Białystok. Sąd oddalił zażalenie burmistrza. Jest zgoda na organizację Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

(ika)
Marsz narodowców w Hajnówce odbędzie się
Marsz narodowców w Hajnówce odbędzie się Wojciech Wojtkielewicz
Władze miasta wydały zakaz tego zgromadzenia. Uzasadniały to prowokacyjnym przekazem wobec mniejszości białoruskiej oraz ryzykiem działań niezgodnych z prawem, które zagrażałyby bezpieczeństwu.

Organizatorzy odwołali się od tej decyzji administracyjnej. W miniony poniedziałek Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał korzystne dla nich orzeczenie i zakaz uchylił. Przywołał Konstytucję, która gwarantuje wolność do organizowania i uczestniczenia w pokojowych zgromadzeniach. Dodał, że nie ma dowodów na bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa publicznego. Tylko takie mogłoby uzasadniać zakaz organizacji marszu.

Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2019. Sąd uchylił decyzję burmistrza o zakazie marszu (zdjęcia, wideo)

Burmistrz Hajnówki odwołał się do drugiej instancji - Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Ten w środę oddalił zażalenie włodarza.

To oznacza, że nie ma prawnych barier, by 23 lutego odbył się, już po raz czwarty, Hajnowski Marsz Pamieci Żołnierzy Wyklętych. Jest organizowany przez środowiska narodowe. Trasa przechodzi obok prawosławnego soboru pw. Świętej Trójcy.

- Ubolewam na wyrokiem, ale muszę się z nim pogodzić - skomentował Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki. W 2017 r. sąd również uchylił jego zakaz.

Włodarz zapewnia, że będzie współpracował z policją przy zabezpieczeniu marszu, ale do mieszkańców apeluje o jego zignorowanie.

- Ja osobiście wezmę w tym czasie udział w nabożeństwie w oddalonej od trasy marszu Cerkwi pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Hajnówce. Tam będę się modlił w intencji pomordowanych w styczniu 1946 roku – mówi burmistrz.

Kontrowersji Marszowi Żołnierzy Wyklętych dodaje fakt, że uczestnicy gloryfikują postać kpt. Romualda Rajsa ps. Bury. Na przełomie stycznia i lutego 1946 roku partyzanckie oddziały kpt. Rajsa spacyfikowały kilka wsi w okolicach Bielska Podlaskiego (m.in.: Zaleszany, Szpaki, Wólka Wygonowska, Zanie, Końcowizna). Od kul lub w płomieniach zginęło 79 osób, w tym kobiety, dzieci, osoby starsze.

W przyszłą sobotę, oprócz marszu, zapowiedziano też kontrmanifestacje. To marsz pod hasłem "Każdy inny, wszyscy różni" oraz akcję "Wiecznaja pamiat" . Obie mają na celu upamiętnienie ofiar zamordowanych przez oddział Burego.

Zobacz też: III Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 24 lutego. Po nim projekcja filmu o "Burym" (zdjęcia)

III Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 24 lute...

Wideo

Materiał oryginalny: Białystok. Sąd oddalił zażalenie burmistrza. Jest zgoda na organizację Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Gazeta Współczesna

Komentarze 70

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co obecne sądy są warte ? PISzą takie wyroki, że sami sobie zaprzeczają, jak niedawno IPN w sprawie Burego, że on już tylko zamordował, ale nie było to ludobójstwo

G
Gość

Rosja, Bialoruś, to chyba jedyne państwa, które wiedzą jak było i mogą odkłamać historię... ale po co? Mają przecież niezły ubaw z tego.

Weźmy na przykład ostatnią konferencję antyirańską w Warszawie. Dzięki, której Polska zniszczyła przyjaźń kraju, który swego czasu pomógł uchodźcom z Polski.

A przy okazji przyjechał premier Izraela i zmieszał z .....Polskę :)

G
Gość
W dniu 12.03.2019 o 19:37, Gość napisał:

Wg twoich Panów zza oceanu jesteś antysemitą, twoi przodkowie byli szmalcownikami, mordowali Żydów w obozach ukrywali Żydów przed hitlerowcami, dopóki ci mieli czym płacić, po czym wydawali ich faszystom. W Treblince na przykład już po wojnie rozkopywali groby w poszukiwaniu kosztowności, jak hieny cmentarne. Opisał to dokładnie Tomasz Gross w książce "Złote żniwa"Za oceanem przegłosowali ustawę 447, dzięki której będziesz do końca życia spłacał roszczenia żydowskie, a może przejmą lasy, wodę...Za oceanem piszą nową historię, według której były "polskie obozy śmierci" .Nikt się za tobą nie wstawi, bo żaden sąsiad cię nie lubi i nie liczy się z tobą.Tak więc, nie masz się z czego cieszyć kmiocie.

Za tobą wstawi się bratni naród sowiecki, jak dobrze rozumiem odpowiedz?
G
Gość
W dniu 11.03.2019 o 06:42, Gość napisał:

Zgadza się, bandyci to czerwone kmiotki posłuszne sowietom, donosiciele i zdrajcy, kolaboranci i zwolennicy przyłączenia tych ziem do bratniego wschodniego okupanta, ilu Polaków przez nich zginęło, zostało wywiezionych na białe niedźwiedzie. Popieram, mówmy głośno o tym, przypominajmy miliony pokrzywdzonych za to, że byli Polakami i katolikami

 

Wg twoich Panów zza oceanu jesteś antysemitą, twoi przodkowie byli szmalcownikami, mordowali Żydów w obozach ukrywali Żydów przed hitlerowcami, dopóki  ci mieli czym płacić, po czym wydawali ich faszystom. W Treblince na przykład już po wojnie rozkopywali groby w poszukiwaniu kosztowności, jak hieny cmentarne. Opisał to dokładnie Tomasz Gross w książce "Złote żniwa"

 

Za oceanem przegłosowali ustawę 447, dzięki której będziesz do końca życia spłacał roszczenia żydowskie, a może przejmą lasy, wodę...

Za oceanem piszą nową historię, według której były "polskie obozy śmierci" .

Nikt się za tobą nie wstawi, bo żaden sąsiad cię nie lubi i nie liczy się z tobą.

Tak więc, nie masz się z czego cieszyć kmiocie.

b
bracia Daltonowie
W dniu 22.02.2019 o 10:37, Walansa i Kiszka napisał:

Sołtys jeszcze przed napisaniem wiedział ,że będzie oddalenie.Lepiej napisać prośbę o wypożyczenie okrągłego stołu z Magdalenki bo tak dalej być nie może. :(

Burmistrz to jak szeryf na dzikim zachodzie. Powinien stanąć z rewolwerem i zatrzymać pochód :D

A
A ja mam to w dupie

A bandyta to nadal bandyta i koniec tematu.

G
Gość
Sąd oddalił, a my co na to
M
Mariusz81
W dniu 22.02.2019 o 14:55, Gość napisał:

Zmień UBowskie źródła wiedzy na dokumenty historyków (nie histeryków i potomków czerwonej Hajnówki). Szkoda czasu na dalsze odpisywanie dla historycznego nieuka! Ktoś w Internecie napisał: Nie dyskutuj z idiotą, bo wpierw doprowadzi ciebie do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem!Żegnam !

Ja opieram się na tym co ustalił IPN. Z tego co mi wiadomo IPN opiera się na pracy historyków, ale według ciebie to są ubecy. Hmm...

 

Mam nadzieję, że będziesz konsekwentny i szczery w tym co napisałeś i przestaniesz udzielać się i dyskutować w internecie.Takim jak Ty lepiej wychodzi wykrzykiwanie na marszach, bo to nie wymaga interakcji, niż dyskutowanie z innymi ludźmi!

G
Gość
W dniu 21.02.2019 o 23:01, Mariusz_81 napisał:

Logika się kłania. Żeby stwierdzić, czy coś jest bredniami, czy nie, to najpierw trzeba to przeczytać. :) No ale po co czytać, przecież pańska pycha panu na to nie pozwala. :)

Zmień UBowskie źródła wiedzy na dokumenty historyków (nie histeryków i potomków czerwonej Hajnówki). Szkoda czasu na dalsze odpisywanie dla historycznego nieuka!

 

Ktoś w Internecie napisał: Nie dyskutuj z idiotą, bo wpierw doprowadzi ciebie do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem!

Żegnam !

G
Gość
W dniu 22.02.2019 o 10:37, Walansa i Kiszka napisał:

Sołtys jeszcze przed napisaniem wiedział ,że będzie oddalenie.Lepiej napisać prośbę o wypożyczenie okrągłego stołu z Magdalenki bo tak dalej być nie może. :(

Ale w Polsacie pokazali jak on mądrze przemawia, i jak się troszczy od lud swój

W
Walansa i Kiszka
W dniu 20.02.2019 o 14:09, Igor napisał:

Bardzo dobrze !KODomici i obywatele PRL mają . do gadania !!!CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

Sołtys jeszcze przed napisaniem wiedział ,że będzie oddalenie.Lepiej napisać prośbę o wypożyczenie okrągłego stołu z Magdalenki bo tak dalej być nie może. :(

G
Gość
W dniu 21.02.2019 o 23:42, Gość napisał:

Nie obrażaj AK. To było wojsko zaprzysiężone i słuchające rozkazów i nie mające nic wspólnego z powojenną bandyterką rabującą i pacyfikującą polskie miasteczka.

 

Nie obrażam!!!!! Tylko pokazuję, że nawet płk Mścisław przewidywał, że rozwiązanie AK spowoduje powstanie band leśnych pozbawionych dyscypliny i silnego dowództwa zdolnych do czynów strasznych. Bury jest właśnie takim przypadkiem.

Gdyby była wówczas Armia Krajowa to Bury i jego podwładni stanęliby przed plutonem egzekucyjnym. Jest dużo przykładów akowskich wyroków śmierci dla własnych żołnierzy za niesubordynację i przestępstwa wojenne.

G
Gość

Jarosław Kaczyński nie odpuszcza Stefanowi Niesiołowskiemu z PO. "13-letnie dziewczynki w zderzeniu z gestapo wytrzymywały potworne tortury, więc nie ma tutaj w ogóle o czym mówić" - mówi w "Sygnałach Dnia". Wcześniej wytknął Niesiołowskiemu, że "w latach 70. sypał kolegów

 

G
Gość

Kazimierz Chmielowski, ps. „Rekin”W dniu 3 grudnia 1948 roku został aresztowany przez MBP. Aresztowanie nastąpiło w wyniku zeznań Romualda Rajsa, który miał nadzieję na uratowanie własnego życia. Rajs podał miejsce pobytu „Rekina”, oskarżył go również o dokonanie pacyfikacji wsi białoruskich na Podlasiu i rozstrzelanie funkcjonariuszy MBP i MO pod Brzozowem.
19-27 września 1949 roku Chmielowski był sądzony wraz ze swoim dowódcą „Burym” w pokazowym procesie odbywającym się w sali białostockiego kina „Ton”. 1 kwietnia 1950 roku został zabity strzałem w tył głowy. Miejsce pochówku nieznane. W 1995 roku Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał wyrok śmierci wydany na „Rekina” za nieważny[

 

G
Gość
W dniu 21.02.2019 o 22:39, Gość napisał:

 W odręcznej notatce sporządzonej dla gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka" tak (płk Liniarski twórca AKO) przedstawiał motywy swojej decyzji:"Tłu­maczyć chłopu, iż rozwiązanie AK wywołane jest polityką sowiecką w Polsce, to tyle samo, co się bardzo ośmieszyć. Rozprowadzenie 30 000 obywateli, gdyż tylu jest zorganizowanych, jest niemożliwe, a zagrożeni są wszyscy. Oddziałów leśnych rozprowadzić się nie da, bo po rozejściu się zbiorą się na nowo, ale w bandę rabunkową. Po­zostaje jedno - zorganizować się samoobronnie. To jest zresztą to, do czego bezwiednie dąży społeczeństwo." 

Nie obrażaj AK. To było wojsko zaprzysiężone i słuchające rozkazów i nie mające nic wspólnego z powojenną bandyterką rabującą i pacyfikującą polskie miasteczka.

Dodaj ogłoszenie