MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Forum Nowych Idei. Co zrobić z rosnącą falą radykalizmów i niepokojów

Zbigniew Biskupski [email protected]
Po siedmiu latach od krachu na światowych rynkach finansowych społecznościami targają nowe niepokoje. Nie tylko ekonomiczne.

Wraz z kryzysem ekonomicznym 2008 r. z pełną mocą w kolejnych krajach Unii Europejskiej wróciła kwestia nierówności społecznych. I to nie tylko z tego powodu, że spowolnienie gospodarcze oraz wzrost zadłużenia państw spowolnił realizację planów konsumpcyjnych obywateli. Kryzys ten pokazał bowiem z cała mocą, że na początku XXI wieku bardziej opłacalne jest czerpanie zysków z kapitału, a zwłaszcza ze spekulacji na nim niż z pracy.

Ale nie tylko z tego powodu zwiększają się dysproporcje między Europejczykami o najwyższych i najniższych dochodach. Przyczynić się do tego może ogromna fala dziedziczenia majątków, która może zdominować procesy społeczno-ekonomiczne, zwłaszcza w "starej" Europie w najbliższym dziesięcioleciu. Już teraz w samych tylko Niemczech w skali roku spadkobiercy przejmują majątek wart 250 mld euro. Do tych problemów ostatnio doszła eskalacja napięć i groźba konfliktów społecznych związanych z falą uchodźstwa z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu na niespotykaną do tej pory skalę.

Imigracja ma swoje niezwykle pozytywne strony, ale generuje też konflikty, które w sytuacji postępujących zagrożeń geopolitycznych i coraz częstszych ataków terrorystycznych urastają do rangi jednego z najważniejszych i najbardziej dotkliwych wyzwań dla wielu obywateli. Trzeba więc znaleźć sposób, by te korzyści nie zostały przesłonięte obawami , obywateli i by uniknąć pułapki ksenofobii, która może doprowadzić do destrukcji wartości i zasad europejskich.

Pilna potrzeba znalezienia rozwiązań tych wszystkich problemów stanęła przed politykami, ale i przed biznesem. Jedną z okazji znalezienia na nie odpowiedzi będzie Europejskie Forum Nowych Idei; odbywający się od 2011 r. w Sopocie kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów.

Trzeba znaleźć sposób, by praca była najlepszym sposobem na bogacenie się

Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09-2.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim będzie pytanie: "Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych." Zaproszeni paneliści wraz z uczestnikami EFNI będą szukać odpowiedzi na pytania, jak naprawić kapitalizm, jak uchronić świat przed pogłębianiem nierówności społecznych, radykalizmów czy zagrożeń geopolitycznych.

Tylko w ten sposób bowiem Europa może wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego sprzed siedmiu lat, dzięki czemu możliwe znów będzie zapewnienie wszystkim grupom społecznym udziału w korzyściach płynących z niego, a przede wszystkim zabezpieczenie słabszych przed skutkami mechanizmów rynkowych czy zdarzeń losowych.

Jednym z ponad tysiąca gości będzie prof. Jeffrey Sachs, jeden z najbardziej wpływowych ekonomistów świata, znany jest przede wszystkim jako ekonomiczny doradca "Solidarności" i autor wstępnego projektu programu transformacji polskiej gospodarki - planu Balcerowicza. Zaproponowane przez niego wówczas zmiany budziły i nadal budzą skrajne emocje. Tym większe zaciekawienie budzi, co Sachs doradzi tym razem Polakom i innym gościom Forum.

Wśród tegorocznych gości Forum, oprócz Jeffreya Sachsa, będą również: Donald Tusk - przewodniczący Rady Europejskiej, Maroš Šefčovič - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej czy Emma Marcegaglia, prezydent BUSI-NESSEUROPE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny