MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasady chowu świń na własny użytek w 2023 roku. Ile tuczników można hodować na mięso dla siebie i rodziny?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W gospodarstwach, w których utrzymuje się nie więcej niż 10 sztuk świń w roku kalendarzowym wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, odstąpiono od szeregu wymogów.
W gospodarstwach, w których utrzymuje się nie więcej niż 10 sztuk świń w roku kalendarzowym wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, odstąpiono od szeregu wymogów. pixabay.com/borevina
Przed laty chów kilku świń na własny użytek, głównie na mięso był bardzo popularny i praktykowany niemal w każdym gospodarstwie. Poprawa dostępności produktów w sklepach, a potem coraz wyższe wymagania weterynaryjne sprawiły, że wielu gospodarzy zrezygnowało z utrzymywania świń. Nowe rozporządzenie, które obowiązuje od 10 maja 2023 r. ma ułatwić chów na własne potrzeby i wprowadza uproszczenia głównie te związane z bioasekuracją wobec ASF.

Spis treści

Uproszczenia, które wobec świń chowanych na własny użytek wprowadziło rozporządzenie, budzi duży niepokój części hodowców. Obawiają się m.in. rozprzestrzeniania ASF (afrykański pomór świń). – Nie jest prawdą, że zwalniamy z bioasekuracji. Ona będzie, ale w ograniczonym zakresie. Będziemy tę sytuację stale monitorować i w razie potrzeby podejmować odpowiednie decyzje — zapewniał 2 czerwca minister Robert Telus.

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że nie wszystkie wymagania zostały zniesione, a mięso pochodzące ze świń ubitych na własny użytek musi być przeznaczone na własne, domowe potrzeby i nie może być wprowadzane do obrotu.

Mniej obowiązków, jeśli świnie masz tylko na mięso dla siebie. Ile można ich mieć?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w poniedziałek 8 maja 2023 r. podpisał zapowiadane rozporządzenie, które pozwala na chów świń na własny użytek. Za sprawą dokumentu zostają obniżone wymagania dotyczące chowu świń utrzymywanych w celu produkcji mięsa na własny użytek, czyli na własne potrzeby, w tym chowu loch.

– Wracamy do sytuacji, w której każdy rolnik będzie mógł na własne potrzeby trzymać lochę lub 10 tuczników – zapowiedział Robert Telus.

Przeczytaj też: Chów świń na własne potrzeby w 2023 roku. Jakie obowiązki ma rolnik? Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia zasady

W środę 10 maja podczas kolejnej konferencji prasowej mówił: - Możliwości utrzymywania trzody chlewnej w gospodarstwie nie ograniczają się do 10 sztuk. Warunkiem jest niewprowadzanie pozyskanego z nich mięsa do obrotu, a jedynie wykorzystywanie go na własne potrzeby.

Rozporządzenie wprowadza zmiany polegające na zróżnicowaniu wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny.

W ocenie skutków regulacji napisano: biorąc pod uwagę, iż gospodarstwa te nie wprowadzają zwierząt do obrotu, a liczba utrzymywanych świń w roku jest niewielka, nie ma konieczności spełniania przez te gospodarstwa wymagań bioasekuracji takich samych jak w przypadku dużych ferm oraz gospodarstw, z których świnie są wprowadzane do obrotu.

Podczas wizyty w gospodarstwie w Warmińsko-Mazurskiem minister rolnictwa przypominał, że liczba świń, które będą utrzymywane dla zaspokojenia potrzeb danego gospodarstwa, będzie ograniczona możliwościami konsumpcyjnymi tego gospodarstwa.

Co do zasady należy przyjąć, że z punktu widzenia przeciętnego gospodarstwa domowego liczba świń przeznaczonych do chowu w celu produkcji mięsa na własny użytek wynosić może przeciętnie 10 sztuk w danym roku, przy czym dopuszcza się utrzymywanie w takim gospodarstwie lochy.

Chów świń na własny użytek. Co się zmienia?

Ministerstwo rolnictwa podkreśla, że mięso pochodzące ze świń ubitych na własny użytek może być przeznaczone tylko na własne, domowe potrzeby i nie może być wprowadzane do obrotu.

W gospodarstwach, w których utrzymuje się nie więcej niż 10 sztuk świń w roku kalendarzowym (na taką liczbę wskazywano w uzasadnieniu projektu) wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, odstąpiono od szeregu wymogów.

  • Nie będzie konieczności sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki ani bieżącego aktualizowania tego spisu.
  • Odstąpiono od obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
  • Nie będzie konieczności stosowania się do nakazu wykonywania w danym gospodarstwie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie.
  • Odstąpiono od obowiązku stosowania przed obsługą świń środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF), w tym: mycia i odkażania rąk, oczyszczania i odkażania obuwia, bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń.
  • Nie będzie wymagane uniemożliwienie osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których są utrzymywane świnie.
  • Nie będzie obowiązkowe monitorowanie i zwalczanie gryzoni.

Bez mat nawet na obszarach ASF. W przypadku gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z występowaniem ASF i utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny nie będzie obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami do gospodarstwa, a także przed wjazdami i wyjazdami z takich gospodarstw.

Co z badaniami laboratoryjnymi w kierunku ASF w gospodarstwach zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami, wykonywanych przy uboju świń na użytek własny? Badanie to dla wszystkich obszarów objętych ograniczeniami będzie wykonywane tylko w przypadku podejrzenia ASF. Decyzja dotycząca konieczności wykonania takiego badania pozostanie w gestii organów Inspekcji Weterynaryjnej.

Od kiedy można chować świnie na własny użytek?

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Datą ogłoszenia jest 9 maja, a przepisy wejdą w życie 10 maja 2023. Według danych ARiMR w połowy 2022 roku mieliśmy wówczas w Polsce 61 575 siedzib stad świń.

Co z przemieszczaniem świń?

Na obszarach wolnych od ASF będzie możliwe przemieszczenie świń pomiędzy gospodarstwami, w których utrzymuje się świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, jeżeli gospodarstwa te są położone na terenie tej samej gminy lub sąsiedniej gminy.

W przypadku przemieszczenia świń utrzymywanych w celu produkcji na użytek własny w obszarach objętych ograniczeniami I-III konieczne będzie spełnienie wszystkich wymagań oraz wzmocnionych środków bioasekuracji, o których mowa w zał. III do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) ustanawiającego środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń – podaje ministerstwo rolnictwa.

Źródło: MRiRW, RCL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zasady chowu świń na własny użytek w 2023 roku. Ile tuczników można hodować na mięso dla siebie i rodziny? - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny