Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kim jest Agnieszka Kamińska? Prezes Polskiego Radia zaczynała w Radiu Białystok. Teraz to bohaterka afery z Kazikiem i radiową Trójką 25.05

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia
Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia Polskie Radio
Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia, której odwołania chce opozycja po aferze z piosenką Kazika i Listą Przebojów Trójki, szlify dziennikarskie zdobywała w Białymstoku. Była reporterką w Polskim Radio Białystok. Przez chwilę współpracowała też z TVP Białystok.

Agnieszka Kamińska urodziła się w Białymstoku w 1975 roku. Ukończyła polonistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku w 1999 roku i Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na tej samej uczelni. Rok później rozpoczęła pracę jako dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

Agnieszka Kamińska i jej początki w Radiu Białystok

- Agnieszkę pamiętam od pierwszego momentu, gdy przekroczyła próg rozgłośni przy Świerkowej – wspomina Jan Smyk, były prezes Radia Białystok, wybitny reportażysta radiowy, obecnie na emeryturze. - Drobna, sympatyczna dziewczyna.

Czytaj też:Czy taka lista ma sens?

Podkreśla, że wszystkich młodych ludzi, którzy przychodzili do rozgłośni, zawsze otaczał zachęcającym gestem i opieką warsztatową. Bo nigdy nie było za dużo chętnych do radia.

- Agnieszkę ciągnęło do mikrofonu od początku. Zaczynała w newsroomie, ale zachęcałem ją, by podejmowała próby realizacji reportażu. Nie powiem, że miała charyzmę, ale widać było, że musi zostać w dziennikarstwie – dodaje Jan Smyk.

Obecną prezes Polskiego Radia wspomina inny, były już dziennikarz białostockiej rozgłośni.

- Charakteryzowała ją ciekawość historii regionu, kraju i świata. Zwłaszcza z naciskiem na wątki regionalne – mówi. - Na pewno też spektrum dziennikarskie miała znacznie szersze, by na stałe zajmować się tylko jedną tematyką: kulturą czy polityką. Ale też pamiętam, że hołdowała zasadzie, że nie ma ludzi odpornych na komplementy.

Czytaj też: Nagroda dla radiowca

Agnieszka Kamińska zasłynęła reportażem psychologicznym „Byłam bólem”, za który otrzymała wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów i Realizatorów Radiowych Dylematy człowieka XXI wieku. Z kolei reportaż historyczny „Tryba Potockiego” zapewnił jej nominację do Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego „Polska i Świat 2003”. Zrobiła też doktorat z twórczości Ryszarda Kapuścińskiego.

- I to w czasach, kiedy zdobycie tego stopnia naukowego nie przypominało produkcji masowej – podkreśla Jan Smyk.

Agnieszka Kamińska w TVP i Polskim Radiu. Dziś radiowa Trójka przechodzi kryzys przez aferę z Kazikiem

Agnieszka Kamińska chwilowo była też związana z TVP Białystok, a przygodę z Radiem Białystok zakończyła w połowie pierwszej dekady XXI wieku.

- Niewątpliwie miała potencjał – wspomina inny, były pracownik białostockiej rozgłośni. - Pamiętam, że odeszła od nas, gdy powstawała TVP Historia.

Czytaj też:Z radia na doradcę wojewody

Jak podają Wirtualne Media w latach 2008-2016 Agnieszka Kamińska była redaktorem prowadzącym w TVP Historia. Pisała też artykuły do pism naukowych i popularnych („Polska The Times”, „Rzeczpospolita”, „Focus Historia”, „21.wiek”). W marcu 2018 roku została wicedyrektorem radiowej Jedynki.

Szefową Polskiego Radia została 22 stycznia 2020 roku. Powołała ją Rada Mediów Narodowych. Teraz opozycja domaga się jej odwołania. To skutek afery z Listą Przebojów Trójki i anulowaniem 1998. notowania, które wygrał Kazik z piosenką „Twój ból jest lepszy niż mój”.

- To autocenzura w najgorszym komunistycznym stylu – mówi poseł PO Robert Tyszkiewicz. - Historia zatoczyła krąg. Lęk przed władzą polityczną spowodował u tych ludzi potrzebę wcielenia się w rolę cenzora i cenzurowanie własnych dziennikarzy. To jest ostateczna zawodowa kompromitacja.

Jan Smyk nie ukrywa, że niektóre posunięcie kadrowe prezes Agnieszki Kamińskiej, są błędem. Zarówno jeśli chodzi o wcześniejsze zawirowania wokół obsady posady dyrektora studia reportażu Polskiego Radia, jak i ostatnie zamieszanie z Trójką - Programem III Polskiego Radia.

- To, co się wydarzyło w Trójce jest niedopuszczalne – mówi. - Co prawda Trójka ma chyba 3 proc. słuchalności, ale pod względem jakościowym te 3 proc. znaczy znacznie więcej. To są słuchacze Trójki.

Trójka i wielka afera z piosenką Kazika. Od czego się zaczęło

 • Marek Niedźwiecki,
 • Hirek Wrona,
 • Marcin Kydryński,
 • Piotr Stelmach,
 • Piotr Kaczkowski,
 • Agnieszka Obszańska,
 • Marcin Łukawski.


 • Współpracę z Trójką zawieszają artyści, np. Muniek Staszczyk, Dawid Podsiadło czy Organek. We wtorek Potr Metz, były dyrektor muzyczny Trójki, który złożył wypowiedzenie po wybuchu afery, pokazał SMS-a od swojego przełożonego z poleceniem usunięcia piosenki Kazika z Listy Przebojów Trójki.">Piosenka „Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika znalazła się na szczycie piątkowej Listy Przebojów Trójki. Autor przywołuje w niej wydarzenia z 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, gdy mimo zakazów związanych z epidemią, Jarosław Kaczyński odwiedzał cmentarze. Piątkowe zestawienie zostało szybko usunięte z internetu, redaktor naczelny Trójki tłumaczy, że „został złamany regulamin" i „dokonano manipulacji przy liczeniu głosów". W ramach protestu z rozgłośni odchodzą dziennikarze, m.in.:
  • Marek Niedźwiecki,
  • Hirek Wrona,
  • Marcin Kydryński,
  • Piotr Stelmach,
  • Piotr Kaczkowski,
  • Agnieszka Obszańska,
  • Marcin Łukawski.


  Współpracę z Trójką zawieszają artyści, np. Muniek Staszczyk, Dawid Podsiadło czy Organek. We wtorek Potr Metz, były dyrektor muzyczny Trójki, który złożył wypowiedzenie po wybuchu afery, pokazał SMS-a od swojego przełożonego z poleceniem usunięcia piosenki Kazika z Listy Przebojów Trójki.

  Po ostatnich zawirowaniach związanych z piosenką "Twój ból jest lepszy niż mój" dyrekcja radiowej Trójki i Polskiego Radia zapowiedziały w poniedziałek 18 maja zlecenie audytu Listy Przebojów Trójki na przestrzeni ostatnich lat.

  Władze Polskiego Radia na poniedziałkowej konferencji zaprosiły do Trójki młodych dziennikarzy chcących spróbować swych sił w stacji.

  Internauci nie mają litości dla Programu 3 Polskiego Radia, jego szefostwa i polityków. Zobacz: MEMY o Trójce. Teraz to #Trujka

  Memy o radiowej Trójce biją rekordy popularności

  MEMY o Trójce. Teraz to #Trujka. Internauci nie mają litości...

  Tu oglądasz: Co dalej z Trójką?

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Dołącz do nas na X!

  Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

  Obserwuj nas na X!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Polecane oferty

  Wideo
  Wróć na poranny.pl Kurier Poranny