Adrianna Michalewska i Izabela Szolc - Dziewczyny chcą się...

  Adrianna Michalewska i Izabela Szolc - Dziewczyny chcą się zabawić. Saga o łódzkich dziewczętach

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Adrianna Michalewska i Izabela Szolc stworzyły obyczajową powieść mocno osadzoną w polskich realiach i polskiej historii. Z łódzkim gettem czasów okupacji, gettem życia w robotniczej biedzie i gettem bycia nastolatkami w czasach przełomu.
  Adrianna Michalewska – rówieśniczka swoich literackich bohaterek. Doktor filologii polskiej, lubi antyki i włoską kuchnię. Wychowała się na robotniczym

  Adrianna Michalewska – rówieśniczka swoich literackich bohaterek. Doktor filologii polskiej, lubi antyki i włoską kuchnię. Wychowała się na robotniczym osiedlu. W życiu była sekretarką, pracowała w wytwórni filmowej i w firmie handlowej w Danii. Zawodowo zajmuje się literaturą współczesną, pracuje jako redaktor i recenzent powieści popularnych. Zadebiutowała opowiadaniem w zbiorze „Zaułki zbrodni” w 2011 roku. „Dziewczyny chcą się zabawić” to początek jej pierwszej sagi. Izabela Szolc – pisarka. Autorka kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań m. in. „Śmierć w hotelu Haffner” (2015), „Żona rzeźnika” (2013). Opowiadania drukowała również w antologiach i magazynach literackich. Powieści „Martwy punkt” i „Cichy zabójca” zostały wydane przez Prospero Verlag (pod tytułami: "So dunkel die Nacht" oraz „Ein Stiller Mörder”) zyskując uznanie niemieckich krytyków i czytelników. Książka „Żona rzeźnika” została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W roku 2016 scenariusz serialu „Niebo” wygrał I edycję NOS TVP w kategorii „wieczorny serial sensacyjny”. ©Wydawnictwo Muza

  Adrianna Michalewska i Izabela Szolc przede wszystkim postawiły na wartką opowieść i splecenie losów dziewcząt z różnych światów. Korzystając z podstawowych kodów polskiej kultury osadzają swoją historię w peerelowskiej szarzyźnie i zakłamaniu. Jest pamiętne picie płynu lugola, obcinanie dziewczynkom włosów po Pierwszej Komunii i już z wolnej Polski – upadki wielkich łódzkich fabryk włókienniczych. Między nimi snują się marzenia kobiet – tych dorosłych – wdów, żon i matek – i tych w dorosłość wkraczających choćby niezaplanowaną ciążą. Ot- samo życie.

  Może tylko to w PRL-u, a później w owej wolnej Polsce momentami przypomina to z sąsiedniego NRD, czyli „życie na podsłuchu”.
  Sprawnie wprowadzony wątek romansu z esbekiem, inwigilacji polskiej inteligencji, donosicielstwa panującemu na uniwersytetach przyprawia momentami o dreszcze. A jest jeszcze jeden wątek – ściśle związany z historią Łodzi podczas okupacji hitlerowskiej. To fantastycznie wymyślone listy z getta opowiadające o poszukiwaniu miłości, szczęścia w nieludzkim czasie. Kiedy na pierwszym planie pojawi się pożydowski pierścionek z diamentem – pamiątka miłości niemożliwej, a może znak pogodzenia się z nieuniknionym losem, łzy same cisną się do oczu. Szczęściem są tez dżinsy marmurki, przeboje Madonny i amatorski zespół muzyczny.

  „Dziewczyny chcą się zabawić” pomyślane jako czterotomowa saga pierwszym tomem wiele obiecują. To lekka obyczajowa powieść, o wartkiej akcji, oddająca rozterki nie tylko kobiecych dusz, a przy tym – bardzo polska.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka