Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Farny. Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków (zdjęcia)

(dor)
Cmentarz Farny. Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków
Cmentarz Farny. Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków Wojciech Wojtkielewicz
Około stu osób kwestuje z puszkami na Cmentarzu Farnym. Pieniądze ze zbiórki przeznaczą na renowację zaniedbanych kwater żołnierzy, harcerzy i powstańców styczniowych.

Naszą rolą jest przyłożyć się, by te zabytki podlegały renowacji, bo też świadczy o nas – mówi Grażyna Czyżewska. – Cmentarze to także dobry sposób na uczenie historii Białegostoku.

We Wszystkich Świętych na Cmentarzu Farnym kwestuje około stu osób, w tym ponad dwadzieścioro harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego. – Postępujemy zgodnie z naszymi wartościami i tradycją – wyjaśnia Krzysztof Jakubowski, komendant Białostockiej Chorągwi ZHP. – Warto zachować pamięć o naszych przodkach, którzy mieszkali w Białymstoku, remontować groby, które nie mają już opiekunów, zachować je dla potomności. Jakubowski namawia też białostoczan do opisywania historii rodzin i przekazywania ich komitetowi „Ratujmy nagrobki”.

– Warszawa ma swoje Powązki, Białystok ma cmentarz farny – zostawmy po sobie pamiątkę – nawołuje stojąc z puszką białostocki adwokat Jerzy Korsak. – To co odnowimy, zostanie następnym pokoleniom i będzie świadczyło o naszej hojności. I przyznał, że na alejce, którą wybrał do kwestowania, bawił się jako dziecko. Bo w pobliżu, przy ulicach Łącznikowej i przy Sadowej mieszkali jego dziadkowie i pradziadkowie.

Kwestę wsparła też Beata Tarasińska. – Urodziłam się w Białymstoku, ale od 30. lat mieszkam w Krakowie, przyjechałam na groby rodziców – powiedziała „Porannemu” pani Beata. – W Krakowie zawsze wspieram kwesty na Cmentarzu Rakowickim, tu też zawsze wrzucam do puszek kwestujących.

Tegoroczna kwesta związana jest ze 100-stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. – Wytypowaliśmy kwatery żołnierskie, zaniedbane przedwojenne mogiły harcerzy oraz groby powstańców styczniowych - powiedziała nam Elżbieta Kozłowska-Świątkowska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan. Te nagrobki już w poniedziałek zostały zaznaczone biało-czerwonymi proporczykami.

Zobacz też: Cmentarz Farny. Groby ludzi, którzy wywarli wpływ na historię Białegostoku (zdjęcia)

Cmentarz Farny to najstarsza nekropolia rzymskokatolicka w mieście. Założył ją w 1886 roku ksiądz Wilhelm Szwarc.
Do tej pory odbyły się trzy kwesty. Udało się zebrać 65 tys. zł. Dzięki temu odnowiono 16 nagrobków, m.in. Marii Gawryluk, Ferdynanda Ginelli, Jadwigi Choroszuchy i Jana Gronowskiego.

Tak przebiegała kwesta w roku 2015

1 listopada w całej Polsce obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Białostoczanie odwiedzają groby swoich bliskich.

Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada 2018. Białostoczanie o...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny