Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera z radiową "Trójką". Rada miasta przyjęła stanowisko w sprawie obrony niezależności mediów i twórców

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski powiedział, że nie wie jaki związek z Białymstokiem ma stanowisko przedstawione przez Moskwę. - Nie wiem w czym pomoże mieszkańcom, przedsiębiorcom i jaki ma wpływ na obecną sytuację, w związku z pandemią. Nie widzę potrzeby, aby rada miasta zajmowała się takimi rzeczami - mówił.
Przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski powiedział, że nie wie jaki związek z Białymstokiem ma stanowisko przedstawione przez Moskwę. - Nie wiem w czym pomoże mieszkańcom, przedsiębiorcom i jaki ma wpływ na obecną sytuację, w związku z pandemią. Nie widzę potrzeby, aby rada miasta zajmowała się takimi rzeczami - mówił. Screen obrad
Na wniosek Marcina Moskwy z KO rada miasta przyjęła stanowisko w sprawie obrony niezależności mediów i twórców. Ma to oczywiście związek z aferą z "Trójką", czyli usunięciem z listy przebojów "Trójki" piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Radni PiS, oprócz Sebastiana Putry, nie oddali głosu. A przewodniczący tego klubu w radzie miasta Henryk Dębowski stwierdził, że nie widzi potrzeby przyjmowania stanowiska, które nie jest bezpośrednio związane z Białymstokiem.

Nakaz usunięcia z listy piosenki pt. „Twój ból jest lepszy niż mój”, Kazimierza Staszewskiego – Kazika wykonawcy, który zajmuje ważne miejsce w historii polskiej muzyki, przypomina najgorsze praktyki PRL-owskiej cenzury - to fragment stanowiska, które na poniedziałkowej (25 maja) sesji przyjęła rada miasta.

Stanowisko ma oczywiście związek z usunięciem z listy przebojów "Trójki" piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". W kraju i na świecie odebrano to jako powrót cenzury.

- Niezależne media to jeden z filarów demokracji - podkreślał Marcin Moskwa z KO, który złożył projekt stanowiska.

Czytaj też: Kazik Staszewski na cenzurowanym w PR3. Piosenka „Twój ból jest lepszy niż mój" wygrała Listę Przebojów Trójki, notowanie usunięto

Jego klubowa koleżanka Katarzyna Kisielewska-Martyniuk pytała go, kto jest autorem cytowanych w stanowisku słów „Wielkim wyzwaniem naszych czasów staje się obrona sfer wolności człowieka i wspólnot społecznych. Wolność jest bowiem podstawowym warunkiem rozwoju i zaspokajania potrzeb jednostek i wspólnot”. - Przygotowując stanowisko chciałem, by dotyczyło ono całej rady miasta, a nie tylko jej części. Ten cytat pochodzi z ostatniego programu PiS. To taki ukłon w stronę radnych z tego klubu - stwierdził Marcin Moskwa.

Czytaj też: Kim jest Agnieszka Kamińska? Prezes Polskiego Radia zaczynała w Radiu Białystok. Teraz to bohaterka afery z Kazikiem i radiową Trójką

Przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski powiedział, że nie wie jaki związek z Białymstokiem ma stanowisko przedstawione przez Moskwę. - Nie wiem w czym pomoże mieszkańcom, przedsiębiorcom i jaki ma wpływ na obecną sytuację, w związku z pandemią. Nie widzę potrzeby, aby rada miasta zajmowała się takimi rzeczami - mówił.

Czytaj też: Kazik trafił w punkt. Ból poddanych nie może być gorszy od bólu władzy

Dodał, że związek z Białymstokiem ma za to projekt stanowisko, który zgłosił jego klubowy kolega Paweł Myszkowski. Na temat upamiętnienia 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

- Natomiast pan Moskwa przedstawia jak zwykle jakieś polityczne stanowiska, które nie mają związku z funkcjonowaniem naszej rady miasta - mówił Dębowski.

Marcin Moskwa stwierdził, że jeśli radny Dębowski nie rozumie czym jest niezależność dziennikarska to nie będzie mu tego tłumaczył. - To fundament demokracji i niezależnego życia. Nasuwa mi się cytat z encykliki papieża Benedykta XVI "Świat bez wolności nie byłby dobry". Papież nie pisze o jaką wolność mu chodzi. Odnosi się do każdej wolności. Wolność jest pierwszym darem otrzymanym od Pana Boga - podkreślał.

Czytaj też: Manuela Gretkowska: Piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” ma siłę katharsis. Stała się symbolem tego, co przeżywamy

Natomiast odpierając zarzut Henryka Dębowskiego, że rada miasta zajmuje się sprawami niezwiązanymi bezpośrednio z Białymstokiem przypomniał, że gdy PiS miało większość, rada wydawała stanowiska chociażby w sprawie budowy masztu dla Radia Maryja. - Zarzut traktuję więc jako niewłaściwy - dodał.

Stanowisko w sprawie obrony niezależności mediów i twórców przeszło głosami 15 radnych KO, radnego niezależnego Macieja Biernackiego i radnego PiS Sebastiana Putry. Pozostali radni PiS nie oddali zaś głosu.

Czytaj też: Piotr Metz odchodzi z radiowej Trójki. Ujawnił SMS od szefa stacji Tomasza Kowalczewskiego

Pełna treść stanowiska:

Stanowisko Rady Miasta Białystok w sprawie obrony niezależności mediów i twórców

Rada Miasta Białystok wyraża oburzenie wobec wprowadzania cenzury, prób narzucania partyjnego porządku a także naciskom na niezależność dziennikarzy oraz twórców.

Niezależne media to jeden z filarów demokracji, My Radni Rady Miasta Białystok wyrażamy swój sprzeciw wobec kolejnych działań ograniczających wolność wypowiedzi. Ocenzurowanie kultowego programu radiowego Polskiego Radia, jakim jest Lista Przebojów Programu Trzeciego, to zamach na niezależność dziennikarską i niezależność twórców. Nakaz usunięcia z listy piosenki pt. „Twój ból jest lepszy niż mój”, Kazimierza Staszewskiego –Kazika wykonawcy, który zajmuje ważne miejsce w historii polskiej muzyki, przypomina najgorsze praktyki PRL-owskiej cenzury.

„Wielkim wyzwaniem naszych czasów staje się obrona sfer wolności człowieka i wspólnot społecznych. Wolność jest bowiem podstawowym warunkiem rozwoju i zaspokajania potrzeb jednostek i wspólnot”.

Kolejny raz z wielkim niepokojem obserwujemy, że media publiczne nie realizują powierzonej im misji. Wielokrotne, rażące naruszanie standardów etyki dziennikarskiej stały się znakiem rozpoznawczym kierownictwa Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

W związku z powyższym Rada Miasta Białystok apeluje do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia zasad pluralizmu, niezależności i bezstronności mediów publicznych zarówno regionalnych jak też ogólnopolskich.

Teraz oglądasz: "Nikt na mnie nie wpływał". Prezes PR i dyrektor Trójki złożyli wyjaśnienia w Senacie

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny