Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zatrudnienie wspomagane. Fundacja My Dla Innych pomaga znaleźć i utrzymać pracę osobom z niepełnosprawnościami

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Stowarzyszenie My Dla Innych realizuje projekt Zatrudnienie wspomagane. W jego ramach Trenerzy Pracy pomagają znaleźć i utrzymać pracę osobom z niepełnosprawnościami.
Stowarzyszenie My Dla Innych realizuje projekt Zatrudnienie wspomagane. W jego ramach Trenerzy Pracy pomagają znaleźć i utrzymać pracę osobom z niepełnosprawnościami. Alicja Olchanowska
150 osób z niepełnosprawnościami korzysta z pomocy stowarzyszenia, ok. 20 czeka na wsparcie. W zespole działa 19 trenerów pracy, którzy pomagają podopiecznym nie tylko znaleźć zatrudnienie, ale pozostać przy nim, oferując dodatkowo wsparcie psychologiczne. Taki działa projekt Zatrudnienie wspomagane, który realizuje stowarzyszenie My Dla Innych.

Zatrudnienie wspomagane to bardzo złożone przedsięwzięcie. Podopieczny stowarzyszenia może liczyć na wsparcie Trenera Pracy, psychologa i mentora.

- Moja kadra jest bardzo mieszana. W tej chwili mamy 19 trenerów pracy, 5 psychologów i 2 mentorów. Ciągle dalej się rozwijamy i staramy się iść za rosnącymi potrzebami - mówi Dorota Rutkowska-Roszkowska – Mentor Trenerów Pracy i członek Zarządu stowarzyszenia. Zajmuje się zatrudnieniem wspomaganym w Białymstoku od 8 lat, z samą organizacją pracuje ponad 4 lata.

Osoby z niepełnosprawnościami są również zatrudniane w Biurze Trenerów Pracy. Pracuje tam 5 osób z różnym rodzajem niepełnosprawności.

Model zatrudnienia wspomaganego składa się z pięciu etapów. W pierwszym podopieczny zapoznaje się projektem, następnie Trener Pracy wyszukuje predyspozycje kandydata i sprawdza jego kompetencje, by móc później znaleźć pracę, która będzie mu odpowiadała.

- Myślę, że tym różnimy się od podobnych instytucji. Nam nie zależy, żeby znaleźć im jakąkolwiek pracę, tylko taką, która będzie odpowiadała oczekiwaniom i możliwościom konkretnej osoby. To daje gwarancję spełnienia długofalowego celu zatrudnienia wspomaganego, czyli utrzymanie pracy - tłumaczy Daniel Włostowski, Trener Pracy.

Po wyszukaniu odpowiedniej oferty, stowarzyszenie nawiązuje współpracę z pracodawcą.

- Beneficjentami naszych usług są nie tylko podopieczni, ale i pracodawcy. Pytamy ich kogo potrzebują, na jakie stanowisko i wtedy dopasowujemy odpowiedniego kandydata - zaznacza Daniel Włostowski.

Zatrudniony podopieczny może liczyć na wsparcie Trenera Pracy nawet po zatrudnieniu. Działacze stowarzyszenia utrzymują stały kontakt z pracownikiem i pracodawcą.

W tej chwili podopiecznych stowarzyszenia zatrudnia już 118 firm z Białegostoku i okolic.

- Zatrudniamy dwie osoby ze stowarzyszenia, ale pracuje u nas 5 osób z niepełnosprawnościami. Te osoby pracują przy wystawianiu aukcji na portalach aukcyjnych, Dziale Produkcji. To nie są podrzędne stanowiska. Mamy kontakt z trenerami na bieżąco, aktualnie poszukujemy kogoś do Działu Marketingu - mówi Piotr Mozolewski, przedstawiciel firmy DARMET.

Pracownicy spełniają oczekiwania firmy, która współpracuje z organizacją od ponad 3 lat.

Jak szacuje Dorota Rutkowska-Roszkowska, stowarzyszenie przez pomogło w znalezieniu pracy około 300 podopiecznym.

- Znalazłem pracę dzięki Trenerowi Pracy. Od 3 lat pracuję w Auchan, zawsze mogę liczyć na wsparcie trenera kiedy są jakieś problemy i możemy wspólnie je rozwiązać. Na początku miałem umowę zlecenie, teraz pracuję już na pełen etat. Jestem bardzo zadowolony, bo nie tylko zarabiam, ale i mogę poznawać innych ludzi - opowiada Jacek.

Wdzięczny stowarzyszeniu jest również Marek, który przeprowadził się do Białegostoku, by móc współpracować z Trenerem Pracy.

- Pracuję na poczcie już ponad 2 lata. Mam taki charakter, że często się poddaję kiedy coś mi się nie podoba, wcześniej szybko rezygnowałem z różnych prac, a teraz dzięki trenerowi mogę utrzymać zatrudnienie, a kiedy się gorzej poczuję, wiem że mogę do niego zadzwonić, obgadać wszystko i następnego dnia jest już lepiej - zwierza się Marek.

Stowarzyszenie od wielu lat współpracuje z Oddziałem Podlaskim PFRON.

- My Dla Innych to solidny partner. W naszym oddziale realizujemy dwie umowy wieloletnie. Ich wartość przekracza 2 mln zł - dodaje Barbara Górko, samodzielny specjalista ds. współpracy i wsparcia z NGO.

Do kontaktu z biurem Trenerów Pracy stowarzyszenie zaprasza osoby:

- zamieszkałe na terenie miasta Białystok i powiatu białostockiego,

- bezrobotne, poszukujące pracy lub nieaktywne zawodowo,

- wyrażające gotowość i chęć znalezienia zatrudnienia,

- posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,

- posiadające szczególne trudności w wejściu na rynek pracy i utrzymaniu zatrudnienia.

Stowarzyszenie poszukuje również pracodawców, którym oferuje pomoc w znalezieniu i wyszkoleniu pracownika z niepełnosprawnością.

Biura Trenerów Pracy

ul. Świętojańska 18 lok. 3, 15-277 Białystok, tel. 790 394 183

ul. Legionowa 28 lok. 301, 15-281 Białystok, tel. 690 930 517

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny