MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hodowcy świń w kryzysie, ceny żywca w dół. Czy powróci program „Locha Plus”? Resort odpowiada, co z dopłatą 100 zł do prosięcia

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Hodowcy zwracają uwagę na kryzys w branży.
Hodowcy zwracają uwagę na kryzys w branży. fot. FaceToFace/REPORTER/EastNews
Jesienią 2023 roku rolnicy mieli możliwość ubiegania się o dopłaty do prosiąt, zwane „Locha Plus”. Czasu na złożenie wniosku było jednak niewiele, stąd temat wsparcia powrócił na tapet w tym roku. Poseł Andrzej Grzyb zwrócił się do resortu rolnictwa z pytaniem o wznowienie programu. Jaka padła odpowiedź?

Założenia programu „Locha Plus”

Założeniem programu było wsparcie hodowców trzody chlewnej. O pomoc mogli starać się rolnicy, którzy w zeszłorocznej kampanii dopłat bezpośrednich na dzień 15 marca prowadzili gospodarstwo, w którym utrzymywano świnie i w okresie 15 marca-15 sierpnia urodziły się tam prosięta (zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

Stawka pomocy wynosi 100 zł do każdej sztuki, ale nie więcej niż 500 tys. zł na jednego producent, pisaliśmy na strefaagro.pl.

Dramatyczna sytuacja hodowców. Wsparcie jest konieczne

W interpelacji złożonej przez posła Andrzeja Grzyba z Polskiego Stronnictwa Ludowego czytamy: W tym miesiącu (wrześniu – przyp. red.) natężenie prac polowych jest bardzo wysokie. Prowadzone były sianokosy, zbiór kukurydzy, a także ziemniaków, dlatego rolnicy ze względu na zwiększoną ilość prac polowych spóźnili się ze złożeniem wniosku tylko o 1 dzień. Informacja o terminie składania wniosków była mało rozpowszechniona lub też pojawiała się po wyznaczonym terminie.

Wśród rolników pojawił się problem w postaci braku wniosku złożonego po terminie. Wielu z nich otrzymało informacje, że takie dokumenty nie będą brane pod uwagę mimo spełnienia kryteriów. Jak zwraca uwagę autor zapytania, skala osób uprawnionych do otrzymania wniosków jest znacznie większa, a brak objęcia ich wsparciem przyczyni się do dalszej redukcji pogłowia w Polsce i uzależnienia sektora od rynków zewnętrznych.

Obecnie sytuacja hodowców trzody chlewnej nie jest satysfakcjonująca. Cena żywca spadła niemal o połowę w porównaniu do tej sprzed 2-3 miesięcy, a to może doprowadzić do spadku cen do kwoty 4 zł/kg.

Niestety, jeśli sytuacja się nie poprawi i będzie się utrzymywała, rolnicy będą zmuszeni likwidować gospodarstwa, wskazano w interpelacji.

Czy ministerstwo wznowi dopłaty do prosiąt?

Do pytań o to, czy będzie wznowienie programu „Locha Plus” i pojawią się też inne formy wsparcia producentów żywności, odniósł się wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Jak wskazał, o tym, czy będą środki na wypłaty dla hodowców świń, zadecyduje budżet.

Decyzja w sprawie wznowienia programu pomocy dla producentów świń Locha Plus zostanie podjęta po wyasygnowaniu środków w budżecie państwa na jego sfinansowanie, widnieje w odpowiedzi.

Producenci wciąż mogą starać się o dodatkowe pieniądze z innych form:

  • dopłat do oprocentowania kredytów na utrzymanie płynności finansowej z linii UP,
  • dopłat do oprocentowania kredytów m.in. na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej,
  • refundacji części wydatków poniesionych na działania związane z bioasekuracją.

Źródło: sejm.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny