MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobra sytuacja na rynku pracy. Niemal 35 proc. firm będzie zwiększało zatrudnienie. Sprawdź, gdzie dostaniesz pracę od ręki

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pomiędzy lipcem a wrześniem 35 proc. firm w Polsce chce wzmacniać kadry, a 44 proc. z nich nie planuje żadnych zmian personalnych. Z drugiej strony niemal co piąty przedsiębiorca planuje redukcję zatrudnienia. – Możemy mówić o pewnej stabilizacji – mówi nam Marta Szymańska, ekspertka rynku pracy.

Spis treści

Jakie sektory będą zatrudniały?

Zatrudnienie nowych pracowników planuje 35 proc. badanych przedsiębiorstw, o konieczności zwolnień mówi 19 proc. organizacji, 2 proc. firm nie ma sprecyzowanych planów kadrowych na najbliższe miesiące – wynika z raportu ManpowerGroup, prezentującego plany rekrutacyjne firm na III kwartał 2024 roku. Jednocześnie 44 proc. pracodawców znad Wisły nie chce żadnych zmian kadrowych w III kwartale tego roku.

35 proc. pracodawców w Polsce planuje nowe rekrutacje. , a 44 proc. nie chce zmian w zespołach. Z drugiej strony blisko co piąta planuje redukcję etatów.
35 proc. pracodawców w Polsce planuje nowe rekrutacje. , a 44 proc. nie chce zmian w zespołach. Z drugiej strony blisko co piąta planuje redukcję etatów. Unsplash/ Israel Andrade

Aktualna prognoza netto dla zatrudnienia wynosi +14 proc. Co oznacza wzrost, zarówno w stosunku do zeszłego roku, jak i do poprzedniego kwartału – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marta Szymańska, ekspertka rynku pracy i manager zatrudnienia stałego w Manpower.

Kto będzie zatrudniał? Tu, jak podkreśla ekspertka, pojawia się pewna ciekawostka, ponieważ jeżeli chodzi o kwestie geograficzne, to największe plany w tym momencie ma cała ściana wschodnia, czyli województwo podlaskie i podkarpackie. – Notujemy tutaj wzrost przekraczający 20 proc. Analogicznie notujemy także wzrost na zachodzie, w województwie lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim – wymienia i dodaje, że tutaj również wskaźniki przekraczają 20 proc.

Jak doprecyzowuje, jeżeli chodzi o część związaną ze ścianą wschodnią, konkretnie z województwem podkarpackim, to wynik ten jest wypadkową umiejscawianiu się firm związanych z branżą lotniczą, co jest powiązane z kryzysem na Ukrainie, a z drugiej strony „wciąż dostępne są tam talenty”. – Koszty produkcji, jak i utrzymania firmy są niższe niż w centralnej Polsce – mówi.

Co ciekawe, województwem, które nie będzie zatrudniało i tak na dobrą sprawę notuje przyrost na poziomie 1 proc., jest województwo dolnośląskie, co jest pewnym zaskoczeniem – tłumaczy.

Z kolei w przypadku branż, jak podaje Szymańska, największy wzrost notowany jest w energetyce i usługach komunalnych. – Jest to związane przede wszystkim związane z kwestiami dotyczącymi zielonej energii. Wiemy też, że firmy muszą się dostosować do nowych regulacji europejskich, stąd też będą potrzebowały specjalistów właśnie w obszarze szeroko pojętych „green skills" czyli „zielonych umiejętności”.

Kto nie będzie zatrudniał? Usługi komunikacyjne. – Tutaj odnotowaliśmy spadek, dosyć duży, ponieważ w tym momencie mamy 11 proc. firm z tego sektora, które planują zatrudniać – wyjaśnia.

Jak firmy przyciągają pracowników? Głównie wynagrodzeniem

Szymańska nie ukrywa, że jest spory problem z dostępnością pracowników. – Presja płacowa wciąż jest bardzo duża. Pracownicy na wszystkich szczeblach oczekują wysokiego wynagrodzenia. Benefity również są pewnym wabikiem, ale to właśnie to wynagrodzenie podstawowe jest tym, co przyciąga kandydatów – tłumaczy.

– Oczywiście ewentualne premie również stanowią największy motywator dla kandydatów – mówi. – Oprócz tego, w przypadku pracowników szczególnie wyższego i średniego szczebla istotna jest kwestia związana z pracą hybrydową i elastycznością, co na dobrą sprawę się nie zmienia od czasów pandemii – podsumowuje.

Polska na tle regionu EMEA

Analizując dane na III kwartał 2024 roku dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) można zauważyć, że średni wynik dla wszystkich zlokalizowanych w nim krajów to +18 proc., co jest wynikiem wyższym o 2 punkty procentowe w porównaniu kwartalnym, ale spadkiem o 3 punkty procentowe rok do roku.

Firmy zlokalizowane w Szwajcarii (+34 proc.), Południowej Afryce (+31 proc.), a także Holandii (+28 proc.) mówią o największych planach rekrutacyjnych na nadchodzące miesiące. Na najmniejszą chęć rozbudowywania zespołów wskazują natomiast organizacje z Rumunii (+3 proc.). 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobra sytuacja na rynku pracy. Niemal 35 proc. firm będzie zwiększało zatrudnienie. Sprawdź, gdzie dostaniesz pracę od ręki - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny