Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 80. rocznica spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi. Niezwykły gest Jarosława Kaczyńskiego w 2016 roku

OPRAC.: wal
27.06.2016. Białystok. Jarosław Kaczyński  przy pomniku spalonej Wielkiej Synagogi oddał hołd pomordowanym białostockim Żydom
27.06.2016. Białystok. Jarosław Kaczyński przy pomniku spalonej Wielkiej Synagogi oddał hołd pomordowanym białostockim Żydom Jerzy Doroszkiewicz/archiwum
W niedzielę [27.06.2021] 80. rocznica czarnego piątku. 27 czerwca 1941 niemieccy żołnierze zamordowali około 2,5 tys. Żydów. Symbolem ludobójstwa było podpalenie Wielkiej Synagogi wypełnionej wiernymi. To był początek holocaustu, który w Białymstoku swój straszny finał miał wraz z upadkiem powstania w getcie w sierpniu 1943 r.

O czerwcowej rocznicy było głośno w 2016 roku, gdy przed pomnikiem upamiętniającym ofiary składał wieniec Jarosław Kaczyński. Szkoda, że nie zdecydował się wtedy uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach z władzami miasta. Ale być może dzięki jego wizycie świat mógł szerzej usłyszeć o dozorcy Józefie Bartoszce. Polaku, który narażając życie otworzył okienko w tylnej ścianie płonącej synagogi. Uratowało się dzięki temu 19 Żydów.

Czytaj też:O dozorcy z Białegostoku, który zrobił dla Żydów więcej niż król Danii

- Holocaust jako zaplanowana operacja, nie był wtedy jeszcze zatwierdzony, ale tę zbrodnię można traktować jako pierwszy krok tej monstrualnej, niebywałej, ludobójczej zbrodni. Dlatego musimy o tym fakcie pamiętać. Musimy także pamiętać, żeby właściwie adresować to wszystko co wiąże się z winą i odpowiedzialnością. To była wina narodu niemieckiego i państwa niemieckiego - mówił Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że wina jest jednoznaczna i nie można jej przesłaniać "operacjami, jakie były zorganizowane wokół Jedwabnego, gdzie przedstawiono zbrodnię, której się tam rzeczywiście dopuszczono w sposób nie mający nic wspólnego z faktami". Podczas wizyty prezes PiS zwrócił się osobiście do Lucy Lisowskiej, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska Izrael i przedstawicielki Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na Białystok i województwo podlaskie.

W niedzielę 27 czerwca 2021 roku, kolejna, 80. rocznica ludobójstwa przy ul. Bożniczej (dziś Suraska). Jak co roku Białystok oddaje hołd ofiarom „Czarnego piątku”. W tym roku, oprócz oficjalnych uroczystości, które odbędą się w niedzielę 27 czerwca o godz. 12.00 pod pomnikiem-kopułą Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej, nie zabraknie – przy okazji Dni Miasta – wydarzeń kulturalnych, upamiętniających rocznicę tej tragedii.

W sobotę, 26 czerwca, o godz. 17. w sali kina Forum koncert zespołu KROKE, co w języku jidysz oznacza Kraków. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków muzycznych..

Z kolei w poniedziałek, 28 czerwca, o godz. 18 w kawiarni Fama przy ul. Legionowej wystąpi natomiast Katarzyna Breczko, stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku. Jej koncert „Muzyczny dar serca” poświęcony będzie pamięci Józefa Bartoszko – bohaterskiego Polaka, który wraz ze swoją żoną 80 lat temu uratował z płonącej Wielkiej Synagogi kilkunastu Żydów.

Powstała na początku XX wieku przy ul. Bożniczej (obecnie Suraskiej) Wielka Synagoga była w okresie międzywojennym najokazalszą synagogą białostocką.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny