Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anne Garrels – W kraju Putina. Życie w prawdziwej Rosji

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Anne Garrels to amerykańska dziennikarka, nagradzana za reportaże radiowe
Anne Garrels to amerykańska dziennikarka, nagradzana za reportaże radiowe Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Anne Garrels, amerykańska dziennikarka tamtejszego radia publicznego, przez lata była korespondentką w Moskwie. Chcąc przyjrzeć się nowej Rosji, postanowiła zebrać materiał do reportażu w odległym od Moskwy o zaledwie 1800 km Czelabińsku.

Dawniej był to zastrzeżony obszar militarno-przemysłowy. W 2012 roku to dynamicznie zmieniające się miasto, w którym jak w soczewce odbijają się blaski i cienie rozpadu ZSRR i silnej władzy Putina. Podobnie jak w Polsce, Czelabińsk obserwuje upadek przemysłu, brak wsparcia nowego biznesu, idące w ruinę dawne fabryki i zakłady przemysłowe. Jednocześnie, niemal jak w carskiej Rosji, poziom korupcji i okradania budżetu szacowany jest na jakieś 30 procent.

Anne Garrels stara się dotrzeć do każdego i poznać mieszkańców i problemy Czelabińska od podszewki. Zaprzyjaźnia się z nieformalnym taksówkarzem, który opłaca się lokalnej mafii, strzegącej go przed szykanami milicji, z czasem przekonuje się, że jest on nosicielem AIDS. Szybko zaczyna rozumieć, dlaczego Rosjanie cenią sobie stabilizację, a jednocześnie widzi ich zakłamanie choćby wobec wspomnianego problemu AIDS, czy obecengo, ale oficjalnie nieakceptowalnego homoseksualizmu. Reporterka zagląda do najbiedniejszych domów i posiadłości, w których dzieci wysyła się na naukę do Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii, poznaje lekarzy i narkomanów, widzi jak Putin gra Cerkwią i muzułmanami, przygląda się nielicznym obrońcom praw człowieka czy wolności słowa, widzi jak dyskryminowane są niepełnosprawne dzieci.

Najbardziej jednak przerażają rosyjscy nastolatkowie. Z ich rówieśnikami z cywilizowanego świata łączą ich niechęć do zasadniczej służby wojskowej, media społecznościowe, wiedza jako droga do zrobienia kariery. Z perspektywy Polski, z niedowierzaniem przyjmuję informację, że ci młodzi, posiadający dostęp do internetu, znający angielski, ludzie, nigdy nie słyszeli o Andrieju Sacharowie. A może czas bohaterów minął?

„W kraju Putina” w tłumaczeniu Marii Moskal pokazuje prawdziwą prowincjonalną Rosję – dumną z historii, ufną w przywództwo wodza, ale też wykorzystującą szansę jaką daje kapitalizm. Tyle, że daje ją nielicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny