Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Był parking, jest przystanek. Mieszkańcy nie mają, gdzie parkować.

Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Na przystanku w okolicach banku przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Bohaterów Getta zatrzymuje się autobus linii nr 15. Wcześniej można było tu bez problemu parkować samochodami. Chociaż jest to już zabronione, to nadal stoją tam auta.
Na przystanku w okolicach banku przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Bohaterów Getta zatrzymuje się autobus linii nr 15. Wcześniej można było tu bez problemu parkować samochodami. Chociaż jest to już zabronione, to nadal stoją tam auta. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Zarząd Mienia Komunalnego jedynie stworzy możliwość dojazdu do takich miejsc parkingowych. Teraz mieszkańcy parkują wszędzie tam gdzie jest dozwolone i nie, na przykład w zatoce autobusowej.

- Wszelkie granice zostały przekroczone - denerwuje się pan Daniel, nasz Czytelnik. - W ostatnich dniach postawiono zakaz postoju przed bankiem, gdzie znajdował się jeden z największych parkingów w okolicy. Zamiast niego stoi tam teraz znak przystanku autobusowego.

Chodzi o przebudowaną ulicę Boh. Getta, która dochodzi do ulicy Poleskiej. Przez tą inwestycję liczba miejsc parkingowych w tej okolicy drastycznie się zmniejszyła. Mieszkańcy okolicznych bloków początkowo zostawiali samochody wzdłuż nowej ulicy. Ale tu wreszcie pojawił się znak zakazu.

Wielu kierowców parkowało również w zatoczce w rejonie skrzyżowania z al. Piłsudskiego. Teraz pojawił się tam znak zatoczki autobusowej. Straż miejska wlepia mandaty.

- Nie zlikwidowaliśmy tam żadnego parkingu - oponuje Bożena Zawadzka, zastępca dyrektora zarządu dróg i inwestycji miejskich w magistracie. - Do czasu wykonania tego przebicia i uruchomienia komunikacji miejskiej, zatoka autobusowa zbudowana już dużo wcześniej, została ona udostępniona czasowo kierowcom. Przywróciliśmy jedynie stan pierwotny.

Oprócz mieszkańców okolicznych bloków z zatoczki korzystali też klienci pobliskich punktów handlowych czy też banku. Jednak Bożena Zawadzka przypomina, że każdy bank czy większy sklep organizuje własne parkingi. - My, jeśli są takie możliwości techniczne, budujemy parkingi, ale przede wszystkim w rejonie miejsc użyteczności publicznej - tłumaczy.

Natomiast w kwestii miejsc parkingowych dla mieszkańców okolicznych bloków odsyła do Zarządu Mienia Komunalnego.

- Na pewno nie będziemy robić parkingów - odpowiada Jerzy Łukaszuk, zastępca dyrektora ZMK. - To mogą zrobić wspólnoty, jeśli wynajmą od nas teren. Są dwie propozycje miejskich urbanistów, gdzie można takie parkingi zrobić.

Zadaniem ZMK natomiast będzie wykonanie przebicia między ulicą Proletariacką i ulicą Żabią. A raczej poprawa nawierzchni. Część terenów to działki należące ZMK, a część do zarządu dróg i inwestycji. Jest jednak zgoda, aby wspólnie zrealizować to zadanie.

- Już nadajemy temu bieg - zapewnia Jerzy Łukaszuk. - Wykonamy je w ramach remontu. We wrześniu kierowcy powinni już tam spokojnie jeździć.

Inicjatywa budowy parkingów należy jednak do wspólnot. ZMK dołoży się finansowo do tych inicjatyw, ale jedynie w takim stopniu, jaki jest jego udział we wspólnocie. Na ogół jest około 20 czy 30 procent.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny