Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolny Budżet Partycypacyjny w SP nr 9 w Białymstoku. Uczniowie zaprezentowali swoje projekty rówieśnikom

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Pufy na korytarzach, kącik karciany i stół piknikowy - to niektóre z projektów zgłoszonych przez uczniów SP nr 9 do Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego. To, który z nich zostanie zrealizowany, rozstrzygną wybory.

Szkoła Podstawowa nr 9 w Białymstoku to jedna z ośmiu placówek w województwie podlaskim, które biorą udział w projekcie "Szkolny Budżet Partycypacyjny".

To przedsięwzięcie mające na celu dać przestrzeń dla aktywności samorządowej uczniów.

- Uczymy młodzież o tym, czym jest szkolny budżet partycypacyjny - mówi Agnieszka Maszkowska, koordynatorka Fundacji SocLab, organizatora całego przedsięwzięcia. - Przekazujemy im do dyspozycji 3 tys. zł. Uczniowie najpierw zastanawiają się, co jest im potrzebne, potem przeprowadzany jest proces, w którym młodzież składa projekty. Finałem jest głosowanie, podczas którego o sposobie wydania tej kwoty decydują uczniowie i nauczyciele.

Finalnie w SP nr 9 powstało 12 wniosków. Pomyślną weryfikację przeszło pięć z nich.

- W projekt włączyła się cała szkoła. Największe zaangażowanie było widać podczas generowania pomysłów. Zrodziło się ich multum - mówi Edyta Wiśniewska, koordynator projektu w SP nr 9.

Pomysły młodzieży to: więcej komfortowych siedzisk przed salami w postaci puf i ławek; stół piknikowy, który mógłby służyć do lekcji na świeżym powietrzu czy biesiadowania na przerwach; nowe bramki do piłki nożnej na boisku; kącik gier planszowych i karcianych.

W poniedziałek (24 kwietnia) pomysłodawcy zaprezentowali swoje projekty przed całą szkołą. Założeniem tego etapu jest umożliwienie autorom pomysłów zdobywania doświadczeń marketingowych, a wyborcom świadomego zapoznania się z ich ofertą. To, który plan zostanie zrealizowany, rozstrzygną wybory w drodze tajnego głosowania mającego nastąpić już we wtorek.

- Zawsze zależało mi na tym, by większość decyzji w szkle podejmowały dzieci. Ona jest przecież dla nich. My jesteśmy tylko ich pracownikami. Chcemy więc dać im prawo do samodecydowania i możliwość budowania kluczowych kompetencji społecznych oraz nawiązywania relacji - podkreśla Edyta Haraburda, dyrektor SP nr 9.

W tym roku w województwie podlaskim bierze udział osiem szkół. W Białymstoku to SP nr 12, SP nr 47, X LO i III LO, w regionie placówki w Tajnie Starym, Hajnówce oraz w Wasilkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny