MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie ceny biletów lotniczych w sezonie letnim? Mamy bardzo dobre wiadomości. Ekspert prognozuje jeszcze większe spadki cen

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Spodziewamy się bardzo dobrego sezonu wakacyjnego, podobnego, a nawet lepszego w porównaniu do roku ubiegłego – mówi nam Alicja Wójcik- Gołębiowska z Ryanair. Co z cenami biletów lotniczych? Gdzie Polacy polecą na urlop? Wyjaśniamy.

Spis treści

Tanie linie lotnicze spodziewają się sporej liczby turystów w sezonie wakacyjnym 2024

– Spodziewamy się bardzo dobrego sezonu wakacyjnego. W tej chwili nasz system rezerwacyjny wygląda bardzo dobrze i bardzo optymistycznie –  tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Alicja Wójcik- Gołębiowska z Ryanair zapytana o nadchodzący właśnie sezon wakacyjny.

Warto obserwować strony tanich przewoźników, ponieważ zapowiadane są liczne promocje na wakacje.
Ekspertka zapowiada, że ceny biletów lotniczych nie powinny być wyższe, niż przed rokiem. Jednocześnie dodaje, że w sezonie wakacyjnym pojawi się wiele promocji. KAROLINA MISZTAL

Jak tłumaczy, wynika to między innymi z faktu, że w wielu lotniskach w Polsce pojawiły się nowe, wakacyjne kierunki, takie jak Dubrownik z Krakowa czy z Poznania, jak również Praga z Poznania. – Najwięcej nowych połączeń pojawia się z lotniska w Katowicach, które obecnie rozrasta się nam najbardziej, jeśli chodzi o sezon wakacyjny – mówi. – Oczekujemy bardzo dużej liczby podróżnych. 

– Spodziewamy się podobnego, a nawet lepszego sezonu letniego w porównaniu do roku poprzedniego – zapowiada.

Potwierdza to Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl, który w rozmowie z nami również podkreśla, że tegoroczne wakacje przynoszą istotne zmiany w ofercie tanich linii lotniczych w Polsce.

– Znacznie zwiększono liczbę połączeń z regionalnych lotnisk, takich jak Wrocław, Poznań, Katowice i Kraków, podczas gdy liczba połączeń z warszawskiego lotniska Modlin spadła. Nowością w tegorocznym sezonie jest znaczny wzrost liczby połączeń na Bałkany, szczególnie do popularnych destynacji takich jak Chorwacja i Albania.

Wójcik- Gołębiowska zapytana o najchętniej wybierane przez Polaków kierunki przyznaje, że w przypadku Europy jest to południowa część kontynentu, czyli Hiszpania, Portugalia, Grecja, Malta. – Widzimy także duże zainteresowanie kierunkami wyspiarskimi, na przykład pojawia się tutaj Sycylia, wyspy greckie, Wysypu Kanaryjskie, wspomniana Malta – wymienia. 

Jednocześnie zwraca uwagę, że podobnie, jak w latach poprzednich pozytywnym zaskoczeniem są połączenia lotnicze do Dubrownika. – Są to nowe połączenia oferowane w sezonie letnim, co spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem – mówi i dodaje, że Olbia z Krakowa cieszy się także dużą popularnością. Na większości połączeń wakacyjnych widzimy spory ruch, ale widzimy także zainteresowanie kierunkami mniej standardowymi jak kierunki bałtyckie, ale także są to kierunki związane ze zwiedzaniem miast, a nie typowo nadmorskie. Widzimy, że Polacy chcą poznawać nowe miejsca – zauważa.

Coraz więcej zagranicznych turystów odwiedza Polskę

Ekspertka zwraca uwagę na fakt, że poza wyjeżdżającymi Polakami za granicę, przewoźnik spodziewa się zagranicznych turystów przyjeżdżających do Polski.

– Nasi południowi sąsiedzi, Czesi, bardzo chętnie odwiedzają Polską. W tym przypadku widzimy duże zainteresowanie połączeniem z Pragi do Poznania. Widzimy także duże zainteresowanie kierunkami na przykład w Hiszpanii. Więc tutaj spodziewamy się tego ruchu w drugą stronę i mamy nadzieję, że coraz więcej turystów zagranicznych będzie odwiedzało i odkrywało Polskę – mówi. 

Jakie ceny biletów lotniczych w sezonie wakacyjnym 2024?

Jeśli chodzi o ceny biletów w trakcie tegorocznego sezonu wakacyjnego, to tutaj ekspertka zapowiada, że ceny biletów lotniczych są podobne do tych z roku ubiegłego.

– Turyści, jeżeli chodzi o ceny biletów, nie powinni się spodziewać wzrostów. Ponadto pojawia się wiele promocji w sezonie wakacyjnym. Można upolować bilety w bardzo fajnych cenach między lipcem a sierpniem – tłumaczy.

Również Rymkiewicz przyznaje, że ceny biletów na loty tanimi liniami pozostają na poziomie porównywalnym do ubiegłorocznych. Jednocześnie zwraca uwagę na zwiększoną liczbę promocji w ostatnich trzech tygodniach, mających na celu zwiększenie popytu. Jego zdaniem zwiększona aktywność promocyjna oraz wahania cen mogą sugerować trudności linii lotniczych w zapełnieniu samolotów.

– Z tego powodu, pod koniec czerwca, możemy spodziewać się dalszych spadków cen, co stwarza korzystne warunki dla pasażerów planujących letnie podróże. Warto więc śledzić oferty i być gotowym na okazje last minute, które mogą się pojawić w nadchodzących tygodniach – prognozuje ekspert.

W tym roku Polacy pojadą na urlop nawet kilka razy

O tym, że popyt na zagraniczne podróże utrzymuje się na wysokim poziomie, świadczą nie tylko zbiorcze dane sprzedażowe dla rynku turystyki zorganizowanej, ale też wyniki badań konsumenckich. Z tych zleconych przez Wakacje.pl, wynika, że ponad połowa Polaków w wieku 20-65 lat, planujących w 2024 roku zagraniczny wyjazd trwający co najmniej 7 dni i/lub city break, wybierze się w świat co najmniej raz. 33 proc. deklaruje przynajmniej dwie podróże, a 10 proc. twierdzi, że będą to minimum trzy wyjazdy. 

Ze wspomnianego badania wynika, że spośród osób planujących wyjazd z biurem podróży (42 proc.), 41 proc. już go wykupiło. Największy odsetek badanych (45 proc.) zamawia zagraniczne wycieczki na 1 -3 miesięcy przed podróżą, 23 proc. na 4-6 miesięcy wcześniej, a 20 proc. korzysta z ofert last minute. Wyjazdy z większym wyprzedzeniem – ponad pół roku, wcześniej kupuje natomiast 11 proc. respondentów.  

Z danych Wakacje.pl wynika, że tegoroczne lato znów będzie należało do Turcji. Kraj ten, podobnie jak w ostatnich dwóch latach, jest numerem jeden w rankingach najpopularniejszych kierunków wybieranych przez klientów biur podróży. Na drugim miejscu ponownie pojawia się Grecja, na trzecim Egipt. Pierwszą piątkę uzupełniają Tunezja i Hiszpania. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie ceny biletów lotniczych w sezonie letnim? Mamy bardzo dobre wiadomości. Ekspert prognozuje jeszcze większe spadki cen - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny