Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom przy ul. Staszica w Białymstoku. Radni przyznali ponad milion złotych dotacji. Pieniądze pójdą na remont zabytku na Bojarach

OPRAC.: wal
Zabytkowy dom zostanie wyremontowany dzięki wsparciu środków publicznych, głównie rządowych
Zabytkowy dom zostanie wyremontowany dzięki wsparciu środków publicznych, głównie rządowych Wojciech Wojtkielewicz
Ponad milion złotych dotacji inwestycyjnej przyznali białostoccy radni właścicielom zabytkowego domu na Bojarach. Większość wsparcia stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Ochrony Zabytków. Pieniądze pozwolą na remont obiektu, którego powstanie datowane jest na 1906 rok. Uchwała radnych o dotacji umożliwi właścicielom budynku ogłoszenie postępowania zakupowego, mającego na celu wyłonienie wykonawców prac remontowych oraz określenie ich końcowej wartości.

Spis treści

Gdyby było więcej takich punktów to Bojary rzeczywiście byłyby wizytówka naszego miasta - mówił na poniedziałkowej sesji rady miasta Zbigniew Klimaszewski, radny, a zarazem szef Stowarzyszenia Nasze Bojary. - To świadectwo także na to, że można ratować zabytki bez uszczerbku wewnętrznego portfela miasta.

Jedyny taki dom w mieście

W tym przypadku chodzi o Rządowy Fundusz Ochrony Zabytków. W ubiegłym roku właściciel zabytkowych obiektów mogli składać wnioski za pośrednictwem samorządów. Tak też stało się w przypadku domu przy Staszica. Na jego remont przeznaczono 1 015 826 zł. Miasto odebrało promesę wstępną w październiku ubiegłego roku. By przekazać właścicielom nieruchomości dotację inwestycyjna na remont rada miasta musiała przyjąć specjalną uchwałę. Określa ona charakter wsparcia w kompleksowych pracach ratunkowych mające na celu usunięcie zagrożenia, utrwalenie substancji i stabilizacji konstrukcji. Zabytkowy dom z 1906 roku jest od prawie 30 lat w rejestrze zabytków nieruchomych województwa podlaskiego.

- Na początku minionego wieku powstały tylko dwa czy trzy domy tego typu - przypomniał na sesji radny Klimaszewski. - I ostałe się tylko ten jeden.

Staszica 10. Zabytek do remontu. Zakres prac

Zakres remontu obejmuje: wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, stabilizację konstrukcyjną ścian zewnętrznych i więźby
dachowej, a także:

Odtworzenie więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, odtworzenie okien i drzwi zewnętrznych - wymieniała Edyta Mozyrska, dyrektor departamentu kultury, promocji i sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Dotację przyznano na lata 2024-2025, w tym:

  • na rok 2024 w wysokości 518.067 zł, w tym 20.317 zł ze środków budżetu Miasta Białegostoku i 497.750 zł ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków;
  • na rok 2025 w wysokości 497.759 zł ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Bez uchwały ani rusz remontu

Uchwała umożliwi właścicielom budynku ogłoszenie postępowania zakupowego, mającego na celu wyłonienie wykonawców prac wskazanych w uchwale oraz określenie ich końcowej wysokości, a następnie wystąpienie przez miasto o promesę właściwą i zawarcie umowy o udzielenie dotacji.

W przypadku gdy wartość prac będzie niższa niż określona wstępną promesą zarówno wartości w uchwale, jak i promesie będą korygowane proporcjonalnie, a gdy będzie wyższa, otrzymujący dotację zobowiązany jest do pokrycia różnicy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny