Sybir.

Poprzez pryzmat losów Polaków i innych obywateli wielonarodowej Rzeczypospolitej Muzeum Pamięci Sybiru pokazuje uniwersalne prawdy o ludzkim okrucieństwie i o braterskiej sile przetrwania, o ideologicznym szaleństwie totalitaryzmów i o podstawowych wartościach moralnych wypracowanych przez cywilizację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny