MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga ekspresowa S19. Budowa odcinka Haćki-Bielsk Podlaski Zachód. To najbardziej zaawansowany fragment Via Carpatii w woj. podlaskim

wal
Opracowanie:
Budowa S19 odcinek Haćki-Bielsk Podlaski Zachód. Łącznik do drogi krajowej nr 19
Budowa S19 odcinek Haćki-Bielsk Podlaski Zachód. Łącznik do drogi krajowej nr 19 GDDKIA/Strona kontraktu
Już jedną trzecią zakontraktowanej kwoty netto wynosi zaawansowanie finansowe prac na budowie odcinka Haćki-Bielsk Podlaski. To fragment przyszłej trasy S19, a zarazem pierwszy w województwie podlaskim odcinek drogi Via Carpatia, na którym wbito łopatę. Teraz drogowcy udostępnili najnowsze zdjęcia z budowy ekspresówki. Zobacz, jak wygląda postęp prac widziany z lotu ptaka.

Spis treści

Zaawansowanie rzeczowe poszczególnych prac na 9-kilometrowym odcinku waha się od nieco ponad 32 proc. w przypadku robót mostowych (przepusty zrealizowano już w ponad połowie), przez prawie 32 proc. w przypadku robót branżowych (w całości zrealizowano kolizje wodociągowe), po niecałe 27,5 proc. w przypadku robót drogowych (prace ziemne przekroczyły 30 proc.).

Zobacz budowę odcinka S19 Haćki-Bielsk w wiosennej scenerii

Dwa lata na budowę odcinka Haćki-Bielsk Podlaski

Wykonawcą inwestycji Haćki – Bielsk Podlaski realizowanej w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) jest firma Budimex. Umowa w systemie Projektuj i buduj, o wartości 325,9 mln zł, została podpisana 6 września 2021 r.

Budowa S19 odcinek Haćki-Bielks Podlaski Zachód
GDDKIA/Strona kontraktu

Termin ukończenia prac to III kwartał 2025 r. W ramach zadania wybudowanych zostanie 9 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S19 oraz jednojezdniowy odcinek DK66 - łącznik do istniejącej DK19. Nawierzchnia będzie bitumiczna, o nośności 11,5 t/os. Powstaną 22 obiekty inżynierskie, w tym dwa duże przejścia dla zwierząt.

Tiry poza centrum Bielska Podlaskiego

Powstaną również dwa węzły drogowe:

  • Bielsk Podlaski Północ – na skrzyżowaniu z istniejącą DK19 (docelowo drogą wojewódzką). W miejscu połączenia przewidziano budowę ronda umożliwiającego powiązanie drogi ekspresowej z istniejącym układem drogowym.
  • Bielsk Podlaski Zachód - na skrzyżowaniu z DK66 w kierunku zachodnim, z DK66 (planowana obwodnica Bielska Podlaskiego) w kierunku wschodnim oraz na kierunku północnym wlot do Bielska Podlaskiego starodrożem DK66 (przyszła droga wojewódzka).

Taki układ drogowy umożliwi wyprowadzenie tranzytu poza centrum Bielska Podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny