Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleksander Skowroński nie żyje. Emerytowany ogniomistrz, ojciec komendanta z obrazu "U pana Boga w ogródku” (zdjęcia, wideo)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Aleksander Skowroński nie żyje. Zmarł 24.11.2020 roku
Aleksander Skowroński nie żyje. Zmarł 24.11.2020 roku Archiwum
Dziś zmarł Aleksander Skowroński. Wspaniały aktor zapamiętany został przez publiczność kinową i telewizyjną jako emerytowany ogniomistrz, ojciec komendanta z obrazu "U pana Boga w ogródku”. Grał też kilka lat w Teatrze Wierszalin

Aleksander Skowroński nie żyje. Tę smutną wiadomość przekazał na facebooku Związek Artystów Scen Polskich.

Dzisiaj, nie doczekawszy zbliżających się 85. urodzin, odszedł Aleksander Skowroński, aktor przez wiele lat związany z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku, gdzie zadebiutował grając postać Melchiora w „Pastorałce” Schillera w reżyserii Natalii Gołębskiej, z Towarzystwem Wierszalin w Białymstoku, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białystoku oraz Wybrzeże w Gdańsku.

W dowód uznania dla jego dokonań artystycznych, Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP wyróżniła go w 2012 roku swoją najwyższą Nagrodą HENRYK.

Odszedł niezapomniany emerytowany ogniomistrz, ojciec komendanta z obrazu "U pana Boga w ogródku”...

O Aleksandrze Skowrońskim głośno zrobiło się latem 2020 roku, kiedy okazało się, że jest ciężko chory, a opiekuje się nim niepełnosprawny syn. W portalu Siepomaga ruszyła trwająca do tej pory zbiórka. Założoną kwotę przekroczono o 624,49%!

Podeszły wiek i liczne schorzenia – m.in. choroba serca, problemy z oddychaniem, cukrzyca i niesprawne biodro, doprowadziły do całkowitego zaniedbania wielu podstawowych sfer codziennego życia

- napisał na portalu SiePomaga Adam Nalepa (polsko-niemiecki reżyser teatralny; zrealizował kilkanaście spektakli w Polsce i za granicą, w tym największe swoje realizacje: "Blaszany Bębenek" na podstawie powieści Güntera Grassa, "Czarownice z Salem" Arthura Millera, "Faraona" wg Bolesława Prusa, "Małego Księcia" w teatrach trójmiejskich; jest dyrektorem artystycznym teatru i fundacji Boto w Sopocie).

Aktor mieszka w mieszkaniu komunalnym, które nie jest przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych lokatorów - opisywał Nalepa. - W łazience brakuje prysznica i podwyższonej ubikacji, stara kuchnia funkcjonuje już tylko fragmentarycznie i stwarza zagrożenie, łóżko i meble są za niskie i uniemożliwiają samodzielnie wstawanie. Od lat z braku środków niewykonywane są podstawowe naprawy, większość sprzętów nie działa, a warunki higieniczne są w opłakanym stanie - co nie dziwi, widząc kondycję zdrowia Aleksandra i prawie niewidomego, niepełnosprawnego syna Marcina.

Aleksander bardzo krępuje się sytuacji, w której się znalazł. Dodatkowo, nieumiejętność gospodarowania skromnym, choć stałym dochodem doprowadziła do powstania zaległości w płatnościach za czynsz i media.

Aktualnie syn Marcin (niegdyś doktorant na Uniwersytecie Gdańskim) dzięki wyrozumiałości spółdzielni „sprząta” ulicę i klatki schodowe, by odpracować zaległości czynszowe, a równocześnie być w pobliżu potrzebującego pomocy ojca. A kiedy nie starcza im pieniędzy, robi zakupy w pobliskim sklepiku, gdzie mają – cytuję tu Marcina – „dość spory kredyt, dochodzący nawet do 60, 70 złotych”

Oddział ZASP w Gdańsku, nie chcąc pozostawić swojego wieloletniego członka w osamotnieniu z tak wieloma problemami, zaalarmował kilka dni temu część środowiska artystycznego w Gdańsku, ale sam, udzielając wcześniej wielokrotnie finansowych zapomóg, nie jest w stanie udźwignąć ciężaru przystosowania mieszkania dla dwóch niepełnosprawnych osób.

Sytuacja obu panów znana jest także w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, ale i tu możliwości instytucjonalne są ograniczone - przy tak szerokim zakresie potrzeb.

Dlatego z państwa wsparciem chcielibyśmy pomóc długoterminowo Aleksandrowi i Marcinowi Skowrońskiemu - tłumaczył w internecie Adam Nalepa. - Chcemy pokryć powstałe w ostatnich miesiącach zadłużenie, ale także wyremontować mieszkanie i przystosować je do potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców. Przede wszystkim jednak chcemy przywrócić im możliwość godnego w nim życia.

Kim był Aleksander Skowroński

Występował w teatrach:

Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku (1957-91, 1998, 2004),
Towarzystwa "Wierszalin" w Białystoku (1993-94, 1996),
Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białystoku (1994),
Wybrzeże w Gdańsku (2001-2003).

Był Gromem w filmie i serialu "Stara Baśń", w 2019 roku zagrał w serialu "39 i pół tygodnia" Miłogosta, dziadka Ewy.

Reżyserował go Piotr Tomaszuk w spektaklach zarejestrowanych przez TVP:

12 lutego 1992 Turlajgroszek postać: Staruch reżyseria: Tomaszuk Piotr teatr: Teatr Telewizji
8 listopada 1995 Klątwa Stanisław Wyspiański postać: Pustelnik reżyseria: Tomaszuk Piotr teatr: Teatr Telewizji
2 kwietnia 1998 Prawiek i inne czasy Tokarczuk Olga postać: Rabin reżyseria: Tomaszuk Piotr teatr: Teatr Telewizji

Był aktorem-lalkarzem, często angażowano go do epizodów w filmach i serialach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny