MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Faszyści skazani za malowanie swastyk. Trafią za kratki na kilkanaście miesięcy

(kp)
Czwórka oskarżonych.
Czwórka oskarżonych.
Trzej młodzi skini dostali kary bezwzględnego więzienia. Dwoje pozostałych zostało uniewinnionych. Dzisiejsze wyroki nie są prawomocne. Obrońcy prawdopodobnie złożą apelację.

- Żaden z oskarżonych nie wyraził w toku procesu jakiejkolwiek skruchy. Pozostali hardzi w swej postawie. Nic nie wskazuje na to, żeby oskarżeni zmienili swoje poglądy, które są prymitywne i budzące odrazę - uzasadniał wyrok sędzia Janusz Sulima.

Na ławie oskarżenia zasiada w tej sprawie piątka młodych ludzi. Sąd skazał trzech mężczyzn na kary: roku i ośmiu miesięcy więzienia, roku i sześciu miesięcy więzienia i karę jednego roku pozbawienia wolności.

Uniewinnił dwie osoby: mężczyznę i kobietę.

Nad oskarżonymi ciążyły zarzuty publicznego propagowania ideologii faszystowskiej i nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych. Przed sądem odpowiadali też za zdewastowanie cmentarza żydowskiego przy ul. Wschodniej, zniszczenie pomnika Zamenhoffa i pamiątkowych tablic, czym znieważyli naród żydowski i uczucia religijne tego narodu.

- Ciekaw jestem, jak zareagowałyby te osoby, które obwiniały media o rozdmuchanie całej sprawy, na to, gdyby na którymkolwiek cmentarzu polskim, czy to w Wilnie, czy we Lwowie, ktoś umieścił antypolskie napisy. Czy nadal uważałby to za wybryk młodzieńczy, błahostkę? - zastanawiał się sąd.

Nad oskarżonymi ciążył też zarzut działania i przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu propagowanie faszyzmu. Jednak sąd uniewinnił ich od tego. Bo jak uznał "IV edycja" istniała, ale "nie można jej uznać za grupę przestępczą w rozumieniu artykułu 258 kodeksu karnego".

- Oskarżeni uważają się za patriotów. Nie są nimi! Mówiąc tak o sobie, obrażają prawdziwych patriotów. Oskarżeni przynoszą hańbę naszemu miastu, naszemu krajowi! - grzmiał sędzia.

Dwaj, ze skazanych dziś skinów, mają zapłacić odpowiednio po 600 złotych i 850 złotych, by naprawić wyrządzone szkody.

Wyrok nie jest prawomocny. Obrońcy prawdopodobnie złożą apelację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny