MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezes Mlekovity: Stopy procentowe na niezmienionym poziomie osłabiają polskie mleczarstwo

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Prezes Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński: Wydatek na FOR, to w przypadku Mlekovity około 6 mln zł w skali roku.
Prezes Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński: Wydatek na FOR, to w przypadku Mlekovity około 6 mln zł w skali roku. Grupa Mlekovita
Ograniczenie popytu, zmniejszenie aktywności gospodarczej, utrudniony eksport, a w konsekwencji osłabienie polskiego mleczarstwa. Tak prezes największej spółdzielczej grupy mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej ocenia decyzję Rady Polityki Pieniężnej o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie. Dodatkowo ponawia swój postulat likwidacji Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Wysoki poziom stóp procentowych wpływa na ograniczenie popytu i inwestycji, negatywnie wpływa na poziom aktywności gospodarczej. Jak uważa szef Mlekovity, pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie osłabia polskie mleczarstwo i całą gospodarkę, zmniejszając popyt i bieżącą konsumpcję.

Czytaj również:

- Przy dodatkowo silnej złotówce niekonkurencyjny jest też eksport. Stanowi to istotne zagrożenie dla naszych dostawców – polskich rolników, którym gwarantujemy skup produkowanego przez nich surowca. Dlatego tak ważne jest ustabilizowanie na rynku finansowym, sprzyjające rentowności. Odpowiedzialny za politykę walutową Narodowy Bank Polski powinien wziąć pod uwagę trudną sytuację polskiego mleczarstwa i obniżyć stopy procentowe o minimum dwa- trzy procent, do poziomu, który nie groziłoby dalszym osłabianiem polskiej gospodarki i niszczeniem jej konkurencyjności na świecie – podkreśla prezes Dariusz Sapiński.

Jak dodaje, stopy procentowe utrzymane na obecnym poziomie to tylko jeden z problemów osłabiających polską gospodarkę. Jej bardzo ważnym ogniwem jest rolnictwo i mleczarstwo, a od 1 stycznia 2024 roku podmioty skupujące produkty rolne od rolników i mające status czynnych podatników VAT, są obciążone dodatkowymi kosztami - obowiązkowymi wpłatami na Fundusz Ochrony Rolnictwa.

Czytaj również:

– Wielokrotnie już wskazywałem, że wydatek na FOR, to w przypadku Mlekovity około 6 mln zł w skali roku. To obciążenie, na które w obecnej trudnej sytuacji rynkowej nas nie stać. Ponieważ została zniesiona zerowa stawka VAT na produkty spożywcze, w tym mleczarskie, a relatywnie wysokie notowania złotego osłabiają eksport. Jestem zdania, że ten Fundusz należy zlikwidować, bo zamiast pomóc, może wręcz zaszkodzić polskiemu mleczarstwu i zagrozić bytowi polskich rolników, którzy dostarczają mleka do krajowych spółdzielni mleczarskich - wyjaśnia prezes Grupy Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem i kolejny raz apeluje do przedstawicieli administracji rządowej i sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o decyzję likwidującą Fundusz Ochrony Rolnictwa.

Ponadto Dariusz Sapiński przypomina, że konsekwencją ponoszenia przez polskie spółdzielnie mleczarskie dodatkowej ogromnej opłaty - przy osłabionej koniunkturze wokół polskiej gospodarki - może być likwidacja gospodarstw produkujących mleko: - Przy obecnej presji cenowej ze strony rynku zakłady przetwórcze nie są w stanie pokryć ceną skupu surowca rentowności gospodarstw rolnych - konkluduje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny