Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostoccy uczniowie wzięli udział w pokazie specjalnym filmu "Powstaniec 1863". Po seansie młodzież spotkała się z jego twórcami

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Pokaz filmu "Powstaniec 1863"
Pokaz filmu "Powstaniec 1863" Wojciech Wojtkielewicz
Młodzież zgromadzona w kinie Ton zobaczyła na dużym ekranie film "Powstaniec 1863". Była też okazja, do rozmowy z jego twórcami. Produkcja pokazuje postać ks. gen. Stanisława Brzóski.

W środę (7 lutego) w białostockim Kinie Ton odbył się specjalny pokaz filmu „Powstaniec 1863”. Na widowni zasiedli uczniowie białostockich szkół średnich, a refleksjami po seansie mogli podzielić się z reżyserem filmu Tadeuszem Syką i aktorem Ksawerym Szlenkierem.

- Chciałbym bardzo podziękować za to, że możemy być dzisiaj w Białymstoku. Jest to pokaz szczególny, bo na terenach, które historycznie bardzo angażowały się w pomoc powstańczą - w kreowanie i zaopatrywanie oddziałów powstańczych. Możemy dzisiaj opowiedzieć młodym ludziom niezwykłą historię, która jest wciąż bardzo aktualna. Tym filmem pokazujemy, że 160 lat temu my, Polacy, mieliśmy podobną sytuację co Ukraina, w tej samej geopolityce, z tym samym wrogiem i z tym samymi metodami - mówił Tadeusz Syka.

Obraz w jego reżyserii opowiada historię charyzmatycznego polskiego duchownego ks. Stanisława Brzóski – generała i naczelnego kapelana wojsk powstańczych. Walczył z wojskami rosyjskimi na pograniczu Podlasia i Lubelszczyzny m.in. pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Włodawą, czy Sławatyczami. Ks. Brzóska uważany był za postrach Rosjan, nazywano go duchem. Został stracony 23 maja 1865 r. , po śmierci stając się symbolem oporu Polaków przeciw zaborcom.

W roli tytułowego ks. Brzóski w „Powstańcu 1863” wystąpił Sebastian Fabijański. W obsadzie aktorskiej zobaczyć można także Ksawerego Szlenkiera, Cezarego Pazurę, Olgierda Łukaszewicza, Karolinę Szymczak i Marcina Kwaśnego.

Partnerem strategicznym filmu jest Województwo Podlaskie.

- Te wydarzenia miały miejsce na części naszego regionu. Dlatego wpisują się w historię województwa podlaskiego. I przede wszystkim dlatego się w to zaangażowaliśmy - przyznaje Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. - Sama postać ks. Stanisława to wzorzec dla młodych ludzi w dzisiejszych czasach. W mojej ocenie jest on trochę zapomniany przez historię A to wspaniała postać, która zapłaciła najwyższą cenę za to, byśmy mogli dzisiaj żyć w wolnej ojczyźnie.

Zobacz też:

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny