Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok: projekt nowego studium zagospodarowania.

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Białegostoku – bo tak brzmi jego pełna nazwa – urbaniści sporządzają plany zagospodarowania przestrzennego.
Na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Białegostoku – bo tak brzmi jego pełna nazwa – urbaniści sporządzają plany zagospodarowania przestrzennego.
To dokument, dzięki któremu białostoczanie będą wiedzieli, w jakim kierunku pójdzie polityka planistyczna miasta. Studium włąśnie pozytywnie zaopiniowała miejska komisja urbanistyczno-architektoniczna.

Ponad 400 stron maszynopisu. Do tego mapy i prognoza oddziaływania na środowisko – opisuje dokument Piotr Firsowicz, szef departamentu urbanistyki w magistracie, na którego zlecenie powstało studium.

Na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Białegostoku – bo tak brzmi jego pełna nazwa – urbaniści sporządzają plany zagospodarowania przestrzennego.

– Plany muszą być zgodne ze studium. Jeżeli na danym terenie studium przewiduje tereny zielone, to plany nie mogą tam wprowadzić na przykład zabudowy wielorodzinnej – tłumaczy Firsowicz.

Studium sobie, deweloperzy sobie

Ale Włodzimierz Kwiatkowski, pracownik Politechniki Białostockiej i autor dwóch opracowań przyrodniczych dla doliny rzeki Białej mówi, że zapisy studium nie zawsze powstrzymują deweloperów.

– Jeżeli na danym terenie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, każdy może się starać o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. I tutaj już nie mają znaczenia zapisy studium. Urzędnicy wydają decyzje w oparciu o analizę urbanistyczną. Przykładem jest dolina rzeki Białej, w którą wdarła się wysoka zabudowa, choć studium przewiduje pozostawienie tam terenów zielonych

– Trzeba zmienić złe prawo – dodaje Andrzej Chwalibóg, architekt i członek białostockiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. – Przecież nie może być tak, że studium wyznacza politykę miasta, a urzędnicy przy wydawaniu decyzji nie mogą się powoływać na jego zapisy.

Potrzebne mieszkańcom

Zdzisław Plichta, główny projektant studium podkreśla, że istnienie studium ma jednak sporo plusów.

– Dzięki niemu mieszkańcy mogą się zorientować, w jakim kierunku pójdzie polityka miasta na obszarach, na których nie ma planów miejscowych. Mogą na przykład odnaleźć w studium interesujący ich teren i sprawdzić, czy nie przewiduje się tam jakichś rozwiązań, które nie będą współgrały z planowanymi przez nich inwestycjami – mówi.

Zobacz: Białystok. Copernicus odblokowany. Ale inwestor się waha.

Dodaje, że w przygotowanym przez niego dokumencie nie ma jakichś drastycznych zmian w stosunku do zapisów studium, które obowiązuje obecnie.

– Miasto powinno się bowiem rozwijać w sposób ustabilizowany, bez zbędnych rewolucji – mówi.

Zapisy obowiązującego studium trzeba było jednak zmienić, bo musiały być one dostosowane do wciąż nowelizowanych przepisów (chodzi m.in. o wymóg stworzenia bardziej dokładnych map). Dlatego też na początku 2006 roku rada miasta zdecydowała o konieczności stworzenia nowego studium. Prace nad nim trwały ponad cztery lata.

– Dlatego, że w międzyczasie weszły w życie przepisy, które nakazały dodanie do studium prognozy oddziaływania na środowisko – tłumaczy Piotr Firsowicz.

Projekt dokumentu został już pozytywnie zaopiniowany przez miejska komisję urbanistyczo-architektoniczną. Teraz swoją opinię muszą wydać m.in.: wojewódzki konserwator zabytków i organy wojskowe. Miasto musi też uzgodnić zapisy m.in. z wojewodą. Dopiero wtedy projekt zostanie przedstawiony radnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny