Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł prof. PB Sławomir Adam Sorko, prorektor Politechniki Białostockiej w latach 2002-2005

adek
Nie żyje prof. PB Sławomir Adam Sorko, prorektor Politechniki Białostockiej w latach 2002-2005
Nie żyje prof. PB Sławomir Adam Sorko, prorektor Politechniki Białostockiej w latach 2002-2005 Politechnika Białostocka
Dr hab. inż. Sławomir Adam Sorko, prof. PB urodził się w 1951 roku. Od młodych lat swoje życie zawodowe związał z działalnością naukową i pracą dydaktyczną.

Kondolencje i wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego składa cała społeczność akademicka Politechniki Białostockiej - czytamy na stronie Politechniki Białostockiej.

Kim był prof. PB Sławomir Adam Sorko?

Profesor Sorko pracował w Politechnice Białostockiej w latach 1973-2018. Jego obszar zainteresowań badawczych skupiał się na mechanice płynów, termodynamice technicznej, automatyce oraz urządzeniach mechanicznych w obszarze inżynierii środowiska, jednak główną pasją profesora była zaawansowana matematyka i zaawansowane metody numeryczne. Na przestrzeni lat Profesor zdobył kolejno stopień doktora, a w 1995 r. na podstawie pracy pt. „Metoda brzegowych równań całkowych w mechanice płynów – zastosowanie do wyznaczania przestrzennych i płaskich przepływów cieczy doskonałej” – stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. Od 1996 r. pracował na stanowisku profesora uczelni.

Profesor Sorko dał się poznać jako erudyta i wspaniały dydaktyk kolejnych pokoleń inżynierów. Miał również znaczący wkład w rozwój kadry Politechniki Białostockiej. Wypromował pięciu doktorów, którzy do dziś są pracownikami Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Na przestrzeni lat piastował wiele funkcji, zarówno w obrębie wydziału, jak i uczelni. W latach 1996-1999 był zastępcą dyrektora Instytutu Inżynierii Środowiska ds. Nauki. W 2000 r. objął Katedrę Ciepłownictwa, którą kierował przez 12 kolejnych lat. W międzyczasie, w latach 2002-2005 sprawował funkcję Prorektora ds. Promocji i Współpracy. W latach 2005-2006 był też Prodziekanem ds. Rozwoju i Nauki Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. W latach późniejszych, od 2008 r. do 2013 r., sprawował funkcję Kierownika Studiów Doktoranckich na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Prywatnie profesor Sławomir Adam Sorko był zapalonym modelarzem.

Kiedy można pożegnać Sławomira Adama Sorko?

Wystawienie urny z prochami odbędzie się 7.12.2023 r. w godz. 16-20 oraz 8.12.2023 r. od godz. 10.00 w Kaplicy Wystawień przy ul. Raginisa 8a Domu Pogrzebowego S. Wierzbicki w Białymstoku. Wyprowadzenie urny z prochami odbędzie się dnia 8.12.2023 r. o godz. 12.45.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w kaplicy na Cmentarzu Farnym 8.12.2023 r. o godz. 13.00, po czym nastąpi pochowanie urny z prochami na Cmentarzu Farnym w Białymstoku.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny