MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaskakujący sondaż. 40 proc. badanych Polaków nie chce krótszego tygodnia pracy!

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Zdecydowanie przeciwnych czterotygodniowemu tygodniowi pracy (za tę samą płacę) jest 23,9 proc. badanych, a "raczej" przeciwnych - 15 proc. Z kolei 14 proc. nie miało na ten temat zdania.
Zdecydowanie przeciwnych czterotygodniowemu tygodniowi pracy (za tę samą płacę) jest 23,9 proc. badanych, a "raczej" przeciwnych - 15 proc. Z kolei 14 proc. nie miało na ten temat zdania. 123 rf
Nieco ponad 47 proc. Polaków chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET. Co ciekawe, krótszego tygodnia pracy z utrzymaniem dotychczasowych wynagrodzeń nie chce 40 proc. ankietowanych.

Spis treści

Dyskusja na temat krótszego tygodnia pracy przetacza się przez media. W grę wchodzi wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy lub skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin.

Krótszy czas pracy. Zmiany są nieuniknione

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przyznała, że chciałaby, aby do końca tej kadencji (czyli do 2027 roku) wprowadzone zostały przepisy skracające czas pracy. Ministerstwo prowadzi obecnie analizy dotyczące możliwych zmian. Przygląda się też pilotażom prowadzonym przez przedsiębiorstwa oraz rozwiązaniom już funkcjonującym w innych państwach. Zwolennicy skracania czasu pracy powołują się też na dane Eurostatu, z których wynika, że Polacy byli drugim narodem w UE pod względem średniego czasu spędzonego w pracy, z wynikiem 40,4 godzin na tydzień ( wyprzedzili nas tylko Grecy). Z kolei według statystyk OECD, Polacy spędzali w pracy średnio 1815 godzin w skali roku, co było czwartym wynikiem we wspólnocie.

- Prowadzimy analizy dotyczące czasu pracy i długości urlopów. Zdajemy sobie sprawę, że Polki i Polacy są jednymi z najdłużej pracujących w Europie, wcale niekoniecznie przekłada się to na efektywność pracy. Firmy wprowadzają pilotaże; taki kierunek w mojej ocenie jest słuszny (...). 4 dni czy 35 godzin pracy w tygodniu, to podlega dyskusji - mówiła minister Dziemianowicz-Bąk na antenie telewizji Polsat.

Czy jednak Polacy chcą zmian? Sondaż na ten temat przeprowadziła firma IBRiS na zlecenie Radia ZET. Zapytano ankietowanych, czy poparliby wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, przy utrzymaniu dotychczasowego wynagrodzenia. Zdecydowanie za takim rozwiązaniem opowiedziało się 19,2 proc. badanych. A 27,9 proc. odpowiedziało "raczej tak".

Zaskakujący sondaż. Młodzi nie chcą krócej pracować?

Zdecydowanie przeciwnych czterotygodniowemu tygodniowi pracy (za tę samą płacę) jest 23,9 proc. badanych, a "raczej" przeciwnych - 15 proc. Z kolei 14 proc. nie miało na ten temat zdania. 

Z badania dowiadujemy się, że ponad połowa ankietowanych z grupy wiekowej 30-39 lat wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie" (46 proc.) lub "raczej nie" (6 proc.). Za zmianami w czasie pracy najczęściej są osoby w grupie wiekowej 40-49 lat. Aż 70 proc. badanych z tej grupy odpowiedziało twierdząco: "zdecydowanie tak" (18 proc.) lub "raczej tak" (52 proc.). Dodajmy, że badanie zostało wykonane 24 i 25 maja metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1071 osób. 

- Na pewno są to dość zaskakujące wyniki sondażu. Młodzi ludzie, którzy zaczynają karierę zawodową, być może obawiają się, że krótszy czas pracy może się wiązać ze zmianami organizacyjnymi w firmach i co za tym idzie - ze zwolnieniami. A młoda osoba najczęściej nie ma jeszcze ugrunotwanej pozycji w firmie. Te obawy wśród osób starszych, które czują większą stabilizację w pracy, mogą być mniejsze. Ale to może być bardziej złożony problem. Pracownicy mogą się zastanawiać, w czym będzie tkwił haczyk. Mogą sądzić, że w zamian za krótszy czas pracy, pracodawca będzie chciał sobie to jakoś zrekompensować, np obetnie premie lub inne benefity? A może chodzi i o to, że młodzi nie czują jeszcze aż tak dużego trudu w związku z przepracowaniem, jak starsi? Na pewno zmiany w tym względzie wymagają rzetelnej dyskusji i szerokiej komunikacji. A przede wszystkim wskazania, że na zmianach nie straci ani pracownik, ani pracodawca. Być może sondaż przeprowadzony za rok przyniesie inne wyniki – mówi nam dr Tomasz Redłowski, psycholog społeczny, doradca personalny.

Na początku roku sondaż, ale jedynie wśród przedsiębiorców, przeprowadziła Konfederacja Lewiatan. Z badania wynika, że 76 proc. firm w Polsce nie chce wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. To rozwiązanie poparło 24 proc. przedsiębiorców. Z sondażu dowiadujemy się, że przeciwko krótszemu tygodniowi pracy są najczęściej firmy duże.

Według wielu ekspertów, nowy model czasu pracy jest nieunikniony. Trzeba jednak rozważnie go wdrożyć.

„Wydaje się, że trend, w którym zmierzamy do 4-dniowego tygodnia pracy, jest nieunikniony. Gdybyśmy nie zmienili modelu funkcjonowania gospodarki, doprowadziłoby to do zmniejszenia liczby miejsc pracy. Można tego jednak uniknąć, wprowadzając 7-dniowy tydzień pracy dla firm i 4-dniowy dla pracowników. To oznacza, że weekend dla różnych osób wypadnie w różnym momencie (...)" – czytamy w komentarzu Krzysztofa Inglota, założyciela Personnel Service i eksperta rynku pracy.

źródło: PAP, Radio ZET, Polsat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaskakujący sondaż. 40 proc. badanych Polaków nie chce krótszego tygodnia pracy! - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny