Jan Smyk, długoletni dziennikarz i twórca reportaży w Polskim Radiu Białystok swoją nagrodę odebrał podczas XV Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2019".
Otrzymał Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za "Antologię Polskiego Reportażu Radiowego" wyemitowanego w latach 1946-2017. Do książkowego wydania dołączone są dwie płyty DVD z najlepszymi audycjami.
We wstępie do antologii, Jan Smyk napisał: „Trudna praca radiowa jest jak woda w górskim potoku. Trwa nieustannie, ale z każdą chwilą jest w innym miejscu i to, co już było, staje się historią. (…) W encyklopediach wszelkiej maści o reportażu radiowym informacji brak albo jest śladowa. Mam nadzieję, że »Antologia polskiego reportażu radiowego« choć minimalnie wypełni tę lukę”.
Jan Smyk za opracowanie "Antologii Polskiego Reportażu Radiowego" i upowszechnianie kultury województwa podlaskiego na antenie Polskiego Radia otrzymał też 30 września Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie artystycznej i upowszechniania kultury.
Na gali Polskich Reportażystów w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie wręczono również nagrodę XXV Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Finalistką tego wyróżnienia została dziennikarka i reportażystka Polskiego Radia Białystok Dominika Dębska.
Kim jest Jan Smyk?
Uprawia różne formy radiowe. Przez wiele lat pracował w redakcji rolnej, dlatego też w audycjach bohaterami są mieszkańcy wsi i małych miasteczek. Często w jego utworach pojawia się problematyka mniejszości narodowych i religijnych. Ulubiona forma pracy to reportaż radiowy. Lubi też fotokast i... uśmiech. Wielokrotnie jego reportaże nagradzano na konkursach krajowych i międzynarodowych. Laureat nagród: W. Zadrowskiego, M. Wańkowicza i "Złotego Mikrofonu". Dwukrotnie prace Jana Smyka reprezentowały Polskie Radio na Prix Italia.
Radiowy Reportażysta Roku 2010, laureat nagród im. Witolda Zadrowskiego i Melchiora Wańkowicza, uhonorowany Złotym Mikrofonem. Autor takich niezapomnianych reportaży, jak groteskowy „Kurs nr 1” o czynach społecznych w PRL czy „Matka Nieznanych Żołnierzy” – o dolach i niedolach Jadwigi Zarugiewiczowej, która wskazała trumnę z bezimienną ofiarą z Cmentarza Obrońców Lwowa do złożenia w warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza.
Kim jest Dominika Dębska?
Na stronie internetowej Polskiego Radia Białystok pisze o sobie: Praca w radiu to spełnienie moich dziecięcych marzeń. Jako kilkulatka nagrywałam już własne audycje na płaskim magnetofonie marki Unitra i puszczałam je... sąsiadom. Uwielbiałam też zaczepiać współpasażerów podczas kilkugodzinnych podróży pociągiem i namawiać, by opowiadali mi swoje historie.To wielka frajda, że od kilku lat mogę zajmować się tym zawodowo.
Na co dzień pracuję w Redakcji Aktualności, gdzie zajmuje się tematyką społeczną oraz kościelną. To czasem nie lada wyzwanie, bo księża raczej sceptycznie i ostrożnie podchodzą do kobiet z mikrofonem.
Jestem absolwentką filologii polskiej, dlatego zdarza mi się też nagrywać audycje językowe. Dzięki stypendium Prezydenta Białegostoku dla Młodych Twórców zrealizowałam dwa radiowe cykle: "Się mówi się" czyli pierwszy radiowy słownik potocznej mowy białostoczan oraz "Język polski dla średniozaawansowanych".
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto