MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga ekspresowa S61. Budowa odcinka Łomża Zachód-Kolno. To obwodnica Łomży. Trwa wyścig z czasem. Zobacz postęp prac na trasie Via Baltica

OPRAC.: wal
Całość obwodnicy Łomży ma zostać ukończona w 2025 roku
Całość obwodnicy Łomży ma zostać ukończona w 2025 roku GDDKIA/Strona kontraktu
Finansowe ponad 65,40 proc., rzeczowe ponad 61 proc. - tyle wynosi zaawansowanie prac - według informacji na stronie kontraktu - na budowie ostatniego fragmenty trasy Via Baltica. To 13 kilometrowy odcinek Łomża Zachód-Kolno z ponad kilometrową estakadą nad doliną Narwi. Obwodnica Łomży ma być przejezdna (jedna nitka) w III kwartale 2024 roku.

Spis treści

Zgodnie z kontraktem (wartym 713,4 mln) wykonawca ma udostępnić do ruchu minimum jedną jezdnię S61 (w przekroju 1x2) na całej długości trasy głównej - w III kwartale 2024 r. Pierwotnie planowano, że nastąpi to już w połowie roku, ale termin ten przesunął się ze względu na tegoroczne warunki śniegowo-roztopowe na przełomie zimy i wiosny.

Teraz drogowcy udostępnili najnowsze zdjęcia pokazujące postęp prac. ZOBACZ GALERIĘ.

Jedna nitka S61 odciąży komunikacyjnie miasto nad rzeką

Uruchomienie przejezdności nawet w ograniczonym zakresie ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Łomży, którzy zostaną wówczas uwolnieni od ruchu tranzytowego. Cały odcinek S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno - z dwoma jezdniami i całą infrastrukturą towarzyszącą - ma być oddany do użytku w 2025 r.   

Odcinek od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno liczy niespełna 13 km. Wybudowane zostaną również trzy węzły drogowe:

  • Łomża Zachód,
  • Nowogród
  • Łomża Północ

Powstaje też nowy, 1200-metrowy most nad doliną Narwi.

Przebudowa dk64

Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych i dróg rowerowych. Przewidziano także urządzenia ochrony środowiska: ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe, urządzenia oczyszczające oraz przejścia dla zwierząt. W sumie na S61 zostanie wykonanych 16 obiektów inżynierskich.

W ramach zadania powstanie również nowy fragment jednojezdniowej DK64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości prawie 7 km. Odcinek DK64 będzie miał jedną jezdnię, a skrzyżowania w postaci rond zbudowane zostaną w rejonie miejscowości Marianowo (z istniejącą DK61) oraz w rejonie miejscowości Elżbiecin (z istniejącą DK64).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny