Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Główne obchody rocznicy agresji sowieckiej 17 września w Białymstoku

Alicja Zielińska
Józef Stalin (z lewej) i Joachim von Ribbentrop. Moskwa 23-08-1939.
Józef Stalin (z lewej) i Joachim von Ribbentrop. Moskwa 23-08-1939. Fot. Internet
Zaczęło się w Polsce. Pod takim hasłem rozpoczną się już wkrótce obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Będą filmy, plakaty i wykłady w szkołach. A na białostockim Rynku Kościuszki wielka wystawa i centralne obchody sowieckiej napaści na Polskę.

17 września 1939 roku. Znamienna data dla białostoczan. W kilka dni po ataku Niemiec na Polskę ruszyła nawałnica od wschodu. Białystok i prawie całe województwo (bez Suwalszczyzny) Hitler przekazał Stalinowi. Bo tak przewidywał tajny protokół do układu Ribbentrop-Mołotow, zawartego między Niemcami i Związkiem Radzieckim. Padliśmy ofiarą podwójnej agresji - hitlerowskiej i sowieckiej.

- Chcemy pokazać, że Polska pierwsza straciła wolność i jako pierwsza zmierzyła się z podwójnym wrogiem - powiedział wczoraj na konferencji dr Waldemar Wilczewski z białostockiego oddziału IPN.

Wrzesień '39

Jednym z głównych akcentów obchodów rocznicy wybuchu wojny będzie wystawa przygotowana przez centralę IPN. To instalacja uliczna "Wrzesień '39". Stanie ona na Rynku Kościuszki. Zaś 17 września zostanie otwarta kolejna, przed kinem Ton: "Sowiecka agresja 17 września 1939 r. na ziemiach Polski północno-wschodniej".

Towarzyszyć jej będzie nowoczesny katalog z płytą multimedialną, na której umieszczono zdjęcia archiwalne z tamtego okresu oraz fragmenty wspomnień osób, które przeżyły. Zobaczymy wejście Sowietów do Białegostoku, usłyszymy pełne strachu opowieści ludzi o wywózkach, aresztowaniach NKWD. O swoich przeżyciach z dzieciństwa opowie m.in. reżyser Jerzy Hoffman.

Odczujemy też atmosferę tamtych dni - harcerze będą kolportować reprint gazety "Kurier Wileński" z 18 września 1939 roku. Wieczorem w kinie Ton odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Liczył się tylko honor" o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku, w reżyserii Eugeniusza Szpakowskiego.

Wojna w filmie...

Specjalną akcję edukacyjną IPN przygotował dla młodzieży. Będą to dwie gry: "Awans" i "Pamięć '39" oraz płyta DVD "Wojna w filmie" z kilkudziesięcioma scenami z klasycznych polskich filmów fabularnych poświęconych II wojnie światowej wraz z materiałami dydaktycznymi do wykorzystania na lekcjach.

Do księgarń trafi tom studiów na temat polskich strat w II wojnie światowej. Z raportu prof. Wojciecha Materskiego i prof. Tomasza Szaroty wynika, że w latach 1939-45 zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli. To pierwsze w literaturze naukowej podsumowanie wielu lat badań polskich historyków i demografów.

i w Internecie

W tych dniach warto również zwrócić uwagę na nowe portale internetowe: www.1wrzesnia39.pl i www.17wrzesnia39.pl.

Można tu będzie znaleźć kalendarium wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej, przebieg kampanii wrześniowej na ziemiach polskich, galerię zdjęć i fragmenty filmów.
Pokazują one , że II wojna światowa rozpoczęła się w Polsce i to nasz kraj poniósł w niej ogrom strat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny