Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2019. Już wiadomo, na jakie projekty będziemy mogli głosować [ZDJĘCIA, WIDEO]

(mg)
Prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawił projekty budżetu obywatelskiego 2019.
Prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawił projekty budżetu obywatelskiego 2019. Martyna Grygoruk
93 projekty - tyle pomysłów zgłoszonych przez białostoczan zostało zakwalifikowanych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego 2019. A wśród nich pomniki, ulice, place zabaw,festyny, parki i łąki.

- Zainteresowanie budżetem obywatelskim nie maleje. W tym roku do głosowania zostało zakwalifikowane 93 projekty. To bardzo dużo w porównaniu z latami ubiegłymi. Te, które uzyskają największą liczbę głosów zostaną wpisane do projektu budżetu miasta 2019 - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W sumie do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono 154 projekty. Z tego 144 zostało ocenionych. Do etapu głosowania przeszły 93 pomysły białostoczan. - Do realizacji wszystkich tych projektów potrzebowalibyśmy ponad 26 mln zł. Do podziału jest 10 mln zł - dodaje prezydent Truskolaski.

Wśród nich jest:16 projektów – ogólnomiejskich, 36 – osiedlowych,33 – oświatowe oraz 8 – z zielonego budżetu.

Projekty osiedlowe dotyczą 19 białostockich osiedli spośród 28 wszystkich dzielnic miasta. Tutaj najbardziej aktywni byli mieszkańcy Jaroszówki i Starosielc, którzy zgłosili po pięć projektów. 4 pomysły dotyczą osiedla Leśna Dolina, 3 pomysły - Centrum.
Załączone pliki:

Budżet obywatelski 2019. Białostoczanie zgłosili 154 pomysły. Teraz czas na weryfikację

Wśród pomysłów osiedlowych można znaleźć m.in. festyny rodzinne np. na Jaroszówce i Bacieczkach, Leśniej Dolinie, budowę ul. Portugalskiej na Starosielcach, plac zabaw przy Malmeda, warsztaty kulinarne na Słonecznym Stoku, czy parking przy Bema.

Białostoczanie będą mogli też głosować na projekty ogólnomiejskie.Jest ich w sumie 16. To m.in. park trampolin przy ul. Szkolnej, zegar dla biegaczy w parku Zwierzynieckim, pomnik prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, a także Biblia jako źródło kulurowych kontekstów. Co się kryje pod tym hasłem? Warsztaty dla dorosłych.

Tegoroczną nowością w BO jest budżet zielony. Jest tu osiem projektów do wyboru. To m.in. park kieszonkowy u zbiegu ul. św. ojca Pio oraz Zwierzynieckiej, miejski sad edukacyjny przy Waszyngtona, czy kwietna łąka przy Poleskiej.

Do budżetu obywatelskiego wróciły też projekty oświatowe. Jest ich 33. Wśród propozycji znalazły się: mural Hugo Kołłątaja , organizacja zajęć sportowych, siłownie zewnętrzne.

Pomysłodawcy już mogą zachęcać białostoczan do swoich projektów. We wrześniu będzie też prowadzona kampania informacyjna.

Samo głosowanie odbędzie się między 3 a 17 października. Jedna osoba będzie mogła zagłosować maksymalnie na 4 projekty z dowolnej kategorii. Mieszkańcy będą mogli głosować w punktach konsultacyjnych lub przez internet.

W Białymstoku budują się głównie inwestycje deweloperów mieszkaniowych. Tych jest najwięcej. W stolicy województwa podlaskiego mają również powstać nowe biurowce. Inwestycje urzędu miasta to głównie przebudowy i remonty dróg. Przyjrzeliśmy się jakie inwestycje powstają, lub powstaną w najbliższych latach w Białymstoku i okolicach.

Inwestycje w Białymstoku. Te planowane i te w budowie. To gł...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny