Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagraniczni goście w II LO

Janusz Bakunowicz [email protected] 0 85 730 34 90
Początek wizyty to zapoznanie się z uczniami i specyfiką szkoły i regionu. I oczywiście na wspólne pamiątkowe fotografie
Początek wizyty to zapoznanie się z uczniami i specyfiką szkoły i regionu. I oczywiście na wspólne pamiątkowe fotografie Fot. Janusz Bakunowicz
W II LO ostatnio gościli rówieśnicy z Włoch i Wielkiej Brytanii.

Zagraniczni goście przebywali w Bielsku w ramach szkolnego programu Comenius. pod nazwą "Uczenie się przez całe życie". W programie bierze udział 4 państwa: Polska Bułgaria, Niemcy i Portugalia. Wcześniej uczniowie z Gimnazjum nr 2 wyjeżdżali do Lizbony w Portugalii, Lovech w Bułgarii i Babenhausen w Niemczech. Tym razem bielszczanie gościli swoich rówieśników z zaprzyjaźnionych szkół. Do Bielska przyjechało łącznie 17 uczniów i 7 nauczycieli. W ramach projektu realizowali temat "Zdrowie dla człowieka i lasu". Jest to wspólny temat dla wszystkich czterech zaprzyjaźnionych szkół. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją naszego regionu. Prowadzący Grzegorz Burzyński zwrócił szczególną uwagę na specyfikę narodowościowo-religijną Podlasia. Zespół Ranok z kolei wykonał kilka ukraińskich pieśni i tańców, a potrawy kuchni regionalnej poprzez podniebienia bardziej uzmysłowiły charakter regionu. Kiszka ziemniaczana i ruskie pierogi przypadły do gustu zaproszonym gościom.

Poznawali nasze lasy

- W ciągu tych kilku dni uczniowie odwiedzili Białowieżę, Hajnówkę i szkółkę drzewek w Grabowcu - mówi Tamara Korycka, koordynator partnerskiego projektu szkół Comeniusa. - Uczniowie podczas takich wizyt robią fotografie lasów. Efektem naszych spotkań będzie kalendarz na 2009 rok wydany na zakończenie projektu, w którym znajdą się fotografie lasów z czterech państw, które biorą udział w projekcie. W chwili obecnej wydaliśmy słowniczek z podstawową terminologią, która ma ułatwić porozumiewanie się pomiędzy uczniami.

Uczniowie badali również poziom hałasu w szkołach w poszczególnych państwach, robili opracowania i badali jego wpływ na zdrowie. Poznawali również podstawowe gatunki drzew i zwierząt poznając ich nazwy w różnych językach, zwracając uwagę na gatunki zagrożone. Wymieniali się również spostrzeżeniami na temat gospodarki leśnej. Pomocni w tym byli leśnicy z Nadleśnictwa w Bielsku Podlaskim, którzy również brali udział w realizacji projektu.

Ale realizacja wspólnego projektu przynosi również niewymierne korzyści. Uczniowie z Bielska wyjeżdżali wcześniej do Portugalii, Bułgarii i Niemiec. Odbywała się również wymiana nauczycieli.

- W ubiegłym roku gościliśmy nauczycieli z Portugalii i Niemiec - dodaje Tamara Korycka. - My w tym roku wyjeżdżaliśmy do Niemiec. Wiem, ze Bułgarzy odwiedzali również Portugalczyków. Takie wizyty to przede wszystkim wymiana doświadczeń pomiędzy pedagogami z tych szkół.

Ręce to ostateczność

Uczniowie z Bielska już kilkakrotnie odwiedzali swoich kolegów z zaprzyjaźnionych szkół. Karolina Wilczewska i Mateusz Zakrzewski mile wspominają czas spędzony za granicą.

- Poprzez uczestnictwo w projekcie naocznie można poznać kulturę innych państw - mówi Mateusz. - Mieszkamy w domach naszych znajomych, więc możemy obserwować zachowania zarówno młodzieży jak i dorosłych. Przede wszystkim mamy okazję doskonalenia języka.

- Choć z tym bywa różnie - dodaje Karolina. - Rozmawiamy po angielsku. Jeżeli nie damy rady się porozumieć, przechodzimy na niemiecki. A jak to nie pomaga pozostają ręce. Absolutnie nieoceniona wartością takich projektów są nowe znajomości poza granicami naszego państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny