MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Łapy za 4 mln zł wykupiła 4 ha ziemi. Samorząd planuje stworzyć tam nowoczesną targowicę

Jakub Wróblewski
11 grudnia burmistrz Krzysztof Gołaszewski podpisał z Zarządem Wspólnoty Gruntowej Binduga akt notarialny, na mocy którego prawo własności nieruchomości o powierzchni blisko 4 ha przeszło na gminę Łapy.
11 grudnia burmistrz Krzysztof Gołaszewski podpisał z Zarządem Wspólnoty Gruntowej Binduga akt notarialny, na mocy którego prawo własności nieruchomości o powierzchni blisko 4 ha przeszło na gminę Łapy. Gmina Łapy
Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski podpisał z Zarządem Wspólnoty Gruntowej Binduga akt notarialny na mocy, którego prawo własności nieruchomości o powierzchni blisko 4 ha przeszło na Gminę Łapy. Za grunty gmina zapłaci 4 mln zł. To teren przylegający do stadionu miejskiego. Umowa została podpisana 11 grudnia.

Gmina jako właściciel nieruchomości będzie mogła w końcu pozyskiwać zewnętrzne środki i inwestować na tym terenie m.in. planowane jest wybudowanie targowicy. Pozostała część zakupionego terenu zostanie wykorzystana przez OKF.

Projekt jego zagospodarowania będzie uzależniony od możliwości finansowych. Przede wszystkim jednak chcemy wybudować targowicę na miarę XXI wieku, a w przyszłości także centrum targowo-rekreacyjne, ponieważ część zakupionego terenu zostanie wykorzystana przez Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach. Zależy nam, aby był to obiekt nowoczesny, funkcjonalny, bezpieczny, ekologiczny, przyjazny zarówno osobom młodym jak i starszym, niepełnosprawnym oraz najmłodszym - przekazuje burmistrz Krzysztof Gołaszewski

Gmina planuje utwardzenie i ogrodzenie terenu, utworzenie dróg dojazdowych oraz przede wszystkim ustawienie stoisk handlowych w postaci np. hal, straganów lub boksów dla osób zajmujących się drobną sprzedażą wyhodowanych płodów rolnych i wytworzonych produktów lokalnych z równoczesnym zagospodarowaniem terenu w infrastrukturę pozwalającą na utworzenie miejsca do aktywnego wypoczynku i rekreacji.

Utworzenie targowiska miejskiego zapewni przede wszystkim bezpieczny handel i wpłynie na ład przestrzenny. Planowana inwestycja jest bardzo pożądana i oczekiwana przez mieszkańców - podkreśla burmistrz Łap.

Wybudowany zostanie również parking. Na tym terenie znajduje się staw, który gmina planuje oczyścić, a teren wokół niego estetycznie i funkcjonalnie zagospodarować.

Wcześniej Gmina nie mogła inwestować na tych terenach, bo nie były one jej własnością. Teraz to się zmieniło. Będziemy szukać możliwości pozyskania środków zewnętrznych, a także starać się wygospodarować własne, aby tę inwestycję zrealizować. Już w przyszłorocznym budżecie na 2024 r. zabezpieczyliśmy środki w wysokości 50 tys. zł na wykonanie dokumentacji technicznej targowiska miejskiego - informuje Krzysztof Gołaszewski.

Zakup terenu był możliwy dzięki pozyskaniu przez gminę Łapy środków rządowych w wysokości 3,2 mln złotych na ten cel. Całkowita kwota zakupu to 4 miliony złotych. W tej kadencji gmina Łapy zakupiła ponad 7 hektarów nieruchomości: stadion miejski i tereny przyległe.

Zobacz też:Wigilia miejska w Łapach. Tłum mieszkańców gminy zebrał się na Placu Solidarności, aby złożyć sobie życzenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny