Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białorusini protestują w Białymstoku. Nie chcą aneksji ojczystego kraju z Rosją (zdjęcia, wideo)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Białoruś straci suwerenność? Dziś (20.12) na spotkaniu Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki ważą się jej losy, bo mają oni dyskutować o pogłębieniu integracji obu państw. Przeciwko tym zamiarom pikietowali dziś Białorusini przed konsulatem w Białymstoku.

Równo o godz. 14 kilku przedstawicieli białoruskiej społeczności zebrało się przed Konsulatem Generalnym Białorusi w Białymstoku. Mieli ze sobą wymowne banery podkreślające powód pikiety. "Białoruś to nie Rosja" czy "Za naszą i waszą wolność". Odśpiewali także hymn państwowy swojego ojczystego kraju, a w tle powiewała flaga.

- Boję się, że po dzisiejszych rozmowach Putina i Łukaszenki Białoruś nie będzie już niepodległym krajem. Planowany jest związek integracyjny z Rosją, ale Białorusini tego nie chcą. Walczyli o suwerenność i nie chcemy by cały kraj zniszczył jeden dyktator - mówiła Nataliya Kryvashei, jedna z protestujących - Białoruś jest częścią Unii Europejskiej. Nie chcemy być z Rosją, krajem jednego agresora - tłumaczyła z przejęciem.

Podkreśliła także, że dziś na całym świecie społeczność białoruska protestuje.

- Wiele z nas była zmuszona wyjechać z kraju, często karano za poglądy polityczne. Mnie wyrzucono za to z uniwersytetu i dziś studiuję w Polsce. Ale wierzę, że to się zmieni. Białoruś jest i będzie niepodległa! - dodała z nadzieją młoda Białorusinka.

Wiele środowisk za naszą wschodnią granicą uważa, że dzisiejsze spotkanie dwóch mocarzy faktycznie może doprowadzić do połączenia państw.

Rosyjski dziennik "Kommiersant" pisał o całkowitym wchłonięciu Białorusi przez Rosję, ujawniając ściśle tajne informacje. "Rosyjska armia może znaleźć się przy naszych granicach" - twierdzą. Według dziennika projekt pogłębionej integracji ma oznaczać między innymi wspólny kodeks podatkowy i cywilny, ten sam nadzór bankowy i regulator rynków energii, gazu i ropy oraz integrację polityki celnej. Wszystko zorganizowane w ciągu około dwóch lat.

Na razie nie ma jednak informacji o wspólnej walucie, ale takie założenia były od początku powołania ZBiR-u, czyli Związku Białorusi i Rosji. Władze obu państw nie potwierdziły medialnych doniesień.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny