Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. W naszym mieście działa już 10. konsulat honorowy - Kazachstanu (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
W Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku działa Konsulat Honorowy Republiki Kazachstanu. Symbolicznego otwarcia dokonali w czwartek (23.06): Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Kazachstanu w Polsce Alim Kirabayev, konsul honorowy Kazachstanu i jednocześnie rektor WSE Aleksander Prokopiuk oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa Artur Kosicki.

Dotychczas Kazachstan miał w Polsce cztery konsulaty honorowe: w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach. Jak powiedział Ambasador Alim Kirabayev, piąty – w Białymstoku został otwarty w 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Republiką Kazachstanu a Polską.

– Wyrażamy głęboką wdzięczność stronie polskiej za zainteresowanie i pomoc w poszerzeniu geografii konsulatów honorowych Kazachstanu. Ze względu na swoje położenie Białystok jest największym ośrodkiem komunikacyjnym na wschodzie Polski, a także najważniejszym ośrodkiem kulturalnym województwa podlaskiego. Ponad 200 studentów z Kazachstanu uczy się na wyższych uczelniach Podlaskiego i Lubelskiego, za które również będzie odpowiadał konsulat w Białymstoku – mówił Alim Kirabayev, a po swoim.

Czytaj również:

Po wystąpieniu wręczył Aleksandrowi Prokopiukowi patent konsulat honorowego i exequatur, czyli zgodę na sprawowanie tej funkcji (przez 5 lat - red.).

– Chciałbym podziękować za zaufanie, jakim obdarzył mnie rząd Kazachstanu. Tytuł honorowego konsula to dla mnie ogromny zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność. Dołożę wszelkich starań, aby między naszymi krajami rozwijała się współpraca ekonomiczna, kontakty społeczno-gospodarcze, naukowe i kulturalne – zapowiedział Aleksander Prokopiuk.

Dodał też, że są prowadzone rozmowy o przenoszeniu produkcji, o otwieraniu oddziałów różnych firm w Kazachstanie. - Biznes i nauka to jest to, co już się dzieje i co nadal będzie się działo - mówił konsul honorowy.

Uczestniczący w uroczystości europoseł Karol Karski wskazał, że Kazachstan jest bardzo ważnym partnerem Polski. Zapewnił, że świetnie zna (europoseł wykłada w WSE - red.) prof. Prokopiuka i cieszy się, że to on będzie konsulem honorowym. Będzie to bowiem nowy etap w relacjach naszego regionu z bardzo ważnym państwem, pod względem wielkości dziewiątym państwem świata.

Czytaj również:

Z kolei wojewoda podlaski podkreślił, że to dobrze, że Białystok dołącza do dużych polskich ośrodków, w których funkcjonują konsulowie Republiki Kazachstanu.

- Wierzę, że dzięki sile i potencjałowi naszych państw współpraca będzie się układała jak najlepiej. Możliwości, jakie stoją przed naszymi narodami, zarówno dzięki wkładowi pana konsula, jak i dzięki osobom i podmiotom, które są zainteresowane obecnością Polski w Kazachstanie i Kazachstanu w Polsce, pozwalają mieć nadzieję na dobre perspektywy współpracy - mówił Bohdan Paszkowski.

O tym, że otwarcie w Białymstoku konsulatu honorowego jest zaszczytem i wyróżnieniem dla regonu mówił też marszałek województwa.

- Pokazuje to , że Podlaskie jest kluczowe dla rozwoju stosunków gospodarczych, naukowych, ale też społecznych pomiędzy Polską a Kazachstanem. To wielka odpowiedzialność, ale pan konsul sobie z nią poradzi. To osoba doświadczona i przygotowana do pełnienia tej funkcji - zapewnił Artur Kosicki i zapowiedział, że zarząd województwa będzie wspierał konsula honorowego w budowaniu ściślejszej współpracy Polski i Kazachstanu.

Czytaj również:

- Białystok to trzecie miasto w Polsce pod względem liczby konsuli honorowych i to pokazuje wagę naszego miasta. Bardzo się cieszę, że w Białymstoku pojawił się dziesiąty konsul - stwierdził wiceprezydent Białegostoku Adam Musiuk i dodał: - Prezydent Tadeusz Truskolaski deklaruje wszelką pomoc i działania, które doprowadzą do tego, by stosunki gospodarcze i naukowe między Polską i Kazachstanem były w Białymstoku jak najlepsze.

W otwarciu konsulatu honorowego Kazachstanu uczestniczyli również m.in. zastępca dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządów, świata nauki, duchowieństwa, służb mundurowych i konsulowie honorowi innych państw. W Białymstoku działa już 10 konsulatów, a w przyszłym tygodniu ruszy 11 (Republiki Serbii).

Przypomnijmy. Konsul honorowy to czysto formalna funkcja dyplomatyczna, określana jako "przyjaciel danego kraju". W odróżnieniu od konsula zawodowego, nie pobiera wynagrodzenia - pracuje honorowo (stąd nazwa). Jego urząd, czyli konsulat honorowy nie wydaje paszportów (np. w razie utraty), wiz, nie nadaje obywatelstwa, nie udziela ślubów. Jego zadaniem jest natomiast rozwijanie przyjaznych stosunków oraz współpracy gospodarczej naukowej i kulturalnej między Polską a krajem, który reprezentuje.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny