MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Hulajnogi jak zawalidrogi. Są wszędzie. Na chodnikach, na trawnikach a nawet na... dachach. Czy miasto dostrzega problem?

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Na osiedlu Mickiewicza ktoś znalazł niecodzienne miejsce na zaparkowanie hulajnogi elektrycznej.
Na osiedlu Mickiewicza ktoś znalazł niecodzienne miejsce na zaparkowanie hulajnogi elektrycznej. Czytelnik
Białostoczanie znów narzekają na hulajnogi elektryczne. Pojazdy często porzucane są byle jak i byle gdzie. Zagracają nie tylko chodniki, ale i trawniki. Czasami trafiają też… na dachy samochodów. Czy miasto dostrzega problem? Co zamierza z nim zrobić?

Hulajnogi wjechały na ulice Białegostoku z impetem. Stały się popularnym środkiem transportu, szczególnie wśród młodych osób. Ale to, co dla jednych jest usprawnieniem, dla innych stało się uciążliwością. Hulajnogi nie dość, że utrudniają życie pieszym na chodnikach, to jeszcze ich użytkownicy często sprawiają wrażenie, że nie zastanawiają się w ogóle czy odstawiają hulajnogę z sensem, czy zupełnie bez sensu.

Hulajnogi są wszędzie

Kolejny raz do naszej redakcji trafił list od Czytelnika.

- Obecnie bardzo częstym widokiem są „zaparkowane” byle jak i byle gdzie te pojazdy transportu osobistego. Rozumiem, że na każdej ulicy, 24 godziny na dobę, Straż Miejska nie będzie pełniła służby. Tym niemniej, w okresie wiosenno-letnio-jesiennym mogliby wyjść ze swoich klimatyzowanych pojazdów i pomieszczeń i zacząć pełnić służbę patrolową w sensie stricte. Funkcjonariusze mogą przecież także korzystać z elektrycznych hulajnóg, oczywiście służbowych lub rowerów elektrycznych – zauważa nasz czytelnik.

Pyta też, czy urząd miejski planuje może „akcje zbierania nieprawidłowo pozostawionych hulajnóg” i obciążanie kosztami firmy wynajmującej?

Dostaliśmy też zdjęcie z osiedla Mickiewicza, na którym widać hulajnogę zaparkowanej na… dachu samochodu.

Hulajnogi elektryczne. Sypią się mandaty

Miasto zdaje sobie sprawę z uciążliwości, jaką dla wielu są hulajnogi. Przypomina, że w 2021 roku resort infrastruktury wprowadził przepisy regulujące korzystanie z tego rodzaju środka transportu. I są one bazą do usuwania hulajnóg czy karania ich użytkowników.

- Od 1 stycznia do 21 maja 2024 roku dyżurni Straży Miejskiej przyjęli 26 zgłoszeń dotyczących pozostawienia hulajnóg w miejscach utrudniających ruch lub w inny sposób zagrażających bezpieczeństwu, natomiast w 2023 roku do dyżurnych Straży Miejskiej wpłynęły 333 zgłoszenia dotyczące omawianej problematyki – wylicza Anna Kowalska z biura prasowego w magistracie.

Dodaje też, że w wyniku podjętych interwencji w 2023 roku wydano – bazując na Prawie o ruchu drogowym - 140 dyspozycji usunięcia hulajnóg pozostawionych w miejscu, gdzie jest to zabronione, które utrudniały ruch lub w inny sposób zagrażały bezpieczeństwu. W tym roku do tej pory takich dyspozycji jeszcze nie było. Natomiast z powodu wykroczeń mundurowi nałożyli już 6 mandatów. Dla porównania w zeszłym roku mandatów było 91. Dodatkowo osiem osób pouczono.

Postępowania w liczbach

  • 6 mandatów w roku 2024

  • 91 mandatów w roku 2023

  • 140 dyspozycji usunięcia hulajnóg w roku 2023

Hulajnogi elektryczne. Gdzie są bezkarne?

Niestety, nie w każdym przypadku można hulajnogę usunąć.

- Przeważająca liczba wpływających do Straży Miejskiej zgłoszeń dotyczyła hulajnóg elektrycznych pozostawionych w miejscach nieposiadających statusu drogi publicznej, strefy zamieszkania oraz strefy ruchu, co uniemożliwia podjęcie skutecznej interwencji przez organy uprawnione do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec uczestników ruchu, naruszających przepisy o zatrzymaniu pojazdu – dodaje Kowalska.

Przyznaje, że takich przypadkach powiadamiani są operatorzy hulajnóg elektrycznych. Zapewnia też, że Straż Miejska w Białymstoku (m. in. za pośrednictwem mediów społecznościowych) prowadzi szereg kampanii informacyjnych i edukacyjnych dotyczących bezpiecznego i odpowiedzialnego sposobu użytkowania – w tym parkowania – hulajnóg elektrycznych.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny