MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Czyże. Jak poseł Lewicy z wójtem rozmawiali o tym, czy trzeba się bać budowy kopalni torfu

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Facebook/Adrian Zandberg
W czwartek (9.09) po południu poseł Lewicy Razem Adrian Zandberg spotkał się z wójtem Czyż Jerzym Wasilukiem. Wizyta posła miała związek z jego interwencją w sprawie kopalni torfu na terenie gminy - w Klejnikach. Towarzyszył mu prof. Wiktor Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert od terenów bagiennych.

Przeciwko uruchomieniu kopalni jest organizacja Razem Podlaskie oraz część rolników, którzy obawiają się obniżenia poziomu wód i związanych z tym strat dla gospodarstw, m.in. w uprawach. Poseł Zandberg dodał, że również zdaniem naukowców, wydobycie torfu pogłębi problemy z suszą na tych terenach i może nieodwracalnie zniszczyć środowisko.

Narew-Czyże. Kopalnia torfu pogłębi suszę i zmieni na zawsze krajobraz (zdjęcia)

- Dziś spotkałem się w tej sprawie z wójtem gminy Czyże, panem Jerzym Wasilukiem. Mówiliśmy o zagrożeniach dla lokalnej społeczności, które spowoduje kopalnia i o alternatywach. Czyże to niezamożna gmina, która bardzo potrzebuje inwestycji, ale te inwestycje nie muszą mieć charakteru rabunkowego. Rozmawialiśmy m.in. o innowacyjnych sposobach wykorzystania bagien, które nie zniszczyłyby tego cennego zasobu przyrodniczego - stwierdził na swoim profilu na Facebooku poseł Lewicy Razem.

Adrian Zandberg poinformował też, że wójt Czyż zobowiązał się do przeprowadzenia w sprawie kopalni torfu konsultacji społecznych. - Mam nadzieję, że niedługo do nich dojdzie, tak by radni podejmowali decyzję świadomi niewesołych konsekwencji, jakie spowoduje likwidacja mokradeł - dodał poseł.

Interwencja poselska Adriana Zandberga w gminie Czyże. Lider partii Razem interweniował w sprawie planowanej kopalni torfu

Wójt gminy Czyże, który jest zwolennikiem uruchomienia kopalni torfu zapewnił nas, że to dobry pomysł.

- Celem gminy jest rozwój, a kopalnia może go wspomóc. Byliśmy niedawno w gminie Łosic, gdzie taki zakład działa i radni widzieli, że kopalnia nie musi oznaczać osuszenia terenu. Oglądaliśmy m.in. stawy, w których wędkarze łowili ryby, tereny zielone, czyli dowody na to, że nie ma mowy o degradacji środowiska - podkreślił Jerzy Wasiluk i dodał, że kopalnia oznacza m.in. miejsca pracy i wpływy z podatków.

Przyznał też, że ze względów formalnych i proceduralnych wydanie pozwolenia na budowę kopalni torfu nie zostanie wydane wcześniej niż za trzy, cztery lata.

- Teraz rozpatrujemy i analizujemy uwagi do studium uwarunkowań rozwoju gminy i jest to bardzo wstępny etap. Potem uwagi przedstawimy radzie gminy i ona zdecyduje czy zmienimy studium czy nie. Prace nad planem zagospodarowania to kolejny żmudny etap, który może trwać np. 1,5 roku. Jedno jest pewne, na inwestycję uciążliwą dla gminy nie pozwolę - zapewnił wójt gminy Czyże.

Gmina Czyże. Debata publiczna w sprawie kopalni torfu. Inwestycję na pograniczu z gminą Narew chce postawić firma Wokas z Łosic

Przypomnijmy. Firma Wokas zamierza wydobywać torf z głębokości od 1,5 do 2,5 m. Od kilku lat podobną kopalnię firma ma już w gminie Michałowo. Kopalnia ulokowana ma być na 70 ha między wsiami Gorodczyna, Gradoczno, Lachy (gm. Narew) i 100 ha w pobliżu Klejnik (gm. Czyże).Torf ma być tam wydobywany przez 30 lat. Firma zapewnia, że nie będzie prowadziła działalności od razu na całym obszarze. Na początku ograniczy się do 3-4 ha rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny