Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Rewitalizacja miasta. Powstaną świetlice, kluby osiedlowe i miejsca dla seniorów[ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Najwięcej obszarów problemowych (31) jest na Dojlidach, najmniej (6) na Bacieczkach. Obszar zdegradowany to teren, na którym jest najwięcej negatywnych zjawisk społecznych. Granice terenu do  rewitalizacji oznaczono na zielono.
Najwięcej obszarów problemowych (31) jest na Dojlidach, najmniej (6) na Bacieczkach. Obszar zdegradowany to teren, na którym jest najwięcej negatywnych zjawisk społecznych. Granice terenu do rewitalizacji oznaczono na zielono. EU Consult
Ruszają pracę nad programem dla miasta. Dzięki niemu mogą powstać świetlice dla dzieci, kluby osiedlowe, miejsca dla seniorów

Tak, tak, oczywiście. Te słowa podczas środowych warsztatów padały najczęściej z ust przedstawicieli gdańskiej spółki EU-Consult. Bo to ona wygrała ona przetarg na przygotowanie Programu Rewitalizacji Miasta Białegostoku i właśnie go przedstawiła.

- Rewitalizacja kojarzy się często wyłącznie z odnawianiem budynków. A chodzi o działania całościowe, skupione przede wszystkim na kwestiach społecznych - tłumaczył Michał Kazem-Bek z EU-Consult.

W prezentacji wskazał dziewięć osiedli, które według ankiet, które wypełniali mieszkańcy i danych statystycznych należy rewitalizować. To: Dojlidy, Starosielce, Przydworcowe, Centrum, Antoniuk, Bema, Sienkiewicza, Skorupy, Dziesięciny I. Problemy jakie tam występują to m.in.: bezrobocie, przestępczość, mała aktywność społeczna mieszkańców.

20 miast z dotacją na modelowe projekty rewitalizacyjne

W 2010 roku w Regionalnym Programie Operacyjnym zabrakło pieniędzy na rewitalizację. Teraz są. Jednak żeby je dostać trzeba spełnić wytyczne ministerstwa rozwoju, czyli wybór obszarów do rewitalizacji uzasadnić liczbami.

- Liczby nie oddają jednak rzeczywistości. Pominięte zostały np. Bojary, chociaż bez wątpienia zasługują na rewitalizację - mówił na spotkaniu architekt Adam Turecki.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego da dotację na program rewitalizacji
Michał Kazem-Bek zapewnił, że weźmie to pod uwagę. Poprosił zgromadzonych o pomysły na to, jakich należy dokonać zmian na wspomnianych osiedlach. - Na Starosielcach i Dojlidach zbudowano osiedla socjalne. Potrzeba tam klubów AA, świetlic dla dzieci i oferty spędzania czasu dla seniorów - przekonywał Adam Kurluta, dyrektor departamentu spraw społecznych w magistracie.

Szef białostockiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich Jerzy Tokajuk stwierdził, że pytania w ankietach wypełnianych przez mieszkańców były zbyt ogólnikowe. Stąd różnice np. w ocenie stanu społeczno-gospodarczego poszczególnych osiedli są bardzo małe. Ocena Centrum, gdzie według ankiet jest najgorzej, od osiedla Mickiewicza - gdzie ma być najlepiej - różni się tylko o 0,12 proc. - Zwrócimy na to uwagę - obiecał Michał Kazem-Bek.

Natomiast Marcin Minasz z departamentu urbanistyki mówił o atutach, jakie ma Białystok. - Dolina rzeki Białej mogłaby stać się terenem rekreacyjnym, a w budynkach gminnych, których jest całkiem sporo, można stworzyć świetlice - wymieniał.

Biała kiedyś była inna. Właśnie dzięki tym urządzeniom. Teraz mogą zniknąć

Program rewitalizacji ma być gotowy do końca czerwca. W najbliższym czasie odbędą się spotkania z mieszkańcami wytypowanych osiedli.

Postanowiliśmy przyjrzeć się miejscom, wydarzeniom i imprezom, które istnieją w Polsce czy na świecie a które mogłyby powstać także w Białymstoku. Część z nich jest realna, część to tylko marzenia, a część trzeba potraktować z przymrużeniem oka. Zapraszamy na subiektywne zestawienie stworzone przez naszą redakcję.

Czego brakuje w Białymstoku? Oto nasze propozycje [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny