MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi S19. Białystok Zachód-Krynice. To fragment trasy Via Carpatia i zachodnio-północna obwodnica Białegostoku. Zobacz, postęp prac.

OPRAC.: wal
Węzeł Białystok Zachód. Tu S8 spotka się z S19
Węzeł Białystok Zachód. Tu S8 spotka się z S19 Wojciech Wojtkielewicz
15 proc. sumy kontraktowej wynosi zaawansowanie rzeczowe i finansowe prac przy budowie pierwszego odcinka S19 n północny zachód od Białegostoku. To fragment od Krynic do węzła Białystok Zachód (dawniej Choroszcz). To na nim budowany fragment szlaku Via Carpatia będzie przebiegać nad trasą S8 Białystok-Warszawa. Roboty drogowe rozpoczęły się w połowie marca 2024 roku i bardzo szybko posuwają się do przodu. Zobacz postęp prac.

Spis treści

Kwotowo zaawansowanie finansowe prac wynosi niespełna 50 mln złotych netto. Jeśli chodzi o poszczególne branże to najbardziej zaawansowane w realizacji inwestycji są:
roboty drogowe

  • przygotowawcze 50,12 - proc.
  • ziemne 8,81 proc.
  • wykończeniowe - 3,47 proc.

Pierwszy wiadukt w 30 proc.

Jeśli chodzi o roboty branżowe, to w teletechnice wykonano już połowę zaplanowanych prac. Niewiele mniej jest w przypadku robót gazowych. Z kolei jeśli chodzi o zaawansowanie rzeczowe robót mostowych, to niemal w 30 proc. wykonano zaplanowane prace przy budowie wiaduktu nad drogą powiatową w Krynicach.

Zaczęto go budować pod koniec kwietnia. Wykonano nasypy, wylano podpory. Teraz trzeba je połączyć. To będzie nowy wjazd z szosy ełckiej do miejscowości, gdzie znajduje ponad 300- metrowy maszt radiowo-telewizyjny.

Kontrakt w ramach odcinka Krynice-Białystok Zachód zakłada:

  • budowę drogi ekspresowej S19 na długości 10,177 km
  • o przekroju 2x2x3,5m,
  • z pasem awaryjnym 2,5m,
  • jezdnie rozdzielone 5-cio metrowym pasem

Estakada nad dwoma rzekami

W środkowej części odcinka rozpoczęła się budowa estakady, która umożliwi pokonanie rzek Supraśl i Białej, a także drogi krajowej 65 oraz linii kolejowej Białystok-Ełk. Na końcu fragmencie zostanie wybudowany węzeł Białystok Zachód, który zapewni relacje Warszawa-Białystok-Kuźnica oraz Ełk-Lublin. Droga krajowa nr S8 będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19 w rejonie Jeronik (gm. Choroszcz) i przebiegać pod drogą ekspresową S19.

Z kolei początek odcinka będzie w na drodze powiatowej do Obrubnik, tuż za Krynicami. Powstanie tu rondo umożliwiające wjazd na Via Carpatię. Tymczasowo. Zostanie zlikwidowane z chwilą wybudowania odcinka S16 od Krynic do Knyszyna. Umowa na jego realizację została już podpisana i ma być gotowy w 2028 roku. Z kolei ekspresowym odcinkiem od Krynic do węzła Białystok Zachód kierowcy powinni pojechać za dwa lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny