Białystok. Konwent Marszałków Województw RP online. Przez pół roku przewodniczyć mu będzie marszałek województwa podlaskiego

OPRAC.: wal (na podstawie wrotapodlasia.pl)
Obrady konwentu zainaugurował je marszałek Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego Piotr Babulewicz/Wrota Podlasia
Tradycyjne trzykrotne uderzenie laską marszałkowską rozpoczęło w środę (24.02) posiedzenie Konwentu Marszałów Województw RP. To pierwsze obrady pod aktualnym przewodnictwem Województwa Podlaskiego. Zainaugurował je marszałek Artur Kosicki.

Witając gości uczestniczących online w posiedzeniu, marszałek podkreślił, że program spotkania zdominują najważniejsze sprawy zaproponowane przez uczestników Konwentu.

- Pomimo tego, że jest pandemia, chcemy, aby Konwent spotykał się i działał prężnie, bo jesteśmy w bardzo ważnym okresie nowej perspektywy unijnej, nowego programowania naszych ważnych przedsięwzięć – podkreślił marszałek Kosicki, który odczytał także list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do zgromadzenia marszałków.

Czytaj też:Marszałek: Wywalą drzwiami, to wrócę oknem. Dla dobra regionu

Obywatel kontra koncerny technologiczne

Digital Services Act (DSA) to propozycja legislacyjna Komisji Europejskiej z grudnia 2020 roku. O dokumencie mówił pierwszy prelegent – Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przybliżył zakres zagadnień, które ma uregulować unijny dokument. Wskazał na bezpieczeństwo i kwestie właścicielskie danych wytwarzanych w sieci, relacje na linii obywatel i rządy względem właścicieli platform internetowych czy wolność słowa w przestrzeni cyfrowej. Prace nad DSA mają trwać do końca 2021 roku.

Podsumował też najważniejsze działania polskiego rządu w ostatnim roku w zakresie cyfryzacji, wśród których wskazał na m.in. fakt osiągnięcia z końcem lutego 2021 r. prawie 10 mln założonych profili zaufanych czy zakup w czasie pandemii 200 tys. sztuk sprzętu komputerowego dla dzieci i nauczycieli. Podkreślił również, że rząd wprowadził już ustawę o doręczeniach elektronicznych, która ma przenieść komunikację urząd-obywatel do Internetu.

Czytaj też:60 Sekund Biznesu: Polacy jeszcze bardziej cyfrowi i aktywni zdalnie. "Nowe technologie wcale nie zabiją relacji rodzinnych"

Podsumowanie konsultacji Umowy Partnerstwa

To kolejnym ważny tematem poruszony przez marszałków na konwencie.

Partnerstwa to dokument określający, w jaki sposób Polska będzie dysponować funduszami unijnymi.

- To kluczowa umowa z punktu widzenia rozwoju naszych województw – podkreślił marszałek Artur Kosicki zapowiadając wystąpienia prelegentów.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, poinformowała, że projekt Umowy Partnerstwa zachowuje w większości obowiązujący w bieżącej perspektywie układ programów: krajowych oraz 16 regionalnych. Z pułapu krajowego będzie rozdysponowanych 60 proc. puli przyznanej Polsce. Marszałkowie województw będą zarządzać pozostałą częścią funduszy.

Część regionów zostanie objętych także Programem Polska Wschodnia. Planuje się dla niego większą alokację ze względu na poszerzenie zasięgu geograficznego jego oddziaływania oraz dodatkowe środki wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Czytaj też:Znamy podział funduszy z UE na programy regionalne. Ile pieniędzy dostaną poszczególne województwa w latach 2021-2027? Sprawdź kwoty

Wiceminister przypomniała, że 75 proc. z ponad 28 mld euro, które przeznaczono na programy regionalne, podzielono w oparciu o algorytm. Pozostała część będzie rozdysponowana w oparciu o kontrakty regionalne negocjowane przez marszałków. Jak podkreśliła, stworzenie tej rezerwy wynika z pojawiających się w kończącej się perspektywie finansowej głosów, że statystyka nie odzwierciedla w pełni wyzwań i problemów poszczególnych województw.

- To podejście pozwoli na maksymalizację efektów inwestycji finansowych z funduszy europejskich. Pokazuje też, że rozwój regionów to nasza wspólna sprawa - na poziomie samorządów, ale i na poziomie rządowym – zaznaczyła Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister dodała, że przy podziale środków z rezerwy, będą brane pod uwagę takie kwestie jak dysproporcje rozwojowe, czy jakość planowanych przedsięwzięć. Negocjacje planowane są na marzec i kwiecień bieżącego roku.

Czytaj też: Polskie regiony poza pierwszą setką indeksu konkurencyjności Komisji Europejskiej

Na drodze do zgody ponadregionalnej

Podział funduszy europejskich na regiony pozwoli opracować ostateczny kształt Umowy Partnerstwa, także w oparciu o uwagi zgłoszone po konsultacjach społecznych zakończonych w miniony poniedziałek.

- Rezerwa programowa budziła i budzi wiele obaw. Dzisiaj, po wystąpieniu pani wiceminister, myślę, że jest ich mniej, ale pamiętajmy też o tym, że jako regiony konkurujemy ze sobą – mówił w dyskusji Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Do tej samej kwestii odniósł się Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

- Z nadzieją czekamy na etap negocjacji kontraktów regionalnych (…), choć nie jest on jeszcze do końca zdefiniowany i może być w jakiejś części uznaniowy, mam nadzieję, że tak nie będzie – zaznaczył.

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, dziękując za objaśnienie algorytmu, według którego dzielono koperty regionalne, podkreślił, że „ta dyskusja co perspektywę się toczy, każdy walczy o swoje, każdy używa różnych argumentów”.

- Mam nadzieję, że kwestie związane z wyrównywaniem pewnych szans rozwojowych i tych instrumentów, które powinny być tam kierowane, będą w ramach tych negocjacji rozdzielane w sposób obiektywny i transparentny, oparty na danych. Jeżeli tak będzie, ja głęboko wierzę, że na końcu da się, w ramach solidarności i zgody ponadregionalnej, wypracować kompromis – dodał.

Europejski punkt widzenia

Regiony powinny odgrywać kluczową rolę i wnosić wkład w postaci szczególnego potencjału. Christopher Todd, Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej jako przykład wskazał województwo podlaskie, które pracuje nad wdrożeniem zaleceń wynikających z inicjatywy Catching-up Regions, mających na celu zbliżenie lokalnych naukowców i przedsiębiorców.

- Chciałbym zwrócić uwagę na trzy kluczowe kwestie. Po pierwsze, znaczenie pełnego uwzględnienia kluczowych strategii Unii Europejskiej, w szczególności Zielonego Ładu Unii Europejskiej. Po drugie chcielibyśmy zachować podobną równowagę w podziale finansowym EFRR / EFS + na programy regionalne i krajowe, jak w okresie 2014–2020. Po trzecie: wzywamy do autentycznego partnerstwa i procesu konsultacji z zainteresowanymi stronami w sprawie treści umowy partnerstwa i programów – powiedział Christopher Todd.

Mówił też o determinacji KE, aby uczynić lata 20. XXI wieku europejską „dekadą cyfrową”. Zapewnił o wsparciu dla rozwoju dojrzałych e-usług skoordynowanych i zintegrowanych z platformami regionalnymi i krajowymi.

Czytaj też:Szczyt budżetowy UE na lata 2021-2027. Rozporządzenie w sprawie ogólnego systemu warunkowości? Co zawiera? [DOKUMENT]

Todd odniósł się też do sektora ochrony zdrowia. Jego wypowiedzi przysłuchiwał się Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Przedstawiciel KE podkreślił konieczność przejścia od opieki szpitalnej i instytucjonalnej do przystępnej cenowo i wysokiej jakości opieki domowej i usług środowiskowych. Priorytetami dla UE są projekty wzmacniające opiekę podstawową i ambulatoryjną, koordynację opieki zdrowotnej, opieki społecznej i opieki długoterminowej. Wspomniał, że finansowanie wyposażenia i infrastruktury szpitali w taki sposób jak dotąd, nie będzie możliwe. Jedynymi projektami związanymi ze szpitalami będą te mające na celu transformację tego sektora.

Ostateczna wersja projektu Umowy Partnerstwa ma być gotowa do przedłożenia Radzie Ministrów w czerwcu. Według wiceminister Jarosińskiej-Jedynak, programy krajowe i regionalne powinny być przyjęte w trzecim kwartale tego toku, co pozwoli przekazać je Komisji Europejskiej i rozpocząć formalne negocjacje Umowy Partnerstwa.

Czytaj też:Firmy nie radzą sobie z transformacją cyfrową. 7 na 10 procesów digitalizacji zwalnia lub nie dochodzi do skutku

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie