MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie. Komisja Europejska zatwierdziła Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. 1,3 mld euro na rozwój

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki: Budżet programu jest o prawie 90 mln euro wyższy niż w perspektywie 2014-2020. Tylko cztery regiony mają w nowej perspektywie większe budżety.
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki: Budżet programu jest o prawie 90 mln euro wyższy niż w perspektywie 2014-2020. Tylko cztery regiony mają w nowej perspektywie większe budżety. Wojciech Wojtkielewicz
Program wspomoże dalszy wzrost gospodarczy Podlaskiego. Obszary, które mogą liczyć na wsparcie, to m.in. działalność badawczo-rozwojowa w firmach, efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna, dziedzictwo kulturowe, edukacja oraz aktywizacja osób w trudnej sytuacji. W środę (7.12) Komisja Europejska zaakceptowała program, a pierwsze konkursy z nim związane planowane są na pierwsze półroczu 2023 roku.

– Budżet programu jest o prawie 90 mln euro wyższy niż w perspektywie 2014-2020. Tylko cztery regiony mają w nowej perspektywie większe budżety – podkreślił Artur Kosicki. – To sukces. Sukces samorządu, polskiego rządu, który wspierał nas w negocjacjach, i pracowników urzędu marszałkowskiego, zaangażowanych w przygotowanie tego programu.

Program FEdP zakłada pomoc unijną, z której skorzystają przedsiębiorcy, samorządy, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej i wielu innych beneficjentów. W naszej galerii prezentujemy konkretne kwoty z funduszy europejskich przeznaczone na poszczególne obszary:

Czas na nieszablonowe pomysły

- Dziś Komisja Europejska przyjęła program „Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027”. Przyjęty program odzwierciedla szczególne potrzeby, wyzwania i możliwości stojące przed regionem, wyznaczając drogę do przemyślanych inwestycji przez następne siedem lat. Patrząc w przyszłość widzimy, że czas oczywistych i „prostych” projektów infrastrukturalnych w województwie podlaskim powoli dobiega końca. Sieć dróg ekspresowych jest niemalże domknięta, infrastruktura wodno-ściekowa praktycznie została dostosowana do standardów unijnych, a podstawowe projekty edukacyjne, rewitalizacyjne i kulturalne są już w większości zakończone – powiedziała Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Czytaj również:

Dodała też, że KE liczy na nieszablonowe pomysły, bo wspólnym zadaniem jest realizacja ambitniejszych celów związanych z transformacją ekologiczną i cyfrową oraz budowaniem odporności w oparciu o liczne atuty Podlaskiego. Dlatego na cele klimatyczne Komisja przeznaczy 21 proc. nowego programu (ponad 357 mln euro), a na cyfryzacje administracji, digitalizacją zasobów publicznych i rozwój cyberbezpieczeństwa ponad 14 mln euro. - W sumie Podlaskie otrzyma z Funduszy Europejskich prawie 1 miliard 300 milionów euro - podsumowała Angela Martinez-Sarasola.

Ambitne Podlaskie - wizja rozwoju

Marszałek dodał, że program jest jednym z narzędzi realizacji Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030. - Ma przede wszystkim służyć realizacji jej misji, która brzmi: Ambitne Podlaskie, ale także wizji rozwoju regionu w 2030 roku, określonej jako Podlaskie przedsiębiorcze, partnerskie i perspektywiczne - podkreślił Artur Kosicki.

Czytaj również:

Program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (FEdP) był szeroko konsultowany z mieszkańcami. W listopadzie i grudniu 2021 roku zgłaszali oni uwagi do projektu, a 15 marca 2022 roku projekt został przesłany do KE i rozpoczęły się oficjalne konsultacje.

- Tak naprawdę beneficjentami tego programu będą mieszkańcy Podlaskiego. To oni skorzystają z inwestycji i różnych przedsięwzięć społecznych, które zostaną zrealizowane dzięki tym funduszom. Jako zarząd dążyć będziemy do tego, żeby program efektywnie służył mieszkańcom i skutecznie wdrażał fundusze europejskie – zapewnił marszałek województwa.

Czytaj również:

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny