MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze stopami procentowymi w 2024? Kiedy pierwsza obniżka? Dzisiaj ważna decyzja dla kredytobiorców

Maciej Badowski
Maciej Badowski
W czwartek 9 maja zakończy się dwudniowe posiedzenie RPP. Zdaniem większości ekonomistów stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie nawet do końca 2024 roku.
W czwartek 9 maja zakończy się dwudniowe posiedzenie RPP. Zdaniem większości ekonomistów stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie nawet do końca 2024 roku. Adam Jankowski/ Polska Press
Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu nie zmieni poziomu stóp procentowych, utrzymując główną stopę NBP na poziomie 5,75 proc. Co to oznacza dla kredytobiorców? Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych w Polsce? – Niechęć RPP do obniżek stóp sprzyja złotemu. Czynnik ten nie oddziałuje jednak tak mocno jak na starcie roku – wskazuje analityk Bartosz Sawicki.

Spis treści

Jaką decyzję ws. stóp procentowych podejmie RPP w maju 2024?

– Na rozpoczynającym się w tym tygodniu posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie – przyznaje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Jego zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej będzie kontynuowała przyjętą strategię „wyczekiwania i obserwowania najbliższych wydarzeń makroekonomicznych w Polsce, ale i na świecie". Jak zauważa Zielonka, z gospodarki płyną nadal informacje, które powodują, że „główna stopa procentowa pozostanie na tym samym poziomie". – Przede wszystkim mamy silny rynek pracy i brak większych zawirowań związanych ze spowolnieniem gospodarczym. Ostatnie doniesienia o masowych zwolnieniach grupowych nie znajdują potwierdzenia w danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – dodaje.

– W marcu wzrost cen w Polsce wyhamował do 2,0 proc. r/r i był najsłabszy od pięciu lat. Od kwietnia inflacja zaczęła przyspieszać – zauważa w przesłanym komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Jak wyjaśnia, jej pierwszy skok wywołany przywróceniem 5-proc. stawki podatku VAT na żywność był mniej dynamiczny od oczekiwań.

– Ceny w tej kategorii podniosły się o 2,1 proc. m/m. W rezultacie dynamika CPI, która ostatni raz rynkowe prognozy przewyższyła w sierpniu ub.r., wzrosła do 2,4 proc. r/r, pozostając poniżej celu NBP. Obecnie wszystko wskazuje, że w 2024 r. podbicie inflacji będzie wyraźnie słabsze od skrajnych scenariuszy przytaczanych przez prezesa NBP Adama Glapińskiego. Dynamika CPI pod koniec roku powinna wynosić ok. 5 proc. r/r – podaje Sawicki.

– Notowane w ostatnich miesiącach spadki inflacji najpewniej nie okażą się trwałe, zmiana poziomu stóp procentowych nie będzie więc na najbliższych posiedzeniach tematem rozmów. Nie spodziewamy się także, by podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Adam Glapiński podzielił się bardziej klarownym forward guidance – wskazują analitycy Ebury.

Ich zdaniem „na konkretniejsze wskazówki przyjdzie nam poczekać zapewne co najmniej do lipca". – Wraz z końcem czerwca kończą obowiązywać aktualne regulacje dotyczące cen energii, co – zgodnie z wypowiedziami prezesa NBP z minionych konferencji – jest dla RPP jednym z kluczowych czynników ryzyka inflacyjnego obok dynamicznego wzrostu płac – tłumaczą.

Podobnego zdania jest Jakub Łapaj, ekspert finansowy Lendi, który w przesłanym nam komentarzu podkreśla, że „każdy scenariusz inny niż pozostawienie stóp procentowych na obecnym poziomie, będzie bardzo dużym zaskoczeniem".

– Głównymi założeniami działalności RPP jest pilnowanie wartości waluty oraz poziomu inflacji. Złotówka w ostatnim okresie pokazała swoją siłę. Inflacja co prawda również spadła do ustalonego celu, jednak nadal nie uwzględnia ona efektów przywrócenia VAT na żywność oraz nieuchronnego uwolnienia cen energii. Dlatego też ewentualne obniżenie stóp procentowych byłoby uznane za zbyt hurraoptymistyczne i właśnie tak wycenia to również rynek za pomocą kontraktów terminowych, które sugerują, że pierwszych obniżek można się spodziewać dopiero w przyszłym roku – podsumowuje ekspert.

Kiedy obniżka stóp procentowych w Polsce?

Jak podkreśla Sawicki, RPP w minionych miesiącach niechęć do wznowienia luzowania wielokrotnie argumentowała niepewnością regulacyjną. – Z punktu widzenia władz monetarnych nadal nie została ona w pełni rozwiana. Wojna cenowa sieci handlowych sprawiła, że w przypadku żywności efekt wycofywanie się rządu z działań osłonowych nasze portfele w pełni odczują dopiero w kolejnych miesiącach. – zaznacza. – Drugi kluczowy dla ścieżki inflacji w Polsce czynnik, czyli rachunki za energię elektryczną i gaz – dodaje.

Na papierze także słabsza kondycja gospodarki mogłaby skłonić RPP do złagodzenia nastawienie i uchylenia szerzej furtki do obniżek stóp – prognozuje.

Ponadto, jak podkreśla, rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w marcu sugerują, że dynamika PKB w I kwartale wyniosła ok. 1,5 proc. r/r. – To ponad 0,5 pkt proc. mniej niż szacowano w marcowej projekcji inflacyjnej i jeszcze kilka tygodni temu zakładał konsensus rynkowy. Nie brakuje jednak argumentów, by słabe dane zrzucić na karb czynników jednorazowych – zauważa.

– Perspektywy gospodarki w obliczu m.in. mocnego wzrostu dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych i zwiastunów poprawy koniunktury w strefie euro pozostają jednoznacznie pozytywne. Wydaje się, że zanim przywoływane przez RPP źródła niepewności wygasną, konsumpcja rozpędzi się na tyle mocno, by wywierać silną presję popytową na ceny, zwłaszcza w kategoriach bazowych i newralgicznych usługach – wyjaśnia Sawicki.

Jednocześnie zwraca uwagę, że niechęć RPP do obniżek stóp sprzyja złotemu.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po kwietniowym posiedzeniu RPP:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Co to są stopy procentowe?

Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po majowej decyzji:

 • Stopa referencyjna – 5,75
 • Stopa lombardowa – 6,25
 • Stopa depozytowa – 5,25
 • Stopa redyskontowa weksli – 5,80
 • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Ile wynosi cel inflacyjny NBP?

Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.

Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku

Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:

 • styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
 • luty 6 – 7 (wtorek, środa)
 • marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
 • kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
 • maj 8 – 9 (środa, czwartek)
 • czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
 • lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
 • sierpień 20 (wtorek) posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
 • październik 1 – 2 (wtorek, środa)
 • listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
 • grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)

Co zależy od wysokości stóp procentowych?

Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.

Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?

W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok

Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2024 rok:

 • maj 8-9 (środa-czwartek)
 • czerwiec 4-5 (wtorek-środa)
 • lipiec 2-3 (wtorek-środa)
 • sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
 • wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
 • październik 1-2 (wtorek-środa)
 • listopad 5-6 (wtorek-środa)
 • grudzień 3-4 (wtorek-środa)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej ze stopami procentowymi w 2024? Kiedy pierwsza obniżka? Dzisiaj ważna decyzja dla kredytobiorców - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny