Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Galeria Sleńdzińskich przeniosła się na Rynek Kościuszki do budynku po Archiwum Państwowym. Zobacz, kto gościł na otwarciu

OPRAC.: wal
Otwarcie Galerii Sleńdzińskich w budynku po Archiwum Państwowym na Rynku Kościuszki
Otwarcie Galerii Sleńdzińskich w budynku po Archiwum Państwowym na Rynku Kościuszki Wojciech Wojtkielewicz
Kolekcja rodu Sleńdzińskich w końcu znalazła eksponowane miejsce w Białymstoku. Po prawie trzydziestu latach tymczasowości w przy ul. Waryńskiego, dzieła będą prezentowane w centrum miasta. W budynku dawnego Archiwum Państwowego od 30 kwietnia 2022 roku to główna siedziba Galerii im. Sleńdzińskich.

Otwarcia nowego budynku dokonali wspólnie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i dyrektor galerii Jolanta Szczygieł- Rogowska.

- To wielka chwila dla galerii, a tym samym dla naszego miasta. Wreszcie wspaniałe zbiory przekazywane z Wilna przez rodzinę Sleńdzińskich znajdą godne miejsce - mówił prezydent.

Kuratorka kolekcji Izabela Suchecka przypomniała symbolikę 30 kwietnia.

- 29 lat temu wystawa stała dzieł Sleńdzińskich została po raz pierwszy pokazana białostockiej publiczności przy ul. Waryńskiego. Przypominam sobie, ile razy mówiłam zwiedzającym, że jest to nasza tymczasowa siedziba. Czasami trzeba mieć cierpliwość. Dlatego ten dzień jest tak ważny i wielki - podkreślała Izabela Suchecka.

Białystok. Otwarcie Galerii Sleńdzińskich w nowym miejscu

Otwarcie zgromadziło wielu białostoczan. Nie tylko ze świata sztuki.

- Bardzo się cieszę, że po wielu latach galeria znalazł w końcu w Białymstoku poczesne miejsce. Jest już w centrum miasta i powinna być w centrum uwagi - mówił Andrzej Lechowski, historyk. - Kolekcja Sleńdzińskich jest niezwykła, bo dodaje kolorytu Białemustokowi. To swoisty pomost przez nasze miasto łączący Wilno z Krakowem. Ale też warto docenić rolę edukacyjną, kulturotwórczą samej galerii.

Radny Zbigniew Klimaszewski podkreślił znakomite położenie nowej siedziby galerii.

- Tutaj każdy pieszo może przyjść - mówił radny. - To przestrzeń dla każdego, a do archiwum wchodzili tylko nieliczni.

Czytaj też:Z Waryńskiego na Rynek

Do tej pory kolekcja poświęcona Sleńdzińskim była do zobaczenia w siedzibie galerii przy Waryńskiego. Ze względów lokalowych, jak i technicznych nie było to najlepsze miejsce na jej eksponowanie. Przeniesienie jej na Rynek Kościuszki było możliwe po opuszczeniu budynku przy Rynku Kościuszki 4 przez Archiwum Państwowe. Z końcem 2018 roku przeniosło się do nowego budynku w pobliżu Sądu Rejonowego przy Mickiewicza.

Zwolniony przez archiwistów budynek musiał przejść remont, który rozpoczął się w 2019 roku. Prace obejmowały między innymi wymianę wszystkich instalacji, naprawę kanalizacji, wymianę posadzki na parterze, naprawę ścian, tynków, remont łazienki i wszystkich pomieszczeń na parterze łącznie ze stolarką, nowe oświetlenie. Wszystkie dotychczasowe prace kosztowały łącznie prawie 965 tys. zł.

Do nowej siedziby galerii zostanie przeniesiona także działalność edukacyjna placówki. Pierwsze wydarzenia – wykłady dla dorosłych i dzieci, warsztaty plastyczne dla rodzin, koncert klawesynowy – po weekendzie majowym.

Na ten rok w budżecie miasta zaplanowano środki na kontynuację prac związanych z adaptacją budynku w wysokości 769 tys. zł. Zostaną przeznaczone na remont piwnic i zagospodarowanie ogrodu znajdującego się na tyłach budynku. Na kolejne lata (2023-2024) miasto planuje remont dachu i pierwszego piętra nowej siedziby galerii.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny