MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaścianki. Parafia Prawosławna św. wielkomęczennika Pantelejmona obchodzi święto patrona (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Zaścianki. Parafia Prawosławna św. wielkomęczennika Pantelejmona obchodziła święto patrona
Zaścianki. Parafia Prawosławna św. wielkomęczennika Pantelejmona obchodziła święto patrona Jerzy Doroszkiewicz
Parafia Prawosławna św. wielkomęczennika Pantelejmona w Zaściankach zawsze 9 sierpnia obchodzi święto patrona.

9 sierpnia Cerkiew uroczyście obchodził pamięć św. Wielkiego Męczennika i Cudotwórcy Pantelejmona. Świąteczną Boską Liturgię w dzień święta w cerkwi św. Pantelejmona w Zaściankach - Białymstoku, odprawił Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub.

Parafia Prawosławna św. Męcz. Pantelejmona erygowana została dekretem ówczesnego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy 15 czerwca 1993 r. Parafia wydzielona została z terytorium parafii św. Proroka Eliasza. W lutym 1995 r założono parafialny cmentarz w Zaściankach, przy drodze do Grabówki. Pierwszym proboszczem parafii był ks. prot. Aleksy Wojciuk, dzięki którego staraniom wybudowano tymczasową kaplicę. Od 1995 r. do chwili obecnej proboszczem jest ks. prot. dr Anatol Szymaniuk. Parafia obejmuje swoim zasięgiem miejscowości: Zaścianki, Grabówka, Sobolewo, oraz część Białegostoku.

Autorem projektu nowej świątyni jest znany i ceniony architekt wielu prawosławnych świątyń, mg inż. Michał Bałasz. Zaprojektowana kompozycja obiektu składa się z trzech części, nawy głównej, ołtarza i części wejściowej z dzwonnicą. W konkretnej sytuacji terenowej ekspozycja elewacji wzdłużonej z kolejnym narastaniem wysokości i dynamiką form, stwarza dominantę widokową w tej części pierzei, bardzo ważnej o międzynarodowym tranzycie szosy.

Zasadniczą bryłę cerkwi kształtuje rotunda nawy głównej o średnicy 16 m z przykryciem czaszą kulistą. Od strony wschodniej dostawiono prezbiterium o kształcie rotundy i średnicy 7 m. Od strony zachodniej nawy głównej dostawiono dzwonnicę o zmiennym przekroju i wymiarach 6 m na 4 m. W przestrzeni wieży wykształcono partię wejściową a nad nią pomieszczenie chóry, a jeszcze wyżej dzwonnicę.

Życie parafialne parafii św. Pantelejmona odznacza się bogatą wspólnotowością. Oprócz życia liturgicznego prowadzona jest różnorodna działalność z dziećmi, młodzieżą a także współpraca duszpasterska z rodzicami. Stały się już tradycją choinki dla dzieci, spotkania przy ognisku czy też wspólne świąteczne spotkania integrujące wszystkich parafian w jedną rodzinę prawosławną; wspólnotę, centrum której jest Sam Chrystus.

Istotną rolę w życiu liturgicznym parafii odgrywają chóry. W parafii istnieją trzy chóry: parafialny, młodzieżowy i dziecięcy. Od wielu lat z chórami pracują lektor Jarosław Żuk, matuszka Halina Szymaniuk oraz Nika Fiedziukiewicz. W każdą sobotę odbywają się też spotkania parafialnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej, które koordynuje ks. Andrzej Misiejuk.

Parafia wydaje co miesiąc, począwszy od roku 1996 parafialny biuletyn informacyjny „Słowo Parafialne”.

Kim był Św. Pantelejmon

Urodził się około 280 r. w Nikomedii w Azji Mniejszej. Jego matka i prezbiter Jermołaj nauczyli go wierzyć w jedynego Boga. Otrzymał też staranne wykształcenie medyczne i jako lekarz służył przy dworze cesarskim.

Za świętość życia oraz sumienne wywiązywanie się z obowiązków, Bóg obdarzył Pantelejmona darem uzdrawiania poprzez modlitwę nawet najbardziej chorych. Czynił to bez żadnej korzyści, prosząc jedynie uzdrowionych, by uwierzyli w Chrystusa. Zazdrość współczesnych mu lekarzy sprawiła, iż oskarżono go o bycie chrześcijaninem i zmuszono by, stanął przed cesarzem Maksymianem.

Po osądzeniu Pantelejmona poddano torturom. Następnie poranionego przypalano ogniem i wrzucono do kotła z roztopionym ołowiem. Później oddano go na pożarcie dzikim zwierzętom, a nawet próbowano utopić w morzu. Kiedy wszystkie cierpienia zniósł mężnie, cesarz rozkazał, by świętemu ścięto głowę, a jego ciało spalono. Miało to miejsce 27 lipca 305 r. Jednak również po śmierci oprawcy nie byli w stanie spalić ciała męczennika.

Obecnie cudotwórcza głowa Pantelejmona znajduje się na świętej górze Atos, w monasterze jemu poświęconym.

Od dawien dawna święty należy do najbardziej czczonych przez lud uzdrowicieli. Wierni modlą się do niego prosząc o darowanie zdrowia fizycznego i duchowego, szczególnie przy padaczce. Cerkiew prawosławna uważa go za patrona lekarzy, prawosławnych żołnierzy i marynarzy. Jego kult jest powszechny.

Na ikonach święty przedstawiany jest jako młody mężczyzna bez zarostu, z krótkimi, ciemnymi włosami. W prawej dłoni trzyma pędzelek do namaszczania chorych, w lewej niedużą szkatułkę z medykamentami. Zwykle zielone szaty spodnie przykrywa jasnoczerowany płaszcz.

Imię Pantaleon pochodzi od greckich słów panta - "wszystko" i leon - "lew". Inna wersja tego imienia, Pantelejmon (gr. Panteeleimon) oznacza "najmiłościwszy".

opr. Jarosław Charkiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny