Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolny budżet partycypacyjny w Białymstoku. Każda szkoła średnia może pozyskać cztery tysiące złotych

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Każda z placówek, które zgłoszą się do projektu, będzie miała do dyspozycji cztery tysiące złotych.
Każda z placówek, które zgłoszą się do projektu, będzie miała do dyspozycji cztery tysiące złotych. Magda Ciasnowska
Od nowego roku szkolnego młodzież ze wszystkich białostockich szkół średnich będzie mogła korzystać ze szkolnego budżetu partycypacyjnego. Każda z placówek, które zgłoszą się do projektu, będzie miała do dyspozycji cztery tysiące złotych.

Już niedługo uczniowie wszystkich publicznych szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Białystok będą mogli zmieniać swoją szkolną rzeczywistość za pomocą szkolnego budżetu partycypacyjnego.

Projekty stworzone przez młodzież po raz pierwszy finansowane będą z budżetu miasta. Każda z placówek otrzyma na ten cel cztery tysiące złotych.

- Te kwoty może nie są duże. Ale nam chodzi przede wszystkim o naukę postaw obywatelskich i współpracy. Chcemy aktywizować młodzież - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Składane projekty będą mogły dotyczyć wydarzeń, inicjatyw i innych działań na rzecz szkolnej społeczności, wyposażenia przestrzeni szkolnej, wdrażania udoskonaleń organizacji szkoły, które służą uczniom. Projekt będzie mógł zgłosić każdy uczeń szkoły pod warunkiem, że jego pomysł poprze pisemnie co najmniej 15 uczniów. Każda szkoła biorąca udział w SBP będzie zobowiązana do przeprowadzenia akcji promocyjno-informacyjnej wśród uczniów. Weryfikacji projektów w placówkach będzie dokonywał zespół powołany przez dyrektora placówki, w którego skład wejdą nauczyciele i uczniowie nieskładający projektów. Zwycięskie projekty będą realizowane przez dyrekcję w porozumieniu z autorami pomysłów.

Wśród szkół, które chcą kontynuować swoją przygodę ze szkolnym budżetem partycypacyjnym jest X Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku.

- W naszej szkole uczniowie czują się wysłuchani i czują, że mają moc. Wiemy, że możemy współdecydować o środowisku, które nas otacza - przyznaje uczeń Kamil Dębowski.

Jednym z projektów, które zostały zrealizowane tu w ramach szkolnego budżetu obywatelskiego, jest wygodna kanapa stająca w szkolnym korytarzu.

Każda szkoła, która będzie chciała wziąć udział w projekcie, musi do 15 maja złożyć deklarację do Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego. Uczniowie będą mogli zgłaszać swoje projekty od 9 września do 30 września. Będą one weryfikowane do 11 października. Następnie ruszy głosowanie. Realizacja wybranych projektów musi nastąpić do 20 grudnia.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny