Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ATB. Wydział Sztuki lalkarskiej pokaże Koniec świata. Nowa premiera (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
ATB. Koniec świata. Próba przed spektaklem
ATB. Koniec świata. Próba przed spektaklem Jerzy Doroszkiewicz
Czternaścioro studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej zaśpiewa i zinterpretuje piosenki, które mają ułożyć się w opowieść o przywarach współczesnych ludzi. To będzie "Koniec świata". Pierwszy publiczny pokaz już w najbliższą niedzielę.

Wybrałam piosenkę „To tylko tango”, bo dzięki niej mogę opowiedzieć o problemie dyskryminacji kobiet - mówi Milena Kranik. Studentka przygotowuje się do premiery spektaklu - egzaminu z piosenki aktorskiej „Koniec świata”. Przedstawienie reżyseruje Maria Żynel.

- Moja postać jest muzułmanką i chciałyśmy wspólnie z reżyserką poruszyć problem, tego jak postrzegamy ludzi, którzy są nieco inni od nas w naszym kraju - tłumaczy studentka. - Przecież jeśli ktoś nosi hidżab, tak jak moja postać, niczym nie różni się od zwykłej dziewczyny, która mieszka w Polsce. I opowiada, że kiedy na chwilę wyszła z gmachu uczelni na ulicę Sienkiewicza, po pięciu minutach usłyszała komentarz: „o, idzie Talib”. - To smutne, że takie osoby są wśród nas - kwituje Kranik.

Osobą wieszczącą tytułowy koniec świata w studenckiej sztuce jest Maciej Cempura. Podróżni, w których wcielają się przyszli aktorzy, zostają uwięzieni w hali przylotów. Od pierwszych chwil pokażą, że mają różne charaktery, inaczej znoszą stres. Dostanie się też Cempurze, który po prostu zmywa posadzkę. - Kamizelka odblaskowa i służby porządkowe zwykle budzą w ludziach określone emocje i traktowanie - mówi Cempura. - Swoją postacią chcę zwrócić uwagę na prostą prawdę, że nie szata zdobi człowieka. Oprócz dyrygowania w scenie zbiorowej, jego solowym popisem będzie utwór Lao Che „Nieraj” połączony z „Polak, Rusek i Niemiec” z najnowszej płyty płockiego zespołu.

Ale w tym układzie utworów nie ma nic przypadkowego. Studenci podpowiedzieli reżyserce, jaka muzyka im odpowiada, ale teksty wybierała sama Żynel. - To opowieść fabularna, która nie skupia się tylko na warstwie muzycznej - mówi reżyserka. -Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć wielowątkową historię o ludziach, naszych małych grzeszkach, potrzebach, żądzach i nieposkromionej potrzebie posiadania. Dramaturgią zajął się Marcin Bartnikowski, choreografią Tomasz Graczyk, na nowo znane piosenki opracował Piotr Nazaruk. Premiera w niedzielę, w Teatrze Szkolnym o godz. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny