Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy już laureatów I edycji Międzynarodowej Olimpiady Dziedzictwo Pokoleń. Zobaczcie kto stanął na podium i obejrzyjcie zdjęcia z gali

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
I edycja Międzynarodowej Olimpiady Dziedzictwo Pokoleń za nami. Zwyciężczynią konkursu została Blanka Hanna Ciborowska
I edycja Międzynarodowej Olimpiady Dziedzictwo Pokoleń za nami. Zwyciężczynią konkursu została Blanka Hanna Ciborowska Kamil Timoszuk/ UMWP
Blanka Hanna Ciborowska zdobyła pierwsze miejsce w konkursie literacko-historycznym organizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli i Uniwersytet w Białymstoku. Jej esej na temat wywózek i życia Polaków w sowieckich obozach pracy na Syberii jury uznało za najlepszy spośród wszystkich nadesłanych prac.

Podsumowanie olimpiady Dziedzictwo Pokoleń „Doświadczenie-Pamięć-Literatura” odbyło się w środę (28.02) w Muzeum Pamięci Sybiru. Gratulacje i nagrody zwycięzcom przekazał m.in. marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Inicjatywy takie, jak ta są najlepszą metodą na naukę - zapewniał marszałek Artur Kosicki. - Młodzież samodzielnie pisze, co sądzi o danych wydarzeniach na podstawie materiałów o różnych sytuacjach z naszej historii. Tutaj mówimy o bardzo ważnej kwestii. O sybirakach, o osobach, które były niszczone i mordowane tylko za to, że były Polakami. Ich historia jest niezwykle bliska naszym mieszkańcom.

Zadaniem uczestników było przygotowanie eseju na jeden z pięciu tematów. Wśród nich były m.in.: „Na Syberię i z Syberii. Motyw wygnania i repatriacji w polskiej literaturze romantycznej, dwudziestowiecznej i współczesnej” oraz „Skradzione dostojeństwo śmierci. Obrazy umierania w polskiej literaturze łagrowej”. Blanka Hanna Ciborowska zajęła się pierwszym z nich.

Starałam się uchwycić istotę traumy Sybiru - zapewnia jedna z uczestniczek

W swojej pracy przede wszystkim starałam się uchwycić istotę traumy Sybiru, która ciąży na Polakach - stwierdziła Blanka Hanna Ciborowska. - Pozostawiła na nas ogromne piętno. Mam nadzieję, że mi się to udało, a ci, którzy będą czytali mój esej, w jakiś sposób utożsamią się z tragiczną historią Sybiraków. Wprawdzie sama nie jestem potomkiem Sybiraków, ale ich historia jest mi niezwykle bliska.

Autorka zwycięskiego eseju wskazała przede wszystkim na rozróżnienie pojęcia Syberii i Sybiru. Podkreśliła, że pierwsze odnosi się do obszaru geograficznego, a drugie pojęcie jest znacznie szersze, to wywózka, kibitki, głód, zimno i kajdany.

Drugie miejsce zdobyła Elżbieta Ławska, natomiast Alicja Maria Kozerska i Aleksandra Złotowska otrzymały ex aequo trzecie miejsce.

Organizatorzy starają się promować czytelnictwo

Olimpiada skierowana była do uczniów w wieku 14–19 lat. Jak podkreślali organizatorzy, celem przedsięwzięcia jest promowanie czytelnictwa, pogłębiania wiedzy historycznej, zapoznanie młodych ludzi z kształtem kultury narodowej oraz pielęgnacją wartości patriotycznych.

Marszałek przekazał laureatom również nagrody finansowe ufundowane przez samorząd województwa. Oprócz nagród pieniężnych laureatki otrzymały od prof. Violetty Wejs-Milewskiej indeksy Uniwersytetu w Białymstoku. Z kolei Ryszard Chodyniecki, rektor Centrum Edukacji Nauczycieli, wręczył wszystkim finalistom nagrody rzeczowe, a wśród nich książkowe wydanie zbioru konkursowych esejów.

Równolegle z olimpiadą organizowane były warsztaty dla nauczycieli z zakresu wychowania patriotycznego, pogłębiania wiedzy historycznej i tradycji Rzeczypospolitej. Dodatkowo odbyły się zajęcia z retoryki, formułowania argumentacji i interpretacji utworów.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny