Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa objęta patronatem UNESCO. Czy przeszkodzi w likwidacji CLZ?

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku, zmarł 14 kwietnia 1917 roku
Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku, zmarł 14 kwietnia 1917 roku UEA
Obchodom 100-lecia śmierci Ludwika Zamenhofa będzie patronowało UNESCO. Platforma obawia się, czy nie skończy się to wstydem

- Dotarło do nas pismo, że UNESCO objęło patronatem przyszłoroczne światowe obchody 100. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa. Bardzo się z tego cieszymy - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Patronat tak szacownej organizacji podnosi oczywiście rangę imprezy. Jednak, jak w zeszłym tygodniu mówił poseł PO Robert Tyszkiewicz, przyszłoroczne obchody mogą skończyć się wielkim wstydem. Bo władze miasta, wespół z radnymi PiS, podjęły decyzję, że od 1 tycznia 2017 roku Centrum im. Ludwika Zamenhofa nie będzie samodzielną instytucją.

Czytaj też: PO: Radni pogrzebali CLZ. Dla stołków

- Mam nadzieję, że patronat UNESCO skłoni władze do cofnięcia decyzji. Chodzi przecież o wizerunek miasta. Likwidując CLZ pokazujemy, że jesteśmy zamkniętym miastem, bojącym się mitycznych emigrantów, dlatego też podnosimy rękę na instytucję wspierającą wielokulturowość - mówi Maciej Biernacki, radny PO.

Wspomina, że gdy w 2009 roku w Białymstoku organizowany był Światowy Kongres Esperanto, programiści Google stworzyli Doodle. To obrazek, który pojawia się w przeglądarce nad polem, gdzie wpisujemy wyszukiwane hasła. Jeśli w niego klikniemy, przeglądarka odeśle nas na strony związane z danym wydarzeniem. Doodle są tworzone przy okazji ważnych wydarzeń w skali światowej, np. igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata w piłce nożnej.

- Misją Google jest przełamywanie barier kulturowych. To jak „kopiuj - wklej” tego, co chciał osiągnąć Ludwik Zamenhof poprzez stworzenie języka esperanto - twierdzi Biernacki.

Uważa, że pewnie i w przyszłym roku programiści Google stworzą Doodle związane z rocznicą śmierci Ludwika Zamenhofa.

- I kiedy internauta, np. z USA czy Francji, kliknie w Doodle, to przeglądarka odeśle go np. do artykułów o zamieszaniu z CLZ. Taki ktoś sobie pomyśli: jak to jest, że władze miasta, w którym urodził się Ludwik Zamenhof, likwidują instytucję, której jest patronem? Czekać tylko, aż napisze o nas niepochlebnie „Times”, „Washington Post” czy inne medium o światowym zasięgu - niepokoi się Biernacki.

Przewodniczący komisji kultury, Krzysztof Stawnicki z PiS, takich argumentów nie przyjmuje.

- Świata naprawdę nie interesuje, czy w przyszłym roku szefem CLZ będzie Jerzy Szerszunowicz, czy może instytucja będzie podlegała dyrektorowi BOK-u. Najważniejsze jest to, by stworzyć bogaty program obchodów 100. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa, a nie to, kto będzie organizował poszczególne wydarzenia - mówi.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski też nie obawia się, że obchody zakończą się wstydem.

- To nieprawda, że miasto likwiduje placówkę - zapewnia Tadeusz Truskolaski.

Bo według niego zmieni się tylko struktura organizacyjna.

- A CLZ podległe Białostockiemu Ośrodkowi Kultury będzie jeszcze silniejszą instytucją niż dotychczas - zapewnia prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny