Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Białymstoku po raz 12. Do podziału będzie 15 mln. Na projekty osiedlowe i ogólnomiejskie. Ale nie po połowie.

OPRAC.: wal
Prezydent Tadeusz Truskolaski ogłosił nową edycję BO w przypadającym 27 lutego Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych. W Białymstoku działa ich ponad 1,4 tys. W 2023 r. przybyło ich 67
Prezydent Tadeusz Truskolaski ogłosił nową edycję BO w przypadającym 27 lutego Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych. W Białymstoku działa ich ponad 1,4 tys. W 2023 r. przybyło ich 67 Wojciech Wojtkielewicz
Jedna firma zgłosiła się do wykonania koncepcji "Zielonych ławek na Rynku Kościuszki". Jej oferta mieści się w oczekiwaniach finansowych miasta. Teraz jest analizowana przez urzędników. To zadanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023. Tymczasem miasto rozpoczęło przygotowania do kolejnej, już 12. edycji, głosowania partycypacyjnego. Składanie wniosków rozpocznie się 4 marca i potrwa do 4 kwietnia. Do wydania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025 jest 15 mln zł.

Spis treści

Zielone ławki mają pojawić się w przestrzeni całego Rynku Kościuszki, zarówno w jego części zachodniej, jak i wschodniej. Zamówienie obejmuje:

 • Opracowanie trzech koncepcji wariantowych zagospodarowania przestrzeni Rynku Kościuszki w elementy małej architektury, z których zostanie wybrany wariant do dalszych opracowań projektowych,
 • Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej
 • Uzyskanie dokumentu właściwego organu administracji architektoniczno-budowalnej, warunkującego możliwość przystąpienia do robót budowlanych

Jeden chętny do zielonych ławek

Ofertę nadesłała jedna firma - z Warszawy.

- Opiewa na kwotę 58 425 zł

- informuje Marzena Pul, dyrektor departamentu inwestycji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Mieści się w oczekiwaniach miasta, bo zgodnie z zamówieniem nie mogła przekroczyć 130 tys. zł. Teraz urzędnicy ją analizują. Jeśli zdecydują się na tego wykonawcę, to będzie miał on od podpisania umowy osiem tygodni na przedstawienie trzech koncepcji meblowania Rynku w elementy małej architektury. Z kolei na opracowanie projektu i uzyskanie niezbędnych pozwoleń przewidziano 12 tygodni od wyboru zwycięskiej koncepcji.

Musi być ona zgodna z wytycznymi miasta. Chodzi utworzenie spójnej stylistycznie przestrzeni Rynku poprzez wymianę wszystkich miejskich elementów małej architektury. W zamian preferowana ma być ławka miejska z oparciem oraz podłokietnikami. Ale też możliwość stosowania innego rodzaju ławek/siedzisk w zależności od danej przestrzeni i użytkowania np.:

 • ławka bez podłokietników,
 • ławka bez oparcia,
 • ławka wokół donicy,
 • ławka dwustronna,
 • ławka podwójna,
 • ławki wypukłe/wklęsłe wokół istniejącego drzewa itp.;
 • kosze na odpady pojedyncze oraz do segregacji (preferowane kosze o większej pojemności);
 • donice na zieleń wysoką oraz niską;

Budżet obywatelski po raz dwunasty

Zielone ławki na Rynku Kościuszki to zadania z edycji 2023 Budżetu Obywatelskiego. Tymczasem miasto rozpoczęło przygotowania do kolejnej. W tym roku białostoczanie po raz dwunasty będą mogli zgłaszać swoje pomysły do głosowania. Składanie wniosków rozpocznie się 4 marca i potrwa do 4 kwietnia. Do wydania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025 jest 15 mln zł.

Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty ogólnomiejskie i osiedlowe, na których realizację wydzielono odpowiednio 8 mln zł i 7 mln zł. Szacunkowa wartość projektu ogólnomiejskiego może wynieść 3 mln zł w przypadku projektu „twardego” i 100 tys. zł – „miękkiego”. Natomiast wartość projektu osiedlowego to maksymalnie 1,5 mln zł w przypadku projektu „twardego” i 100 tys. zł – „miękkiego”.

Jak co roku mieszkańcy mogą skonsultować swój pomysł z urzędnikami i otrzymać pomoc w przygotowaniu projektów. W tym celu można skontaktować się telefonicznie, e-mailowo lub osobiście odwiedzić Centrum Aktywności Społecznej (CAS) przy ul. Św. Rocha 3. Warto również sprawdzić informacje dostępne na stronie CAS, skąd można też pobrać formularz zgłoszeniowy projektu.

Zasady zgłaszania projektów obywatelskich

Każdą propozycję powinno poprzeć 2 mieszkańców Białegostoku (innych niż projektodawca). Wnioski należy składać na formularzach dostępnych na stronie Centrum Aktywności Społecznej, a także w budynkach przy ul. Św. Rocha 3 i Słonimskiej 1. Każdy mieszkaniec może złożyć i poprzeć dowolną liczbę projektów. Projektodawcą może być także osoba niepełnoletnia, ale do formularza zgłoszeniowego powinna dołączyć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Formularz można złożyć w formie skanu z oryginału wysyłając na adres e-mail: [email protected] lub w formie papierowej w godzinach pracy urzędu w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 w Białymstoku oraz w Centrum Aktywności Społecznej.

Zgłoszone przez mieszkańców pomysły zostaną poddane weryfikacji i do 6 września zostanie ogłoszona lista projektów zakwalifikowanych do głosowania. Głosowanie mieszkańców rozpocznie się w tym roku 24 września i potrwa do 7 października. Wyniki zostaną podane do 31 października.

Budżet Obywatelski funkcjonuje w Białymstoku już od 2013 roku. W tym czasie zrealizowanych zostało 226 projektów na kwotę ok. 97,5 mln zł.

- Budżet obywatelski cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców. To są oddane w sumie dziesiątki tysięcy głosów – mówił we wtorek 27 lutego Tadeusz Truskolaski podczas konferencji prasowej w Centrum Aktywności Społecznej.

Dodał, że budżet w mieście powstał przed ustawowym obowiązkiem samorządów.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny