MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złota Setka Podlaskiego. Finał 13 października

OPRAC.: wal
Anatoliusz Kopczuk z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania (Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych), analizuje kondycję finansową i wyniki firm z Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw od pierwszej edycji naszego rankingu
Anatoliusz Kopczuk z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania (Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych), analizuje kondycję finansową i wyniki firm z Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw od pierwszej edycji naszego rankingu Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Gala, podczas której ogłosimy wyniki, jakie w 2022 roku osiągnęło sto podlaskich przedsiębiorstw z różnych branż, odbędzie się w piątek, 13 października. Zbieranie danych do rankingu Złota Setka Podlaskiego zaczęło się 4 sierpnia 2023 roku o godz. 8 będzie trwało do22 września 2023 roku do godz. 23.59.

Co tydzień w kolejnych publikacjach staramy się przedstawiać sytuację rynkową podlaskich firm z różnych branż. W naszym regionie jedną z wiodących jest metalowo-maszynowa.

Cynkowanie ogniowe na topie

Spółka CynkoMet to firma z Czarnej Białostockiej, która powstała w 2003 roku. Od tego czasu wyrobiła sobie mocną na rynku zarówno maszyn rolniczych, jak i na rynku usług cynkowania ogniowego.

- Nie ma co ukrywać, że w obecnych czasach nie jest łatwo prowadzić działalności, a z pewnością jeżeli chodzi o branżę maszyn rolniczych, która to branża przeżywa bardzo trudne czasy – przyznaje Mariusz Dąbrowski, prezes zarządu CynkoMet-u. – Jednak to wszystko nie zniechęca nas do poszukiwania cały czas nowych sposobów na funkcjonowanie w tym trudnym czasie

.

Firma z Czarnej Białostockiej w ostatnim czasie bardzo mocno rozwinęła dział zajmujący się projektowaniem i produkcją specjalistycznych przyczep i naczep samochodowych pozyskując nowy kontrakt na kilka nowych „szytych na miarę” naczep samochodowych.

- Rozwijamy również takie segmenty naszej działalności jak sprzedaż części zamiennych, czy też wynajem przyczep i rozrzutników. Ponadto zwiększyliśmy znacząco pozyskiwanie z rynku usług na cięcie blach i profili, spawanie konstrukcji, czy też śrutowanie i malowanie. Na dzień dzisiejszy wykorzystujemy cały nasz park maszynowy oraz cały personel jakim dysponujemy – tłumaczy Mariusz Dąbrowski.

To, co w obecnym czasie dobrze sobie radzi to usługa cynkowania ogniowego. Choć jak przyznaje prezes Dąbrowski, koszty są jeszcze na dość wysokich poziomach, to można zauważyć, że pojawiła się nadzieja na ustabilizowanie ich w krótkiej perspektywie czasowej.

- Chyba, że nadchodząca zima znowu zweryfikuje bezlitośnie nasze plany jeżeli chodzi o ceny niezbędnych mediów i surowców potrzebnych do cynkowania ogniowego konstrukcji stalowych – tłumaczy Mariusz Dąbrowski.

Spółką zarządza od 11 lat.

- Chyba pierwszy raz spotkałem się z tak trudnym okresem na rynku. Jednak wiem, że poradzimy sobie i z tą sytuacją, wychodząc z niej będziemy na pewno mocniejsi i jeszcze bardziej konkurencyjni – podkreśla szef CynkoMet-u

W piątek po raz 16. poznaliśmy liderów gospodarki w regionie. Podlaska Złota Setka odbyła się w Auli Uniwersytetu w Białymstoku. Zobaczcie, kto się pojawił na gali.

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw Kuriera Porannego. Zoba...

Maszyny, lasery i transformacja cyfrowa

SaMASZ w gospodarczym krajobrazie regionu obecna jest od prawie 40 lat. Na początku lipca 2023 roku firma mieszcząca się w gminie Zabłudów otworzyła nową halę magazynowo-laserową. Inwestycja kosztowała 11 mln zł, zaś wyposażenie służące automatyzacji procesów obróbki stali - 51 mln zł.

Przy okazji otwarcia nowej hali firma podsumowała niemal 40 lat działalności. W tym czasie wyprodukowała 200 tysięcy maszyn. W 2022 roku sprzedała maszyny o wartości 354 milionów złotych, a w pierwszym półroczu tego roku o wartości 208 milionów złotych. Obecnie fabryka zatrudnia około 1000 pracowników.

Całkowita powierzchnia hal produkcyjnych fabryki SaMASZ wynosi 3 ha. Najnowsza, magazynowo – laserowa, wyposażona w magazyn blach i maszyny służące do ich wycinania laserowego z automatyzacją załadunku, rozładunku i sortowania, zajmuje powierzchnię 4 tys. m2.

W latach 2021-2023 firma zainwestowała w nowe prasy krawędziowe i roboty spawalnicze do produkcji m.in. wałów bijakowych. Rozbudowała także magazyn półfabrykatów, które następnie trafiają do powiększonej hali spawalni.
Obecne szacunki wskazują w przewadze zamówień na maszyny zielonkowe (78 proc. struktury produkcji), maszyny komunalne (13 proc.) i maszyny techniki zimowej (9 proc.).

– Jesteśmy w trakcie transformacji cyfrowej i realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 i 5.0, której główne filary obejmują ludzi, procesy i technologie - podkreśla Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji firmy SaMASZ. - W ramach tych działań rozwijamy umiejętności cyfrowe, korzystamy z rozwiązań sztucznej inteligencji, analizy danych, chmury obliczeniowej, Internetu Rzeczy i automatyzacji procesów.

- To już 16. finał naszego rankingu. Podczas gali Złotej Setki 2018 poznaliśmy największe i najbardziej dynamicznie rozwijające się podlaskie firmy.

Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw Kuriera Porannego. Zoba...

Vademecum rankingu

Ranking Złota Setka Podlaskiego wyłania najlepsze przedsiębiorstwa z naszego regionu i powstaje w oparciu o dane za rok 2021 i 2022, zawarte w sprawozdaniach finansowych lub przesłane (skany: bilansu i Rachunku Zysków i Strat ze Sprawozdania Finansowego oraz informacja o zatrudnieniu ogółem i w Podlaskiem w 2022 roku) na adres: Kurier Poranny, ul. św. Mikołaja 1, 15-419 Białystok lub mailem: [email protected]

Pełny Regulamin Złotej Setki Podlaskiego dostępny jest na portalu Kuriera Porannego w zakładce Strefa Biznesu: www.poranny.pl/zlota100-regulamin. Partnerami merytorycznymi rankingu są firmy: Dun & Bradstreet Poland oraz PwC Advisory. Honorowym patronem XX Złotej Setki Podlaskiego jest Premier RP Mateusz Morawiecki.

Partnerem Strategicznym Złotej Setki jest WOJEWÓDZTWO PODLASKIE.
Partnerami merytorycznymi Złotej Setki są firmy: Dun & Bradstreet Poland oraz PwC Advisory.
Honorowym patronem XX Złotej Setki Podlaskiego został Premier RP Mateusz Morawiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny