MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do białostoczan. Spotkanie na placu św. Jana Pawła II (zdjęcia)

(dj)
"Światło, które niesie moc" to hasło towarzyszące tegorocznej akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Białostoczanie tę moc dostali od harcerzy ZHP i z radością zabrali do swoich domów.
"Światło, które niesie moc" to hasło towarzyszące tegorocznej akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Białostoczanie tę moc dostali od harcerzy ZHP i z radością zabrali do swoich domów. Wojciech Wojtkielewicz
"Światło, które niesie moc" to hasło towarzyszące tegorocznej akcji Betlejemskie Światło Pokoju. Białostoczanie tę moc dostali od harcerzy ZHP i z radością zabrali do swoich domów.

- Byłem w ubiegłym roku po ogień i pomyślałem, że w tym roku też warto przyjść, przecież został rozpalony w Betlejem i warto taką cząstkę z Ziemi Świętej mieć w domu - mówił Wojciech Sobolewski. Po światło przyszedł razem z Małgorzatą Walendą.

Ekumeniczna Wigilia Miejska ściągnęła przed Ratusz tłumy mieszkańców. Były życzenia od prezydenta, duchownych, ale najważniejsze te, które białostoczanie składali sobie nawzajem - spontanicznie, szczerze i serdecznie. Ubodzy i potrzebujący mogli zabrać ze sobą produkty na wigilijny stół.

Ekumeniczna Wigilia Miejska 2019. Rynek Kościuszki pełen życ...

W latarni ogień z Betlejem będzie będzie płonął w jego domu do Wigilii. Wtedy zapali od niego świecę, która trafi na stół.

– Światło zaniosę też na grób mojego dziadka, by rozbłysło na Święta – zadeklarował pan Wojciech.

Znaczenie światła w życiu chrześcijanina tłumaczył abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

Rynek Kościuszki. Ekumeniczna Wigilia Miejska 2019 ściągnęła tłumy białostoczan [ZDJĘCIA]

– To Światełko przybywa z Betlejem i przebiegło już kawał drogi i symbolizuje Jezusa Chrystusa, który rodzi się w Betlejem i przychodzi do nas aby stać się dla nas światłem na drogach naszego codziennego życia – mówił hierarcha. – Dlatego przyjmujemy je tuż przed Świętami, żeby przyjąć Jezusa do swego serca, do swojego życia, żeby zanieść go innym, dzielić się tym światłem. Wiemy, że światło wnosi w nasze życie coś nowego – entuzjazm, radość, pokój. Bez światła i bez Chrystusa nie można żyć, dlatego taka jak dzień potrzebuje światła, tak nasze życie potrzebuje tego światła, jakim jest Jezus. I dlatego chcemy, żeby to światło nas ubogacało i symbolizowało obecność Jezusa Chrystusa w naszym życiu.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju – „Światło, które niesie moc” zainspirowane zostało słowami św. Jana Pawła II wypowiedzianymi 10 czerwca 1979 roku w Krakowie.

Papież -Polak mówił wówczas:

„Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów – dialog z człowiekiem i światem, zakorzeniony w dialogu z Bogiem samym: z Ojcem przez Syna w Duchu Świętym – dialog zbawienia”.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję.

26 listopada 2019 r. zapaliła je w Betlejem 11-letnia Victoria Kampenhuber jako „dziecko pokoju 2019”. Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się w połowie grudnia podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji harcerzy z wielu krajów. W tym roku odbyło się ono 14 grudnia w obecności 1200 harcerzy.
Cała ceremonia od 1986 r. ma stały przebieg. W Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem światło zapala mnich prawosławny od lampy oliwnej, wiszącej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa. Zapalone światło jest przenoszone do przylegającego do bazyliki katolickiego kościoła św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu. Przy tym ołtarzu sprawowana jest msza św. i tam Betlejemskie Światło Pokoju zapala „dziecko pokoju”, wybrane w danym roku.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju polscy harcerze odebrali z rąk słowackich skautów w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

– W pojedynkę nie zmienimy świata, ale suma naszych czynów, tych nawet niewielkich płomyków nadziei, może zmienić wiele – przekonywał harcerzy bp Damian Muskus OFM, który przewodniczył Eucharystii podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny